Dropshipping nedir, nasıl yapılır?

Bilgisayardan herhangi bir şeyi hızlı bir şekilde bulabilme ve evde hızlı bir şekilde alabilme kolaylığı sayesinde çevrimiçi alışverişler küresel hale geldi ve günlük hayatımızın bir parçası oldu. Bu yüzden birçok girişimcinin övündüğü ve dropshipping’den oluşan dropshipping tekniği popüler hale geldi. Mağazanın stoğu yok ama siz oradan satın alıyorsunuz ve siparişi komisyon karşılığında ürünü size gönderecek olan tedarikçiye iletiyor.

Dropshipping’in ne olduğunu, avantaj ve dezavantajlarının neler olduğunu veya bu satış sistemini çevrimiçi ortamda diğerlerinden nasıl farklılaştırabileceğimizi açıklıyoruz.

Dropshipping nedir?

Dropshipping, stok mağazadan geçmeden tedarikçi adına doğrudan alıcıyla iletişime geçen bir ticaret veya çevrimiçi mağaza biçimidir. Örnek olarak bir online alışveriş mağazası olduğunuzu ele alalım. Bir müşteri sizden 5 bin TL’ye bir TV satın alır, siparişi tedarikçiye gönderirsiniz ve toptan değeri kadar ödersiniz (bu durumda, örneğin yaklaşık 3 bin TL) ve ürünü doğrudan müşteriye gönderen tedarikçinin kendisidir. Sattığınız ve aldığınız fiyat arasındaki fark kadar para kazanırsınız ve stok bulundurmaktan veya nihai müşteriye ulaşan siparişleri yönetmekten tasarruf edersiniz.

Müşterilerin söz konusu mağazanın dropshipping ile çalışıp çalışmadığını bilmesine gerek yok, sadece ürünü alıyorlar ve gerekli işlemleri yapmakla siz ilgileniyorsunuz. Tüccar ve mağaza sahibi asla siparişi işlemez, sevkiyat yapmaz ve fiziki stok bulundurmak zorunda değildir. Ayrıca, satmayacağınız herhangi bir ürünü biriktirmiş olmanıza gerek kalmaması büyük bir avantaja sahiptir. Satıp satmayacağınızı bilmediğiniz siparişlere yatırım yapmıyorsunuz, ancak talebi aldıktan sonra ürünü tedarikçiden kendiniz sipariş ediyorsunuz.

Ürün sizin stoklarınıza hiç girmediği için ve ürünü satmak için satın almadığınız için hiçbir riskiniz yoktur. Siz sadece alınan siparişleri yönetin ve paketi hazırlamaktan, nakliye şirketi ile konuşup nihai alıcıya göndermekten sorumlu olacak olan tedarikçiye sipariş iletin. Daha az sabit veya bakım maliyeti ile mağaza açmamızı sağlayan ve örneğin Trendyol ve n11 gibi çevrimiçi mağaza platformları aracılığıyla kolaylıkla yapabileceğiniz bir seçenektir.

İnternetten alış veya satış yapmak için önerilen bir seçenek olsa da “herkesin” bu yöntemi para kazanmak için kullanmaya karar vermemesi gerektiğini unutmamalıyız. Birkaç gün içinde binlerce lira kazanabileceğinizi vaat eden birçok etkileyici var, ancak çevrimiçi ürün satmak bir dizi yasal gerekliliğe sahip olmayı, şirket olarak kaydolmayı ve Türkiye’de iade garantisi gerektiren yasalara yanıt vermenizi gerektiriyor.

