Deep web için arama motoru

Deep Web, Deep Internet olarak da bilinir ve genellikle kullandığımız arama motorları tarafından dizine eklenmemiş gibi görünen bir katmandır.

Deep Web gerçekte Google, Yandex, Bing veya Yahoo’da görünmeyecek, ancak bu arama motorları size yalnızca İnternet’in yüzeysel kısmından gelen sonuçları gösterecek. Fakat size gösterilen sonuçların çok ötesindeki içeriği bulmak istiyorsanız, Deep Web ve Dark Web için en iyi arama motorlarından bazılarını kullanabilirsiniz.

İnternette her gün gördüğünüz bir buzdağı olarak tasavvur edilebilir, bizim sadece görünen kısmını, erişilebilir bilgiyi, var olan toplamın sadece %4’ü kadardır. Ancak Panda Security’nin açıklamasına göre bu buz bloğundan aşağı inmeye devam edersek, Deep Web’in olacağı farklı aşamaları ve derinlik seviyelerini bulabilir ve hatta katmanların sonunda Dark Web’e ulaşabiliriz.

Deep Web ve Dark Web

Genellikle düşünülenden çok uzak olan Deep Web, tehlikeli veya yasa dışı bir yer değildir. Deep Web’de, inandığınız gibi yalnızca “karanlık” veya “tehlikeli” şeyler yoktur, aynı zamanda birçok ilgili bilgi ve değerli kaynak vardır. Dizine eklenmemiş içeriktir, ancak genel erişimdir, bu nedenle bu tür sayfalara veya içeriğe erişmek için herhangi bir özel tarayıcı yüklemeniz gerekmeyecek, bunun yerine bu kaynaklara erişmenizi veya nerede bulacağınızı bilmenizi sağlayan bir arama motoru bulmanız gerekecek.

Dark Web söz konusu olduğunda, yalnızca bunun için belirtilen özel tarayıcılarla erişime izin verir, bu nedenle yapmanız gereken ilk şey Tor Browser’ı tarayıcı olarak kullanmaktır. İnternetin bu kısmına bağlanmak için Tor ağını kullanmanın daha karmaşık yolları vardır, ancak Windows, Mac, Linux veya Android sistemleri için halihazırda mevcut olan bir tarayıcı olan Tor Browser kullanıyorsanız herhangi bir bilgiye ihtiyacınız olmayacaktır. Kullanmak istediğiniz cihaza ücretsiz olarak indirmek için Tor Browser web sitesine gitmeniz yeterli olacaktır.

Dark Web’de gezinmenin riskleri

Dark Web ağında dolaşan çok sayıda tehdit, virüs ve dolandırıcılık nedeniyle normal internete bağlanmanın basit bir riski varsa, Dark Web’de gezinmek bu riskleri artırır. Öyle ki, birçoğu karanlık ağa erişmenin yasa dışı olduğunu düşünebilir. Ancak basit erişim bize yasa dışı bir şey yaptırmaz, yani sorunsuz bir şekilde erişebiliriz, artık internette gezinmek dikkat gerektiriyorsa Dark Web üzerinden gezinmek tüm duyularımızla dikkat etmemizi gerektiriyor.

Erişimi yasadışı olmasa da, gerçek şu ki, ülkemizde bulunan belirli ürünleri, içerikleri ve bilgileri bulabiliyoruz. Dark Web’de bulabileceğimiz tehlikeler arasında şunu vurgulamaya değer:

Kötü amaçlı yazılım: Kötü amaçlı yazılım bulaşma riski çok yüksektir, önlem almadan indirdiğimiz herhangi bir görsel, reklam, dosya veya farkında olmadan yaptığımız tıklamalar, bilgisayarımıza kötü amaçlı yazılım indirip yüklemeye neden olabilir.

Veri hırsızlığı: Bilgisayar korsanları veya siber suçlular, Dark Web’de sudaki bir balık gibi hareket eder, bu nedenle bazı tekniklerin kurbanı olabiliriz, böylece ekibimizden gizli bilgileri çalabilirler ve bize büyük bir sorun teşkil edebilirler.

Ödün veren içerik: Dark web’de her tür uyuşturucu, silah, pornografi, pedofili, cinayet ve diğer yasa dışı faaliyetlere ilişkin içerik bulabiliriz. Bu tür içerikleri indirmek veya danışmak bize sorun çıkarabilir. Ayrıca bunlar genellikle polis tarafından izlenen sitelerdir ve bu nedenle bizi bazı yasa dışı faaliyetlere bağlayabilirler. Hassas kişiler için uygun değildir ve çok rahat veya çok hoş olmayan fotoğraf veya videolar bulabiliriz, yelken açmadan önce bunu dikkate almalıyız.

