En nefret edilen teknoloji firmaları

RAVE, kullanıcıların farklı markalara karşı isteksizliğini değerlendirmek için milyonlarca tweet’i analiz etti… Ve sonuç olarak bunlar en çok nefret edilenler!

Philias ve fobiler sadece Apple fanboyları için geçerli değildir, çünkü evet, gerçekten de hepimiz (siz dahil) fetiş markalarımıza sahibiz ve aynı zamanda en çok sevdiğimiz markalara sahibiz, bazen bunun nedenini neredeyse bilmeden.

Ve şimdi, İnternet’in ne kadar harika olması sayesinde, Windows Central’dan meslektaşlarımız tarafından yayınlanan yakın tarihli bir RAVE inceleme raporu, hem küresel olarak hem de sektörler tarafından gezegendeki en nefret edilen markaları ortaya koyuyor. Microsoft’un en olumsuz algıya sahip marka olarak yer bulduğu raporun derinliklerine iniyoruz…

Değerlendirmeye girmeden ve özellikle sonuç çıkarmadan önce, çalışmanın, SentiStrength araştırma aracı sayesinde her bir marka hakkındaki tüm olumsuz mesajları incelemek ve analiz etmek için milyonlarca tweet kullandığını bilmelisiniz. Her durumda kaydedilen olumsuz tweet yüzdesine dayalı olarak şirketlere yönelik tahmini nefret oranı.

Dünyanın en nefret edilen teknoloji markaları

Çalışmadan yola çıkarak Microsoft ve Facebook’un birçok ülkede, özellikle Kuzey Amerika ve Asya’da, kamuoyunda en kötü algılanan marka olarak nasıl sürekli tekrar ettiğini görmek ilginç. 22 ülkede en nefret edilen marka olarak Microsoft bildiriliyor.

Apple ve Google ayrıca bazı yerlerde, örneğin Google Portekiz, Avusturya, Arjantin veya Şili’de nefret ediliyor ve Apple’ı İrlanda, İtalya veya Hollanda’da en çok nefret edilen markalar olarak gösteriyor.

Türkiye’ye gelince, ilginç bir şekilde burada en nefret edilen teknolojik marka, Google’dır.

Burada tüm yüzdeleri ve ek bilgileri ile eksiksiz bir bilgi grafiğine sahipsiniz:

kotu teknoloji markalari

Her ülkede en çok nefret edilen şirketler

Aynı zamanda ilginç olan küresel sonuçlardan bahsetmişken, Sony’nin neredeyse %50 olumsuz yorumla Kanada’da en çok nefret edilen marka olduğunu veya Amerika Birleşik Devletleri’nde bu şüpheli ödülü Uber’in nasıl kazanmaya yaklaştığını görmek ilginç gekliyor.

Burada çeşitlilik görüyoruz, aslında Saint Lucia’da Heineken, Jamaika’da Gucci, Rusya’da Paypal, Belçika, Norveç veya Venezuela gibi bazı sürprizler ve hatta Nepal’de Coca-Cola’nın ortaya çıktığını görüyoruz.

Garip vakalar, Ferrari gibi lüks markaları Finlandiya’da en çok nefret edilen şirket olarak görmek (%60 olumsuz yorumlar), hatta Birleşik Arap Emirlikleri’nde Rolex, Çin’de Porsche ve Namibya’da BMW.

Türkiye’de en çok nefret edilen marka olarak Ford’u görüyoruz. Ford ne yaptı da bunu başardı bilmiyorum. Acaba Türkiye’de küresel markaları sormak yerine Hepsiburada, Getir, Trednyol gibi yerel markaları da sorsalardı sonuç nasıl olurdu?

İşte kullanımınız ve eğlenmeniz için infografik:

nefret edilen sirketler