YouTube kanalından para kazanma

Kısa süre önce YouTube’un 1 milyon görüntüleme için ne kadar ödediğini açıklamıştık, bu sefer size YouTube kanalınızdan para kazanmanın bazı yollarını anlatacağız.

Küresel olarak birkaç milyon içerik oluşturucu bir iş kurmak, genel bir kitleye ulaşmak ve bir topluluk oluşturmak için YouTube platformundan yararlanıyor. Neyse ki bu içerik oluşturucular için, tam bir nimet ve türünün tek örneği bir para kazanma programı olan YouTube İş Ortağı Programı (YPP) 15 yıl önce kuruldu.

Temel amaç, tüm gereksinimleri karşılayan içerik oluşturucuların kanal üzerinden para kazanmalarına yardımcı olmaktır. İşte bir YouTube kanalıyla para kazanmanın 10 yolu. Aşağıda, YouTube kanalınızdan para kazanmanın ve herhangi bir konuda içerik oluşturarak para kazanmanın çeşitli yollarını görebilirsiniz.

YouTube ile ortak olun ve reklamlarınızdan para kazanın

Kanalınızda reklamlara izin vermek bu yolla gelir elde etmenin başlangıcı olabilir. Bunu yapmak için hesabınızın YouTube Studio bölümünde hesabınızı YouTube İş Ortağı olarak yapılandırmanız, menüye girmeniz, hesabı doğrulamanız ve para kazanmayı kabul etmeniz gerekir.

Daha sonra Google reklam ağına girmelisiniz, ancak bunun için bir AdSense hesabınızın olması gerekir. Bu şekilde, ödemeleri alabilecek ve reklamlardan elde edilen kazançları doğrulayabileceksiniz.

“Video Yöneticisi”ndeki yeşil “S” sembolüne bakarak para kazanmanın etkinleştirildiğini ve üzerine tıklayarak her videoda para kazanmayı yapılandırmanın mümkün olduğunu kontrol edin.

Tüm bunlar, gereksinimleri karşılarsanız mümkün olacaktır: 1.000’den fazla abone, 4.000 saat herkese açık görüntüleme ve 0 aktif Topluluk Kuralları ihtarı.

YouTube Premium

Videolar oynatılmadan önce veya sonra içeriği reklamsız olarak görebileceğiniz ücretli bir aboneliktir; üçüncü taraf reklamlarını veya yer paylaşımlarını görmezsiniz. Ancak, sizi web sitelerine ve diğer hedeflere yönlendirebilecek içerik oluşturucular tarafından etkinleştirilen promosyon bağlantıları olacaktır.

Ayrıca videoları indirebilir ve ardından İnternet bağlantısı olmadan izleyebilir, arka planda oynatmayı kullanabilir, YouTube Music’e erişebilir ve YouTube Originals filmlerinin ve dizilerinin keyfini hiçbir ek ücret ödemeden çıkarabilirsiniz. YouTube iş ortakları, abonelik gelirinin çoğunu YouTube’dan alır.

Super Chat

Super Chat, kullanıcılara göze çarpan sohbet mesajları satın alma ve bunları daha sonra renkli mesajlar olarak görülen sohbet akışının en üstüne sabitleme fırsatı verir. Bir kullanıcı bir satın alma işlemi yaparsa, profil resmi sohbet akışının en üstünde görünür ve orada ne kadar süreceği satın alma işlemine yatırılan paraya bağlıdır.

Süper sohbetler, canlı sohbet mesajlarının denetlendiği şekilde denetlenebilir; YouTube Analytics’te gelir ve işlem gelirinin ayrıntılarını da görebilirsiniz: “Super Chats” geliri Adsense üzerinden alınır.

Super Stickers

Kullanıcının elde edebileceği ve böylece canlı bir video yayınlarken içeriğin yaratıcısı ile dayanışma gösteren çıkartmalardır; bu şekilde, çalışmasının karşılığında daha az miktarda para verir.

Temmuz ayında düzenlenen bir etkinlik olan VidCon’da YouTube tarafından süper çıkartmaların kullanımı teşvik edildi ve bu seçenek, kanallarında 1.000’den fazla abonesi olan, para kazanabilen ve pazarlarında bu çıkartmalara sahip olan içerik oluşturuculara verildi.

