Online ihbar nasıl yapılır?

İnternet suçları genellikle düşündüğümüzden daha sık görülür ve hakaret veya tehditler para cezasına ve hatta birkaç yıl hapis cezasına yol açabilir. Burada online olarak yapılabilecek farklı türden ve konularda bir çok ihbar yöntemini anlatacağız.

Kimi ihbar edebilirim diye düşünüyorsanız, sizin için en önemli ihbar sayfalarının adreslerini bir araya getirdik. Böylece ihbar etmeye başlayabilirsiniz.

İhbar siteleri:

CİMER’e ihbarda bulunmak

CİMER’e giriş yaparak ihbarınızı Cumhurbaşkanlığı İletişim Merkezi’ne yapabilirsiniz. Giriş yapmak için E-devlet ile giriş seçeneğini kullanabilirsiniz. Ardından mail onay linki alacaksınız. Form açıldığında kişisel bilgilerinizi doğruladıktan sonra şikayet metnini doldurup ilerleyerek bildiriminizin hangi kurumla ilgili olduğunu seçebilirsiniz ve başvuruyu doldurabilirsiniz.

Belediyeye ihbarda bulunmak

Bulunduğunuz yerdeki belediyeye ihbarda bulunmak için önünüzde çok çeşitli seçenekler olacak. Şikayeti belediye sitesi üzerinden yapabilirsiniz. Ayrıca belediyenin WhatsApp ihbar hattı varsa kullanabilirsiniz. Hiçbiri yoksa E-devlet üzerinden de belediyeye şikayet yapabilirsiniz.

İBB’ye ihbar yapmak için Beyaz Masa‘yı kullanabilirsiniz.

İnternet suçlarının ihbar edilmesi

BTK’ya ihbarda bulunmak

BTK’ya suç olduğu iddia edilen eylemlerle ilgili olarak soruşturulması gerektiğini düşündüğünüz durumları iletebileceğiniz telematik suçlar hakkında bir bölümü vardır. Bu tür vatandaş işbirliği sayfalarından, araştırılması veya izlenmesi gerektiğine inandığımız davranışlar hakkında bilgi sağlayabiliriz.

  • Çocuk pornografisi: Web sayfalarında, yayınlarda veya küçüğü tehlikeye atan herhangi bir durumda bilgi iletişimi.
  • Herhangi bir uygulamada sosyal ağlar ve yasa dışı faaliyetler
  • Tehdit ve şantaj, iftira, hakaret…
  • İnternette dolandırıcılık ve kredi kartlarının dolandırıcılık amaçlı kullanımı, müzayedelerde veya elektronik ticarette dolandırıcılık veya olası dolandırıcılıklarla ilgili iletişim.
  • Mantıksal güvenlik, virüsler, veri hırsızlığı, bilgisayar korsanlığı, sırların keşfedilmesi ve ifşa edilmesi, e-postalarda kimlik hırsızlığı.
  • Korsanlıkla Mücadele: Bilgisayar programlarının, müzik ve sinematografik ürünlerin fikri mülkiyetine veya sınai mülkiyete karşı işlenen suçların iletilmesi, video sinyallerinin uygunsuz kullanımı.
  • Herhangi bir telekomünikasyon sistemi kullanılarak işlenen suçlar olarak telekomünikasyonun kullanımında dolandırıcılık, telefon dolandırıcılığı vb.

Sosyal ağlarda ihbarda bulunmak

Twitter veya Instagram üzerinden, başta ünlüler olmak üzere ne kadar çok kullanıcının diğer insanlara hakaret ettiğini veya tehdit ettiğini elbette görmüşsünüzdür. Ancak bundan muzdaripseniz, birkaç basit adımı takip ederek ve ağ üzerinden her türlü tacize uğradığınızı kanıtlayarak internet ve sosyal ağlardaki suçları bildirebilirsiniz.