Dropshipping, doğrudan sizden satın almaları anlamına gelir ve o son kullanıcıya ulaşması için tedarikçi ile iletişime geçmeniz gerekir, ancak iade durumunda veya garanti durumunda siz sorumlusunuz.

dropshipping

Dropshipping: Avantajlar ve dezavantajlar

Bu tür bir çevrimiçi mağaza daha mı iyi yoksa daha mı kötü? Değişir. Önceki paragraflarda açıkladığımız ancak burada dikkate almanız gereken bazı noktalarda özetlediğimiz avantaj ve dezavantajları vardır. Avantajlardan bazıları şunlardır:

Daha az yatırım

Bu tür online satışlar yapmak için büyük bir sermayeye sahip olmanıza gerek yok çünkü büyük miktarda mal stoklamanıza gerek olmayacak. Örneğin, fiziki bir kitapçınız varsa, bir geri dönüşü olup olmayacağını bilmeden ilk yatırımınıza harcayabileceğiniz yüzlerce kitabınız olması gerekir. Çevrimiçi stoksuz satış kullanıyorsanız, yalnızca sattığını bildiğiniz şeyleri satın aldığınız için herhangi bir başlangıç ​​stokuna sahip olmanız veya bu yatırımı harcamanız gerekmez. Yani, zaten satmış olduğunuz şeyleri satın alırsınız.

Daha geniş veya daha çeşitli katalog

Ürünlere sahip olmak zorunda değilsiniz, böylece işinize yaramayan bir şey olması durumunda farklı “türler” deneyebilirsiniz. Ayrıca, size bunları sağlayacak ilgili tedarikçilere sahip olduğunuz sürece çok daha fazla indirim verebilirsiniz.

Daha az bağımlılık

Her zaman çevrimiçi mağazanızın başında olmanız gerekmez. Yani iki aylık bir seyahate veya tatile gidecekseniz esnek bir lokasyona sahip olabilirsiniz çünkü siparişleri hazırlamak zorunda kalmayacaksınız, sadece tedarikçiye sipariş ileteceksiniz, böylece müdahaleniz için ihtiyaç duymadan yönetilebilir.

Ancak bazı dezavantajlar da var:

Sağlayıcı sorunları

Yalnızca kendinize değil, sağlayıcıya da %100 bağlısınız ve doğru olanı seçmediyseniz veya iyi yanıt vermiyorsa bu bir sorun olabilir.

Daha az kazanç

Bu çevrimiçi satış yöntemini kullanarak, sıfırdan bir mağaza veya e-ticaret oluşturmaya yatırım yapmaktan daha az kazancınız olacaktır. Stok ve sevkiyat yönetiminin ödediğiniz fiyatı etkileyecek bir şey olduğunu hesaba katmanız gerekecek.

Garantiler ve iadeler

Garantilere dikkat etmelisiniz, sadece görüntüyü koyup parayı aldıktan sonra unutamazsınız. Zamana yatırım gerektiren ve cevap vermeniz gereken bir mağaza ve işletme türüdür. Sık karşılaşılan bir diğer sorun da iadelerdir: yasal olarak bir veya iki yıllık bir garanti sunulur ve iade durumunda yanıt vermeniz gerekenlerden siz sorumlusunuz. Bazı girişimcilerin sıkça şikayet ettiği bir sorun, alıcının aldığı kalitenin ödediği fiyatla uyumlu olmaması ve bu da her türlü ürünün sürekli geri dönüşlerine yol açmasıdır.

Hangi mağazaların yaptığını nasıl bilebilirsiniz?

Kendi web sitelerinde belirtmedikçe veya aldığınız pakette bir tanımlama olmadıkça bunu bilemezsiniz, ancak tüketicinin amaçları doğrultusunda diğer herhangi bir mağaza ile aynı şekilde hareket etmeli ve sorun olması durumunda yanıt vermelidir.

Genellikle Asyalı üreticilerin cihazlarını satarken dropshipping yapan birçok mağaza vardır. Yani siz Türkiye’den sipariş edene kadar telefonu Çin’den sipariş etmiyorlar, Türkiye’deki belirli depolardan sağlıyorlar. Sahip oldukları avantaj, büyük bir altyapının maliyetini (daha az maliyet ve dolayısıyla daha fazla marj) üstlenmek zorunda olmadıkları için daha düşük fiyat sunabilmeleri ve katalogda daha fazla ürün çeşidi sunabilmeleridir. Bazı büyük teknoloji mağazası satıcıları da online mağazalarında sattığı ürünü doğrudan bir depodan gönderdiğinde dropshipping yaptığını ve kendi stoku yerine ithalatçı firmanın deposundan gönderdiğini fark edebilirsiniz. Bu genellikle TV gibi ürünlerde oluyor.