Kalitesi kaybetmeden fotoğraf sıkıştırma

Günümüzde herkesin cep telefonunda giderek daha yüksek çözünürlüklü fotoğraflar ve hatta RAW biçiminde fotoğraf çekebilen kameralar var. Ancak, boyutu nedeniyle bu tür dosyalarla çalışmak her zaman istediğimiz kadar kolay değildir.

Örneğin, web siteleri için fotoğraf kullanmak istiyorsak, sayfanın yüklenmesini yavaşlatmamaları için optimize edilmiş bir boyutu korumaları gerekir. Bu tür bir durumda, yapabileceğimiz en iyi şey görüntüleri sıkıştırmaktır, ancak her zaman iyi bir görselleştirme seviyesini korumaya devam etmelerini sağlamaktır, bu bazen zor olabilir çünkü herhangi bir sıkıştırma her zaman kalite kaybı olduğu anlamına gelir.

Fotoğraflarınızı mümkün olan en az kalite kaybıyla sıkıştırabilmeniz için, bu görevi ihtiyaç duyduğunuzda kaliteden ödün vermeden gerçekleştirebilmeniz için bilgisayarınıza indirebileceğiniz en iyi programları aşağıda size göstereceğiz.

Genel olarak, JPEG formatı görüntüleri en iyi sıkıştıran formattır ve kullanacağımız programa bağlı olarak, herhangi bir kalite kaybına yol açmadan bir dosyanın boyutunu küçültebileceğiz. Görüntüleri çok az kalite kaybıyla en iyi sıkıştıran biçimlerden bir diğeri de WEBP’dir.

Fotoğraf sıkıştırmanın yanı sıra bize başka olanaklar da sunan uygulamalar arıyorsak bu iki programı öneriyoruz. Böylece fotoğraf baskısında yapacağımız her işlem için farklı bir uygulama kullanmak zorunda kalmayacağız.

Photoshop

Adobe’nin iyi bilinen fotoğraf düzenleme aracı Photoshop, görüntüleri sıkıştırma olanağı da sunar. Tek tek yapmanız gerekecek ve bu, fotoğrafı programla açıp kaydetme seçeneklerinde “Web İçin Kaydet” seçeneğini seçmek kadar basit.

Buradan fotoğraf için istediğiniz çözünürlük ve sıkıştırma kalitesini seçebilirsiniz. Adobe size aracı belirli bir süre ücretsiz deneme şansı sunsa da, bu süre geçtikten sonra aracı istediğiniz zaman kullanmak için ödeme yapmanız gerekeceğini unutmayın. Photoshop, Windows ve macOS için kullanılabilen ve ücretli çapraz platform bir uygulamadır.

Microsoft PowerToys

Her şeyden önce, Microsoft PowerToys’un bir parçası olarak sunulan bu programa sahibiz (Image Resizer), ileri düzey kullanıcılar için işletim sisteminde gelişmiş işlevleri uygulamanıza izin veren bir yardımcı program paketi. Aracı yüklediğinizde, yalnızca fotoğraflar klasörünüze (veya resimlerin bulunduğu her yere) erişmeniz ve sıkıştırmak istediklerinizi seçmeniz yeterlidir.

Şimdi resimlerin üzerinde farenin sağ tuşu ile tıklayın ve “Resimleri yeniden boyutlandır” seçeneğini seçin. Program otomatik olarak açılacak ve sıkıştırmaya başlayabilirsiniz. Farklı çözünürlük türleri arasında seçim yapma veya özel bir tane seçme olanağına sahipsiniz. Son olarak, fotoğrafların kalitesini ve adlarını seçebilirsiniz. Windows XP, Windows 7, Windows 8.1 ve Windows 10 için kullanılabilir.

GIMP

GIMP, Photoshop’un özgür kız kardeşi gibi bir şeydir. Adobe programının sahip olduğu birçok işlevden yoksun olsa da, bunun gibi fotoğrafları yeniden boyutlandırmamıza da izin veriyor. Görüntünün boyutunu değiştirmek için, dışa aktarmadan önce JPEG dosyasının kalitesini ve boyutunu seçmeniz yeterlidir. Kuşkusuz, sıkıştırmaya rağmen görüntüler çok fazla kaliteyi koruyor.

Bu uygulama, bu tür bir program için ödeme yapmak istemiyorsanız zorunlu olanlardan biridir, ücretsizdir ve Windows, macOS ve Linux ile uyumludur. Açık kodda geliştirilmiş bir uygulama olduğundan, bundan en iyi şekilde nasıl yararlanacağınızı öğrenmek veya ortaya çıkabilecek her türlü şüpheyi gidermek için çok sayıda öğreticiyi kullanabilirsiniz.

RIOT

RIOT, Radikal Görüntü Optimizasyon Aracı anlamına gelir, bu nedenle adından da anlaşılacağı gibi, bu araç dosya boyutunu küçülterek, ancak görüntü kalitesini korumaktan ödün vermeden fotoğraflarınızı optimize etmekten sorumludur.

Bu araç bağımsız olarak veya GIMP için bir eklenti olarak indirilebilir. Avantajlarından biri, kullandığınız çözünürlüğe ve sıkıştırma faktörüne bağlı olarak görüntünün boyutunun ne olacağını gerçek zamanlı olarak görebilmenizdir.

FastStone Photo Resizer

FastStone Photo Resizer, tek seferde birden fazla görüntüyü sıkıştırmak için bulduğumuz en iyi seçeneklerden biridir. Ayrıca, boyutu sıkıştırırken aynı zamanda diğer parametreleri özelleştirebilir, filigran ekleyebilir, adı değiştirebilir, metin ekleyebilir veya renk bit derinliğini değiştirebilirsiniz.

Ayrıca, fotoğrafların sıralı sayılarla toplu olarak yeniden adlandırılması veya bazı dosyaların adlarında bulunan metinlerin diğerleri için değiştirilmesi gibi ilginç seçeneklere de sahiptir. Toplu fotoğraf hazırlamak için çok iyidir, çünkü yalnızca birkaç tıklamayla onları sıkıştırmanıza ve toplu olarak yeniden adlandırmanıza olanak tanır.

JPEG Compressor

JPEG Compressor, geliştiricisine göre maksimum görüntü kalitesini korumak için özel olarak tasarlanmış bir sıkıştırma motoruna sahip olan JPG formatında bir görüntü sıkıştırıcı ve optimize edicidir. Program, farklı konfigürasyon seçeneklerini gerçekleştirmenize izin veren eksiksiz ve sezgisel bir arayüze ve ayrıca grafik detaylar için bir ekolayzere, yoğunluk ve renk gibi farklı sıkıştırma kanalları için desteğe ve sonucun ne olacağını kontrol edebileceğiniz bir önizleme sistemine sahiptir.

Yalnızca bu formatla çalışmanız gerekiyorsa çok ilginç bir uygulamadır. Ücretsizdir ve Windows XP, Windows Vista, Windows 7, Windows 8, Windows 8.1 ve Windows 10 ile uyumludur.