Yasadışı faaliyetlere katılım: Bu içerikleri yanlışlıkla ziyaret etmenin yanı sıra, bu tür faaliyetlerde herhangi bir kayıt veya destek eylemi gerçekleştirirsek, sorun daha da büyük olabilir.

Deep Web için arama motorları

Dediğimiz gibi, Deep Web’deki en iyi arama motorlarına erişmek için herhangi bir dosya türünün “ekstra” kurulumuna ihtiyacınız yoktur, ancak arama motorlarında dizine eklenmemiş ancak tüm kullanıcıların erişebileceği sonuçlar bulacaksınız.

Wayback Machine

Wayback Machine‘e girmek için Tor Browser’dan kurmanız gerekmeyecek, ancak en ilginç arama motorlarından biridir ve istediğiniz gün, yıllar veya aylar önce sayfaları eski görünümlerinde bulmanızı sağlar. Tarihte tam bir anda o sitenin ekran görüntülerini bulacaksınız. Deep Web’de bulunan ve Google gibi geleneksel tarayıcılarda bulamayacağınız bilgileri içeren geniş bir koleksiyona sahiptir.

Herhangi bir tarayıcıdan erişebileceğimiz çok kullanışlı bir araçtır ve tehlikeli web siteleri veya değişik bir “bağlantısı” yoktur, ancak haftalar önce bir sayfa görmek istiyorsak gerçekten ilginç bir şey. Örneğin, altı veya yedi yıl önce belirli bir günde bir gazetenin ön sayfasının nasıl göründüğü. O gün hangi haberler vardı, en alakalı olanı neydi.

The WWW Virtual Library

The WWW Virtual Library, tüm alanlardan ve tüm konulardan, toplumdan veya hukuktan, eğitimden veya tarımdan oluşan her tür İnternet dosyasına erişmenizi sağlar. Farklı kategorilere göz atabilir veya istediğiniz bir şeyi bulmak için arama yapabilirsiniz. Yıllardır çalışan ve aklınıza gelebilecek hemen hemen her şeyi bulabileceğiniz eksiksiz bir dizindir.

Kullanımı oldukça basittir ve sadece bizi ilgilendiren sayfaya veya bölüme gitmemiz yeterlidir. Her bölümde her türlü araştırmayı ve kaynağı bulacağız. Sekmelerin her birinde, hangi dilde olduğunu, temasını ve ne bulacağımızın kısa bir özetini göreceğiz.

The Labyrinth

Başka bir çok özel arama motoru. The Labyrinth, ortaçağ çalışmaları hakkında birçok kaynağa ve bilgiye ücretsiz ve organize erişim sunar. Bağlantıları, veri tabanlarına, hizmetlere, metinlere ve dünyanın her yerinden Orta Çağ’a ilişkin araştırmalara bağlantı sunar ve her kullanıcı, çok fazla bilginin olduğu ve neyin nerede bulunacağının bulunduğu bir alanda aradığını bulabilecektir. Özellikle istediğimiz samanlıkta iğne aramak gibidir.

Daha az bilinir veya hayatımızda veya günden güne daha az yararlı olabilir (ortaçağ çalışmalarıyla hiç ilgilenmiyor olabilirsiniz), ancak ilgili bir şey çalışıyorsanız veya sadece bir tarih aşığıysanız ve okumak istiyorsanız şiddetle tavsiye edilir.

CiteSeerX

Bu dijital ve bilimsel literatür kütüphanesi büyümeyi bırakmıyor. Bilgisayar ve bilimsel bilgi literatürüne odaklanan, giderek daha fazla bilgi içeren ve işlevi, bilimsel bilgi kadar geniş bilginin dağılmasını önlemeye çalışmak olan devasa bir kütüphanedir. CiteSeerX, kendisini işlevsellik, kullanılabilirlik, verimlilik ve bilimsel materyalin ve eğitim bilgisinin kolay anlaşılmasına odaklayarak bu işlev bozukluğuna bir son vermeye çalışır.

