Vücut sıcaklığının artması hamilelik belirtisi midir?

Her kadın benzersizdir, ancak normalden daha ateşliyseniz, ölçüyü elinize alın, bu açık bir işaret olabilir.

Hamileliğin en açık ve en bariz belirtisi hiç şüphesiz adet görmemektir. Ama bize bazı ipuçları verebilecek başka belirtileri de var. En iyi bilinenler arasında tipik mide bulantısı veya baş dönmesi, göğüste yüksek hassasiyet veya iştah değişiklikleri sayılabilir. Bununla birlikte, bazı kadınlar olası bir hamileliğin göstergesi olup olmadığını bilmedikleri başka tür belirtiler hissettiklerini itiraf ederler. Örneğin, vücut sıcaklığındaki artış, sürekli bir sıcaklık hissinin eşlik ettiği veya günün belirli bir saatinde hiç yaşamadıkları ve her gün kendini tekrar etmeye başlar. Bu, bebeğiniz olacağının erken bir işareti olabilir mi?

Cevap Evet. Sıcaklıktaki hafif değişiklikler, hamileliğin ilk haftalarında bir semptom olabilir. Ancak dikkatli olun, bunlar hamileliğin kesin bir göstergesi olmayabilir. Bununla birlikte, 15 gün sonra kadının vücut sıcaklığındaki bu artışlar yaşanmaya devam ederse, büyük olasılıkla zaten bir hamilelik vardır.

Vücut sıcaklığında 37 ºC civarında artış ve hamilelik

Hamilelikten bahsettiğimizde danıştığımız doktorlar genellikle bize “gebeliğin ilk haftalarında normalin 37 ºC’ye ulaşması normaldir” diyor. Vücut sıcaklığının hava durumu, fiziksel aktivite ve stresin öne çıktığı birçok faktöre bağlı olarak değişeceği doğru olsa da sürekli bir yükseliş yani gün boyunca fark edeceksiniz.

Sıcaklıktaki bu artışın yumurtlama gerçekleştikten sonra korpus luteum tarafından salgılanan progesteron seviyelerindeki artışa bağlı olduğu şeklindedir. Evet, başınıza gelen hemen hemen her şeyin kökeni hormonlarda ve bu aylarda içinde bulundukları değişikliklerdedir. Özellikle progesteronun temel rolü embriyonun implantasyonunu kolaylaştırmaktır. Bu nedenle hamilelik durumunda yumurtlama sırasında oluşan bu sıcaklık artışı korunur ve böyle bir durum yoksa yaklaşık 10-12 gün sonra normal durumuna döner.

Aşırı sıcaklık artışı konusunda ne zaman endişelenmeliyim?

Hamile kaldığınız andan itibaren, tüm hamilelik boyunca sıcaklık değişiklikleri olmayacak. Açıkladığınız gibi bunlar, gebe kaldıktan sonra 12. haftada zirveye ulaşan progesteron hormonunun neden olduğu değişikliklerdir. Bu nedenle, bu andan itibaren, sıcaklık stabilize olana kadar kademeli olarak düşmelidir.

Ama bu olmazsa ne olur? Endişelenmeyin, çünkü hamileliğin tüm aylarında sıcak basması bile yaşayabilirsiniz, endişelenmemelisiniz çünkü bunlar sizin veya bebeğinizin iyi olmadığının bir belirtisi değildir. Ancak, bahsettiğimiz 37 ºC’yi aşarsanız, doktorunuza veya jinekoloğunuza gitmelisiniz, çünkü sıcaklık artışına bağlı başka nedenler olabilir ve hangileri olduğunu görmelisiniz.

Ve ortalama olarak, hamile kadının sıcaklığı 0,3 ila 0,4 derece arasında hafifçe yükselir, böylece ortalama 37 ºC’ye genellikle ulaşılır. Ancak örneğin 38 ºC’den itibaren zaten bir ateş olarak kabul edilir ve bebeği etkileyebilecek bulaşıcı bir sürecin işareti olabilir.

Hamileyken sıcaklığı hafifletmek için ipuçları

İçinde bulunduğumuz zamanda, yaz ortasında ve ülke genelinde termometrelerin sürekli yükselmesiyle gerçekten can sıkıcı bir semptom olabilir. Her sabah her yerde görülen mide bulantısı kadar değil, ancak dikkatli olmak ve olası sıcak çarpması, baş dönmesi veya baş ağrısını önlemek önemlidir. Bu nedenle şunlar önerir:

  • Vücut sıcaklığındaki bu artışı hissetmeseniz bile her zaman nemli kalmaya çalışın. Sadece su içerek değil, örneğin nemlendirici yiyecekler veya meyve suları ile.
  • Mümkün olduğunda hafif giysiler giyinin, tercihen pamuklu ve keten.
  • Serinlemek ve en sıcak saatlerde dışarı çıkmamak için yanınıza ıslak havlu alın.
  • İhtiyacın olursa tereddüt etmeyin, ılık suyla banyo yapın. Ve yazın avantajlarından yararlanarak yüzme havuzlarını kullanın.