Bu çıkartmalar birkaç dilde sunuluyor ve diğer sosyal ağlara gönderilebiliyor.

Super Thanks

Test aşamasında olmalarına rağmen YouTube’daki içerik oluşturucuların takipçilerinin doğrudan bağış yapmalarını mümkün kılmakta ve bu sayede favori kanallarının finansmanına katkıda bulunmaktadırlar.

Hem mobil uygulamada hem de masaüstünde, Android ve iOS’ta ve 68 ülkede mevcuttur. Kullanıcıların seçebilecekleri dört seçeneği vardır: $2, $5, $10 veya $50 ve içinde $ sembolü ve videoların altındaki çubukta “Teşekkürler” kelimesi bulunan kalp şeklinde bir simge olarak görünür. İçerik oluşturucu, YouTube Studio’da süper teşekkürler erişimini kontrol edebilir ve kanalında mevcut olup olmadığını görebilir.

Memberships

Üyelikler, bir kanalın takipçilerinin özel içerik ve avantajlar karşılığında içerik oluşturucularına verdiği aylık katkılardır; bu katkılar, kanalın yaratıcısı tarafından düzeltilecektir. Faydalanıcılar, ücretli ve aktif üyelikleri olan ve ayrıca video ve canlı yayınların keyfini çıkarabilecekler.

Çeşitli üyelik seviyeleri için farklı fiyatlar arasından seçim yapabilir ve 5’e kadar çeşitli fiyatlar ekleyebilir ve her birinin 1 ile 5 arasında avantaja sahip olması gerekir. Rozetleri, özel emojileri ve diğer avantajları dahil edebilirsiniz.

Seviye eklemek veya kaldırmak için studio.youtube.com adresinde üyelikleri olan kanala erişin ve aşağıdaki adımları izleyin. Bir seviyeyi sildiğinizde tüm üyeleri silersiniz, bu nedenle avantajlarını kaybedeceği için geçen ayın ödemesini iade etmeniz gerekir.

Ek ürün

YouTube Ürünleri, içerik oluşturucuların 20’den fazla özel öğe arasından seçim yapmasına ve bunları halka satmasına olanak tanır.

Bu şekilde, her içerik oluşturucu, markasını kişiselleştirerek kişisel satış becerilerine sahip olacak ve aynı zamanda bazı YouTube Ürün kurallarına tabi olacaktır. Ne kadar çok izleyici kitlesi olursa, ürünlerinizi sunmak için o kadar çok imkana sahip olursunuz.

Ticketing

Sanatçıysanız ve bir YouTube kanalınız varsa, platform size kanalları üzerinden bilet satma fırsatı veriyor. Kullanıcı girdiğinde, özel tarihleri ​​olan etkinlikler için bilet satın almak için bağlantıların olduğu bir bölüm görecektir.

Ve daha önce de söylediğimiz gibi, bu seçenek sadece tanınmış sanatçıların resmi kanalları için etkinleştirilecek ve kullanıcılar bilet satış kataloğunu Birleşik Krallık, ABD, Avustralya, Kanada, İrlanda, Yeni Zelanda gibi bu ülkelerden bazılarına ait olduğu sürece görebilecekler.

BrandConnect

Eskiden FameBit olan BrandConnect, içerik kampanyaları oluşturmak için içerik oluşturucular ve markalar arasındaki bağlantıyı sağlar. Ayrıca öne çıkan videolarınıza banner reklamlar eklerseniz ek ödeme alma fırsatınız olur. Şüphesiz, bir YouTube kanalı ile para kazanmanın en sağlam yollarından biridir.

BrandConnect’in keyfini çıkarmak için 18 yaşından büyük olmanız, YouTube üyesi olmanız, Birleşik Krallık, Kanada veya Amerika Birleşik Devletleri’nde yaşıyor olmanız ve yerleşik düzenlemelere uymanız gerekir.

Funds

2021 ile 2022 yılları arasında en çok izlenen ve etkileşime sahip Shorts yaratıcılarına dağıtılacak ve YouTube topluluğunu eğlendirecek 100 milyon dolarlık bir fon.

Üstelik bu yalnızca YouTube İş Ortağı Programı üyeleri için değil, Kısa Filmler için benzersiz içerik üreten ve Topluluk yönergelerine uyan herkes içindir.