Arama motorunun kullanımı kolaydır ve bize Google’ı hatırlatacaktır: ilgili olanı bulmak için kriterlerimizi veya anahtar kelimelerimizi girdiğimiz bir arama çubuğu. İstediğimizi yazabiliriz ve örneğin belgelere veya yazarlara göre arama yapabiliriz.

pipl

Bu durumda, web’deki kişilerin profillerini veya iletişim bilgilerini arıyorsanız, Pipl Deep Wb’deki en iyi arama motorlarından biridir. E-postaları, isimleri, telefon numaraları, iletişim bilgileri ile dünyanın her yerinden insanları bulmayı amaçlayan oldukça spesifik bir arama motorudur… Bir noktada paylaşılan bilgiler sayesinde milyonlarca insanı bulabilmenin övünç kaynağıdır.

Arama motoru, her türlü kayıttan, bilimsel yayından, kişisel veri bilgisinden vb. bilgileri bulabilen algoritmalar kullanır. LinkedIn veya Facebook’ta birini aramaya alternatif olarak ilginç bir seçenek olsa da, Pipl’i ilk kez kullanmak zor olabilir ve sabırlı olmanızı öneririz. Tabii ki, bazı hizmetleri için web’de ödeme yapmamız gerekebilir.

DuckDuckGo

Tor Browser’ın içerdiği varsayılan arama motoru DuckDuckGo’dur ve Deep Web için en iyi arama motorlarından biridir, ancak Dark Web’e erişmenize de izin verir. DuckDuckGo’nun birçok avantajı vardır ve gizliliği ile öne çıkar: tanımlayıcıları yoktur, aramaları kullanıcılarla ilişkilendirmez ve sizin hakkınızda hiçbir şey bilmeyecek. Ayrıca, Google ile hemen hemen aynı olduğundan, yeni başlayan biriyseniz aradığınızı bulmanın en kolay yollarından biri olacaktır.

DuckDuckGo, Dark Web’de gezinmeye karar verseniz de vermeseniz de kullanabileceğiniz en ilginç arama motorlarından biridir. Gizlilik ve güvenlik isteyen herkes için vazgeçilmez bir araçtır. Ayrıca sadece bir arama motoruna sahip değil, aynı zamanda bu özelliklere sahip belirli bir tarayıcıyı kullanmak için mobil uygulamalara da sahip.

Dark Web için arama motorları

Dark Web’e girmek için Tor ağı üzerinden girmeniz gerekecek. Chrome veya Mozilla Firefox tarayıcısından erişemeyeceğimiz ancak ilgili web sayfasından Tor Browser yüklememiz veya Tor ağına tarayıcıdan farklı bir yoldan geleneksel bir şekilde erişmemiz gereken Dark Web’deki diğer popüler sayfalar sonsuza kadar.

The Hidden Wiki

Deep Web’de gezinmenin en iyi yollarından biri The Hidden Wiki’yi kullanmaktır. Adından da anlaşılacağı gibi, mevcut sayfalara ve hizmetlere ana bağlantıları olan bir tür Wiki veya dizindir. Tüm içerikler arasında kaybolmamanın en pratik yollarından biridir ve her türlü konuyu ve mükemmel organize edilmiş sayfaları bulabileceksiniz.

Deep Web veya Dark Web gibi arama motorlarından biri değildir, ancak ilginizi çeken sayfalara doğrudan bağlantı bulabileceğiniz, konuya göre düzenlenmiş, rahat ve pratik bir dizindir. Kullanıcılar tarafından yürütülen ve size rehberlik edecek ortak bir projedir. Gizliliği artıracak bilgiler, bitcoin aklama ile ilgili sayfalar, karaborsa, sahte belgeler, çalıntı PayPal hesapları… Aklınıza gelebilecek her şey, sizi doğrudan siteye götürecek bağlantıları ile The Hidden Wiki’de olacak.

Torch

Torch, Deep Web’deki en iyi arama motorlarından ve yirmi yılı aşkın süredir faaliyet gösteren en eski ve en popüler arama motorlarından biridir. Arayüzü Google’a çok benzer, ancak çalışması çok daha karmaşıktır. Tabii bir süre kullanırsanız alışacaksınız ve ihtiyacınız olan her şeyi bulmak için en iyi seçeneklerden biri olduğunu göreceksiniz. Veritabanında dizine eklenmiş bir milyondan fazla sayfaya sahip olmasını sağlar ve tek dezavantajı reklamları bulmamızdır.