Sosyal ağlarda kullanıcıların düşündüklerinden daha ciddi olduğunun neredeyse farkına varmadan işledikleri birçok suç bulunmaktadır. Örneğin, sosyal ağlardaki hakaretler, daha az ciddi durumlarda para cezası ile cezalandırılabilir, ancak aynı zamanda meslekten veya kamu görevinden yıllarca uzaklaştırılmaya da yol açabilir. Ayrıca cinsel içeriğin rıza dışı olarak yayılması, kaydedilen görüntülerin mağdurların rızası olmadan elde edilmesi durumunda hapis cezasına çarptırılabilir. Herhangi bir taciz, hakaret veya tehdide maruz kaldıysanız, internet üzerinden suçları nasıl ihbar edebileceğinizi açıklıyoruz.

İnternetteki tüm suçları içinde bulunduğumuz sosyal ağda bildirmemiz önemlidir. Ciddi ve sürekli ise, polise ve savvılığa da ihbar yapmamız önerilir, ancak ilk iş, Twitter veya Instagram veya WhatsApp gibi meydana geldikleri en yaygın sosyal ağlarda bildirmek olacaktır. Şirketler, hakaret veya suçları tespit etmek için bir mekanizmaya sahiptir ve kullanıcının engellenmesi ve artık onları rahatsız etmemesi için önlemler alabilecektir. Saldırı daha da ileri giderse, polise veya savcılığa gidip durumu bildirmeniz önemlidir.

WhatsApp saldırısına maruz kaldıysanız uygulamaya bağlanarak detaylı bilgi gönderebilirsiniz. Şirketten, gruplarda veya bireysel sohbetlerde gönderdiğimiz mesajları okumazlar (grupların başlıklarını okurlar, bu yüzden dikkatli olun) ve bu yüzden ne olduğu hakkında ekran görüntüsü veya bilgi göndermelisiniz. Bu nedenle, sizi aşağılayan, taciz eden veya tehdit eden kişilerden WhatsApp konuşmalarını asla silmemeniz önemlidir, çünkü bunlar kesin kanıt olabilir.

WhatsApp’ın Ayarlar kısmındaki Yardım > Bize Ulaşın seçeneğine giderek WhatsApp ile iletişime geçebilirsiniz. Ayrıca sizi rahatsız eden grupları veya kişileri de bildirebilirsiniz. Söz konusu bir kişiyi veya grubu şikayet ettiğinizde, WhatsApp gönderilen en son mesajlara erişir ve en son etkileşimlere erişim sağlar, böylece neler olduğu hakkında bir fikir edinebilir. Bununla birlikte, ilk şey, o kişiyi sizinle iletişim kurmaması için engellemenizdir. Sorun daha da ileri giderse rahatsız edici kullanıcıyı veya grubu şikayet edebilirsiniz.

Bir sosyal ağ hakaret, tehdit veya saygısızlıkla karakterize ediliyorsa… Bu Twitter’dır. Kötü niyetli davranışlar için en yaygın olanıdır, ancak ister herkese açık olarak isterse özel mesajlar yoluyla olsun, bunu bildirebilirsiniz. Tehdit veya hakaret içeren tweetler alırsanız veya sadece diğer kullanıcılara hakaretler görürseniz, tweet’i şikayet ederek Twitter’ın incelemesini ve o kişiyi artık kullanamayacakları şekilde sosyal ağda engelleyip engellememeye karar vermesini sağlayabilirsiniz.

İnternette hakaret veya tehdit almanın veya suç işlemenin daha yaygın olduğu sosyal ağlardan bir diğeri de Instagram. Bu sosyal ağın anonimliğinin arkasına saklanan ve kuralları çiğneyen kullanıcıların sürekli taciz edilmesinden şikayet eden birçok ünlü var. Şikayet edilebilecek herhangi bir davranış görürseniz veya yaşarsanız, taciz içerikli profilleri veya ayrıca bireysel yorumları veya belirli gönderileri şikayet edebilirsiniz.

Facebook üzerinden de şikayette bulunabilirsiniz. Nefret söylemi, çıplaklık veya tehdit gibi uygunsuz davranışlar. Bizi taklit eden bir hesabı veya sayfayı veya sakıncalı içerik yayınlayan bir hesabı şikayet edebiliriz.