Yürüyüşe çıkmanın faydaları

Yürümek kadar basit bir şey yapmanın hem fiziksel, hem zihinsel, hem duygusal hem de ruhsal sağlığımıza büyük katkı sağladığını biliyor muydunuz? Bahaneleri bırakın ve yürüyüşe çıkın!

Yürüyüş, spor yapmaya alışık olmayanlar için bile ideal bir aktivitedir. Niye ya? Çünkü rutin olmak zorunda değil. Bunu her zaman aynı saatte yapmak veya her gün aynı yolu izlemek zorunda değiliz. Ve birçok fayda getiriyor!

İdeal olarak, günde yaklaşık 20 ila 30 dakikalık bir yürüyüş yapın. Bu saatlerde güneş çok yoğun olmadığı için sabah veya öğleden sonra yapılması tercih edilir. Ayrıca yürüyüş, oksijenlenmenize ve rahatlamanıza yardımcı olduğu için güne iyi başlamak veya bitirmek için ideal bir aktivitedir.

Sağlık uzmanları günde 2 kilometre yürümeyi tavsiye ediyor, ancak her alışkanlık gibi yürüme alışkanlığı da yavaş yavaş kazanılıyor. Kendinizi çok zorlamayın! Hızlı bir tempoda yürüyün, semtinizin sokaklarında yürümeye başlayın, yavaş yavaş ve yorulmadan ilerlediğinizi göreceksiniz.

Burada size günde 20 ila 30 dakika arasında yürümenin faydalarının neler olduğunu anlatacağım:

1. Enerjinizi artırır. İyi bir yürüyüş, elimizdeki en iyi doğal enerji vericilerden biridir. Ve hiçbir maliyeti yok! Yürüyüş, dolaşımınızı ve hücrelerinize oksijen tedarikini artırır, bu da kendinizi daha uyanık ve daha canlı hissetmenizi sağlar.

2. Refah düzeylerini artırır. Çeşitli araştırmalar, tempolu yürüyüş gibi düzenli orta şiddette egzersizin kan dolaşımına endorfin saldığını, stres ve kaygıyı azalttığını göstermiştir.

3. Ruh halini iyileştirmeye yardımcı olur. Yürümek serotonin ve endorfin salgılar. Duygusal bir çöküş yaşadığınızda, yürüyüşe çıkın ve doğanın bize sunduğu manzaraların tadını çıkarın. Derin nefes almayı unutmayın. Rahatlayacağınızı ve olumlu duygularla dolacağınızı göreceksiniz.

4. Bilişsel işlevlerimizi geliştirir. Yürürken beyin oksijenlenir, rahatlar ve yeni uyaranlar alır. Eğer sabit kalırsak ve bunu her gün yaparsak, dikkat, hafıza ve bilgi işleme gibi temel işlevler önemli ölçüde gelişecektir. Bu, hafıza kaybını azaltabilir ve Alzheimer’ın başlamasını önleyebilir.

5. Kardiyovasküler sağlığınıza dikkat edin. Bu aktivite, kalbimizin gücünü ve kan pompalama yeteneğini arttırır. Arterler daha elastik hale gelir ve kanın dolaşımı için çok daha iyi genişleyebilir, bu sayede vücudumuzun herhangi bir bölgesine çok daha iyi ulaşır. Bu nedenle yüksek tansiyonun önlenmesine ve kontrolüne yardımcı olarak kardiyovasküler kaza riskini azaltır.

6. Hastalık riskini azaltır. Yürümek kötü kolesterol seviyelerini düşürür, metabolizmamızı iyileştirir ve kan şekeri seviyelerini düşürür, böylece genel sağlığımızı iyileştirir ve tip 2 diyabet geliştirme riskini azaltabilir.

7. Kemik sistemimizi güçlendirir. Yürümek eklemlerdeki sertliği giderir ve kas gerginliğini azaltır. Kemikleri uyarır ve güçlendirir, kemik yoğunluğunu arttırır, böylece osteoporozun önlenmesine yardımcı olur. Ayrıca artrit gibi hastalıkların önlenmesine yardımcı olarak eklem sağlığının korunmasına yardımcı olur.

8. Bağırsak geçişini iyileştirir. Yürüyüş, vücudumuzu daha iyi arındırmamıza ve sindirim fonksiyonlarımızı optimize etmemize yardımcı olduğu için kabızlığı önler.

9. Bacaklarınızı güçlendirir. Dolaşım sorunlarınız veya varisli damarlarınız varsa, günlük yürüyüş bacak kaslarınızı iyileştirecek ve sıkılaştırarak bu sorunların çoğunu önleyecektir.

10. Bacakları, kalçaları ve abs’i sıklaştırır. İyi bir yürüyüş, baldırlarınızı tanımlamanıza ve kalça kaslarınızı kaldırmanıza yardımcı olur. Yürürken duruşunuza dikkat ederek karın kaslarınızı da sıkılaştırabilir ve belinizi küçültebilirsiniz.

11. Kolları sıklaştırır. Bir ipucu: Yürürken kollarınızı dirsekten bükün ve hızlı bir şekilde ileri geri hareket ettirin. Bu, hızınızı artırmanıza ve kollarınızı, omuzlarınızı ve sırtınızı güçlendirmenize yardımcı olur.

12. Kilo vermeye yardımcı olur. Yürüyüş metabolizmanızı hızlandırmaya yardımcı olur. Ne kadar hızlı giderseniz o kadar çok kalori yakacağınızı unutmayın.

13. Bize fazladan bir D vitamini dozu verir. Gün ışığında yürümek, vücudun D vitamini seviyesini artırır; bu, besinlerden elde edilmesi zor, ancak güneş ışığına maruz kalarak sentezlenebilen bir besindir. D vitamini, sağlıklı kemiklerin ve bağışıklık sisteminin korunmasına yardımcı olduğu için önemlidir.

14. Uykuya dalmaya yardımcı olur. Yürüyüş, metabolizmamızın serotonin salgılamasına yardımcı olur. Bu, melatonin üretimini artıran triptofan olarak bilinen amino asitten türetilen bir nörotransmiterdir. Melatonin uyku döngülerini düzenler, bu nedenle yürüyüş, daha iyi uyku ve daha yüksek kalite için idealdir.

Göreceğiniz gibi, yürüyüşe çıkmak için birçok neden var. Bu yüzden her gün hafif giysiler ve çok rahat spor ayakkabılar giyin ve dışarı çıkın ve biraz hareket edin. Susuz kalmamak için bir şişe su, sabah dışarı çıkarsanız güneş kremi ve isterseniz en sevdiğiniz müzik getirin. Tek başınıza veya bir arkadaşınız, ailenizden biri veya köpeğinizle birlikte yürüyüşe çıkabilirsiniz. Onlar da yürüyüşe çıkmayı severler!