Duygu zarı etkinliği nasıl yapılır?

Duygular hayatımızın çok önemli ve gerekli bir parçasıdır, kendimizi hem küçükken hem de yetişkin olduğumuzda, günden güne ortaya çıkan farklı koşullarla başa çıkmaya hazırlarız: Duygular, bir sorunu çözmemize, tehlikeli bir durumdan kaçınmamıza veya yardım istememize yardımcı olabilirler. bizi motive ederler. Çok önemli bir şey.

Duyguların zarı ile küçüklerin duygusal zekası üzerinde çalışmak mümkün.

Duygu zarı nedir?

Aslında bir duygu zarı, işlevi erkek ve kız çocukların sahip olabilecekleri en yaygın duyguları tanımlamaları ve onlar hakkında düşünmek için biraz zaman harcamaları olan bir eğitim kaynağıdır. Bu nedenle genellikle sürpriz, sevinç, korku veya üzüntü gibi en temel duyguları içerirler. Bununla, küçüklerin gelişimi ve büyümesinde çok önemli olan “duygusal zeka” dediğimiz şey üzerinde çalışmak için birçok farklı oyun oynayabilirsiniz.

Bu konuda yapılması gereken ilk şey, bir duygunun ne olduğunu belirlemek: Çevremizde vücudumuzda bir değişikliğe neden olan bir durumda, duygu durumu kontrol etmeye çalışan bir dizi tepkiyi veya fiziksel değişikliği harekete geçirir.

Duygu zarınızı nasıl yapabilirsiniz?

Kendi duygu zarlarınızı yapmak için bir sayfa kağıda, kurşun kaleme, renklere ve biraz el becerisine ihtiyacınız var. Çizdikten sonra kesip yapıştırabilir ve kullanmaya başlayabilirsiniz.

Zarların her bir yüzüne (ilk önce altı karelik bir şablon oluşturmanız gereken) farklı bir duygu koymalısınız. Sevinci, üzüntüyü, korkuyu, öfkeyi, kıskançlığı ve şaşkınlığı seçtik.

Duygu zarını kullanmanın faydaları

Duygu zarlarına sahip olmanın ve küçüklerle oynamanın faydalarından ilki ve en önemlisi, duygusal zekaları üzerinde çalışmak, insanların duygularımızı tanımlama ve onları olumlu bir şekilde yönetme, birbirleriyle daha iyi ilişki kurma yolları üzerinde çalışmaktır. Ancak bunun için bir adım daha ileri gitmemiz gerekiyor, sadece tespit etmek yeterli değil. Bu, zarımızın bize yardımcı olabileceği yer:

  • Bununla birlikte, bir duygunun nelerden oluştuğunu daha iyi anlayabilir ve daha fazlasını hissettiğimizde bile, iyi bir benlik saygısına sahip olmak ve hayatın farklı durumlarıyla nasıl yüzleşeceğimizi bilmek için hepsinin gerekli olduğunu içselleştirebiliriz.
  • Yukarıdakilerin sonucu, bu duyguların küçükler tarafından kabul edilmesi ve yönetilmesidir.
  • Bu duyguları çok daha iyi kontrol edeceğimiz için başkalarıyla ilişkilerimizi kolaylaştırarak sosyal becerilerimizi geliştirmemize yardımcı olurlar.
  • Empati üzerinde çalışın, bu nedenle aileyle veya diğer çocuklarla oynamanız önerilir.

Duygu zarı aktiviteleri

Kişiselleştirilmiş bir şekilde kitap okumak, oyun oynamak veya çocuklarınızdan kendilerini belirli bir karakterin yerine koymalarını istemek gibi önerdiğimiz zarları kullanmanın dışında, çocukların duygusal zekası üzerinde çalışmak için birçok aktivite vardır.

Bununla birlikte, bu tür bir kaynağı kullanmak, bir kerede ve bir grup olarak, temsil edilen duyguların her birini tanımamıza, bunların ne iyi ne de kötü olduklarını bilmemize, ancak hepsinin bir işlevi olduğunu bilmemize izin verir ve onları yönetmeyi öğretir. Onlarla oynayabileceğiniz tüm oyunlar arasında dört tane öneriyoruz:

  1. İlki, zarlara aşina olmaları için, zarları atmak ve onlara dokunduğu duygu hakkında sorular sormaktır. Bize bunun ne olduğunu, nasıl anladıklarını, hangi durumlarda ortaya çıktıklarını ve neden böyle düşündüklerini söyleyin. Bize yardımcı olacak bazı sorular, örneğin: Kendinizi mutlu hissetseniz ne yapardınız? Öfkelendiğinizde vücudunuza ne oluyor veya vücudunuzda neler fark ediyorsunuz? Öfkelendiğinizde ne yaparsınız?
  2. Katılımcılardan birinden, diğerleri görmeden zar atmasını isteyebiliriz ve işaret ve hareketleriyle bunun hangi duygu olduğunu tahmin etmemiz gerekir.
  3. Üçüncüsü, zarları atmak ve çocuklardan, dokunan duyguyu kendilerinin temsil ettikleri bir durumu veya kısa bir hikayeyi yorumlamalarını ve onu nasıl yönettiklerini açıklamalarını istemektir. Her bir çocuktan, hatta kendimizden bile yapmasını isteyebilir veya grup olarak yapabilirsiniz.
  4. Son olarak, birimizin bu duyguyu yorumlaması ve diğerinin çözümü bulması için zarları kullanabiliriz.