Candle

Candle, Google ile neredeyse aynı ve tasarımı bile size klasik Mountain View arama motorunu hatırlatacak. Ancak, yalnızca .onion sonuçlarını gösterdiği ve yüzey internet sonuçlarını göstermediği için içerik olarak hiçbir şeye benzemez. Bunu kullanmak için, tam olarak anahtar kelimeleri seçmeniz yeterlidir ve size mevcut tüm sonuçları gösterecektir. Genel bir şey arıyorsanız oldukça basit ve sezgisel.

TorLinks

TorLinks, Dark Web’e erişmek için her türlü .onion bağlantısını bulabileceğiniz bir dizindir. Tek yapmanız gereken ilginizi çeken temayı seçmek veya aradığınız adresleri bulmak için kategorilere göz atmak. Her türlü olası konuyu ve bağlantıyı, size ne olduğunu anlatan kısa bir açıklamayla birlikte bulacaksınız.

NotEvil

NotEvil’de bulmak için ihtiyacınız olan anahtar kelimelerle eşleştirmeniz yeterli olacaktır. İlginizi çeken ilgili sonuçları bulmak için arama çubuğunu kullanmanız ve enter düğmesine basmanız yeterli olacaktır. Sizi işinize yarayacak sayfalara götürecek her türlü bağlantıya sahiptir ve bulabileceğiniz tüm mevcut bilgiler arasında sizi rahatsız edecek reklamları yoktur. Ayrıca arayüzü oldukça basit ve kullanımı sizin için oldukça kolay olacaktır.

Grams

Karaborsada her türlü içeriği bulmak için en iyi arama motorlarından birini bulmak istiyorsanız. Bir şey satın almak için Deep Web veya Dark Web kullanıyorsanız, bunun için kullanabileceğiniz en iyi seçeneklerden biridir ve özellikle içerik alıp satmak için tasarlanmıştır.

Ahmia

Ahmia’yı gerçekten seviyorsanız, tasarımıdır, çünkü Deep Web’de gördüğünüz bu tür web sitelerinin çoğundan çok daha iyi halledilir. Kullanıcıyı incitmemek için aşırı sakıncalı bulduğu her şeyin kesildiği bir kara liste sistemine sahiptir, ancak bu sistem, hayal edebileceğiniz gibi, kaldırılabilir. Oldukça hızlı bir web sitesidir ve diğerlerinde olduğu gibi bizi çok fazla bekletmez. Sonuçlar, bazı rakiplerine göre biraz daha kıt olabilir, ancak (özellikle kara listeyle) otosansürünün diğer durumlardan çok daha yüksek olduğu doğrudur.

OnionLinks

The Hidden Wiki’ye benziyor ama biraz daha küçük. Tam olarak bir arama motoru değildir, yaptığı şey Deep Web içerisinde olan kişinin ilgisini çekeceğini düşündüğü indeks linkleridir. Bazen çok yardımcı olabilir, ancak belirli bir şekilde çalışarak herkes uyum sağlamayabilir veya sonuçları nasıl verdiğini veya yeni web sitelerini nasıl keşfettiğini beğenmeyebilir. Yine de, ağın bu “karanlık” bölümünde yeni yollar keşfetmek iyi bir seçenektir.

Deep Web’de ziyaret edilecek ilginç yerler

Yukarıda birkaç satırda belirttiğimiz gibi Deep Web mutlaka olumsuz şeylerle dolu düşmanca bir site değildir. İçinde çok sayıda son derece yararlı kaynak bulabiliriz.

  • Hidden Answers: Bu, istediğinizi sorduğunuz ve topluluğun size yanıt verdiği bir site olan Yahoo Answers’ın Deep Web sürümüdür.
  • Mail2Tor: Tamamen özel bir şekilde mesaj göndermek veya almak için anonim bir çevrimiçi e-posta hizmeti.
  • Deep Web Radio: farklı istasyonlar ve müzik tarzları ile.
  • TorShops: Bu hizmet, tam Bitcoin entegrasyonu ile tamamen anonim .onion mağazanızı oluşturmanıza olanak tanır.
  • Imperial library: Bu site, ePub formatındaki kitapların bir deposudur. Bunları bilgisayarınıza indirmenize veya doğrudan çevrimiçi olarak okumanıza olanak tanır.
  • Secmail: Mail2Tor gibi, bu ücretsiz e-posta hizmeti Tor üzerinden %100 anonim olarak mesaj göndermenize olanak tanır.