Bebeklerde D vitamini kullanımı

Yeni doğan bebeklerin farmakolojik D vitamini takviyesi alması sık görülen bir durumdur. Genellikle yaşamın ilk yılına kadar korur ve bazı sağlık sorunlarını önler.

İhtiyacımız olan D vitamininin bir kısmı yiyeceklerden elde edilir; bu nedenle beslenme şeklimizle bu besinin gereksinimlerinin %10-15’ini karşılarız. Şu anda, Halk Sağlığı Genel Müdürlüğü’nün son tavsiyeleri, tüm çocukların en az 12 aylık olana kadar günde 400 IU dozda D vitamini takviyesi almaları gerektiğini göstermektedir. Günde 400 IU D vitaminin kaç damla olduğunu merak ediyorsanız, bu da cevaplanıyor: 400IU doz D vitamini 3 damlaya denk gelir.

Bebek doğduğunda, bu farmakolojik takviye sayesinde elde edilecek belirli D vitamini seviyelerine ihtiyacı vardır. Bu nedenle, bu gereksinime ulaşmak için her gün üç damla almaları gerekecek.

Tüm bebeklere D vitamini verilir mi?

Bazen D vitamini uygulamasının tüm bebeklere gerekli olmadığı düşünülmüştür, ancak şu an için, yaşamın ilk yılında herhangi bir bebek onu almalıdır.

12 aydan itibaren D vitamini verilmeye devam edilmesi ise risk altındaki belirli çocuklarla sınırlıdır. Çocuğunuz bu listeye uygun değilse 12 aydan itibaren bu sürece devam etmezsiniz:

  • Düzenli olarak güneşe maruz kalmayanlar.
  • Yeterli büyümeye sahip olmayanlar.
  • Bıngıldağı geç kapanan bebekler (genellikle prematüre bebeklerde görülür).
  • Koyu tenli çocuklar (çünkü D vitaminini daha kötü sentezlerler).

Bu durumlarda bebeğin durumuna göre doz ve ek sürenin ayarlanması için detaylı bir değerlendirme yapılır.

D vitamini eksikliği varsa bebeğe ne olur?

D vitamininin temel olarak kemik metabolizması üzerinde etkisi vardır. Bu besin eksikliği olduğunda, vücut kalsiyumu iyi ememez ve bu da kemikleri etkiler.

Bebeklerde yeterli D vitamini almamak raşitizme yol açabilir. Hafif yumuşak bir kafatası gibi semptomlar gösteren bebeklerdir.

Daha büyük çocuklarda, D vitamini eksikliği kemik ağrısına, örneğin kemiklerin eğilmesi gibi kemik deformitelerine neden olabilir.

D vitamini eksikliği de diş sağlığını etkiler, ancak daha az etkisi vardır. Özellikle eksikliği, kemik sistemiyle ve bir zamanda, çocuklukta, daha hızlı geliştiğinde ilgilidir.

D vitamini bebeklere nasıl uygulanır?

D vitamini bebeklere damla şeklinde verilir. Şu anda, çocuk doktorları bu vitamini bir multivitamin yerine bir ilaçta reçete etmektedir.

Ancak ebeveynler bir hata yaparsa ve aşırı doz alınırsa ne olur? Genel olarak, ilacın dozunda dakik bir hata varsa, hiçbir şey olmuyor. Hatanın devam etmesi durumunda, hipervitaminoz ile karşı karşıya kalınır.

Her halükarda aşırı miktarda D vitamini alan bebeklerde mide-bağırsak rahatsızlığı, iştahsızlık, kabızlık, kemik kırılganlığı ve büyüme geriliği olabilir. Bu etkilerin çoğuna, idrarla atılabilen, poliüri, idrar rahatsızlığı ve artan susuzluk üreten kalsiyum artışı aracılık eder.

Bebeklerde güneşin önemi nedir?

D vitamini takviyesi almaya ek olarak, bebeklerin güneşe orta derecede maruz kalmaya da ihtiyaçları vardır (doğrudan maruz kalma değil, güneşli alanlarda açık havada olmaktır). Yeterli D vitamini seviyesini korumak için ne kadar güneşe maruz kalmanın yeterli olduğu net değil. Haftada 2 veya 3 kez eller ve kollar yeterli olacaktır.

Bütün bunlar, elbette, en küçük cilt kanserini önlemek için de çok önemli olan, çocukları güneş ışınlarına karşı korumaya yönelik öneriler bağlamında. Bebek kışın doğarsa yürüyüşler kalın giysilerle olacaktır. Bu durumda farmakolojik D vitamini takviyesini tamamlayan güneşin faydalı bir etki yapması için yüzünüze ve ellerinize biraz çarpması yeterlidir.