QoS nedir, ne işe yarar?

İnternette her gün yaptığımız her şey, bağlandığımızda aynı bant genişliğini veya aynı bağlantı kalitesini gerektirmez. Muhtemelen oyunların sorunsuz ve kesinti olmadan çalışmasını istiyorsunuz veya aynı durumu Netflix’te 4K film izlediğinizde bekliyorsunuz. Bu nedenle öncelik vermemizi sağlayan bir QoS veya Qality of Service (Hizmet Kalitesi) teknolojisi veya mekanizması vardır.

QOS nedir?

QoS (Hizmet Kalitesi), trafiğin önceliklendirilmesini ve minimum bant genişliği garantisini sağlamak için kullanılan mekanizmadır. QoS, bant genişliğini ölçer ve paketlere öncelik sıralarına göre öncelik verir. QoS’yi bant genişliği sınırlayıcıyla karıştırmamalıyız çünkü sınırlayıcı, trafiğin türünden bağımsız olarak bağlantıyı sınırlar, ancak kuyruktaki paketlere öncelik vermez. Sahip olduğumuz modem aracılığıyla yapılandırılır ve neye öncelik vereceğimizi veya etkinleştirip etkinleştirmeyeceğimizi seçebiliriz.

QOS ne işe yarar? Bu mekanizma, ağımızdaki trafiğin yanı sıra ağımız ve İnternet’in geri kalanı arasındaki trafiği kontrol etmek için kullanılabilir. Ne hakkında konuştuğumuzu hayal etmek için bir örnek, her biri bir araç türüne ayrılmış birkaç şeritli bir otoyol. Bu QoS aracını veya teknolojisini kullanarak, o otoyolun yapılandırmasını tanımlayabilir ve her şeridin video akışı, VoIP veya çevrimiçi oyunlar gibi yalnızca bir trafik türü tarafından kullanıldığını atayabiliriz. QoS, oyunlara veya VoIP aramalarına daha fazla öncelik vermemizi sağlayarak, bunların doğru, sorunsuz, kesintisiz ve yeterli bant genişliğiyle çalışmasını sağlar.

Bizim için çözdüğü sorunlardan bazıları düşük performans, düşük hız, paket girişlerinde olası gecikmeler veya yüksek gecikme veya iletişim hataları gibi diğer yaygın ağ arızalarıdır. Tüm bunlar için, QoS, piyasadaki bazı modemlerin içerdiği ve daha önce açıkladığımız gibi, bir trafiğe diğerine göre öncelik verilmesine izin veren özelliktir.

Seçenekler ve öncelik türleri

Gecikme ve bant genişliği, birçok hizmetin düzgün işleyişini belirleyen iki temel unsurdur. Örneğin, çevrimiçi oyunlar, iyi bir deneyime sahip olmak için mümkün olan en düşük gecikmeye ihtiyaç duyarken, çevrimiçi videolar, korkunç ara belleğe almayı önlemek için mümkün olan maksimum bant genişliğine ihtiyaç duyar. QoS, belirli hizmetler için gecikmeyi azaltarak veya bant genişliğini boşaltarak performansı artırabilir. Bu şekilde bir hizmetin trafiğine “öncelik verebilirsiniz”.

Bu “hizmet kalitesi” veya QoS işlemi, oyun paketlerine o anda ulaşabilecek diğer paketlerden daha fazla öncelik vermemizi sağlar. Yine de öncelik vermek istediğimiz şeyi “seçebiliriz”. Daha önce açıkladığımız gibi. Örneğin, Fornite veya Netflix’i seçebilirsiniz. Yaptığı şey başkalarını engellemek değil, o anda sizi ilgilendiren şeylere öncelik vermektir. QoS hizmetini kullanmanın bir başka seçeneği de, her cihaza bir maksimum bant genişliği atamamıza izin vermesidir, böylece hiçbir zaman daha önce seçtiğinizden daha yüksek bir hızda gitmez ve böylece aynı ağa bağlı diğerlerini rahatsız etmez.

Bazı modem modelleri bize çeşitli QoS türleri gösterir veya farklı uygulama sürümlerine öncelik verme seçeneği sunar. Sonraki paragraflarda göreceğimiz gibi, gerçek zamanlı, öncelikli ve arka planda uygulamalar arasında ayrım yapanlar var. Uygulamaların türüne ve bağlantının kullanımına bağlı olarak değişirler.

Diğerleri, örneğin Asus’ta olduğu gibi, Uyarlanabilir QoS, Geleneksel QoS veya bant genişliği sınırlayıcı arasında ayrım yapar. İlki ve ikincisi arasındaki fark, eskinin “öncelikli uygulamalar ve görevler için hem kablolu hem de kablosuz bağlantılara gelen ve giden bant genişliğini sürükle ve bırak ön zamanlama yoluyla garanti etmesidir. İkincisine gelince, kullanıcı tarafından tanımlanan manuel parametreler aracılığıyla uygulamalar ve öncelikli görevler için hem kablolu hem de kablosuz bağlantılarda gelen ve giden bant genişliğini garanti etmekten söz ediliyor. Bant genişliği sınırlayıcı, cihazların maksimum hızını kontrol etmemizi sağlar.

QoS nasıl ayarlanır?

Sahip olduğunuz modem modeline ve markaya bağlı olarak bazı adımları izlemeniz gerekir, ancak mevcut cihazların çoğu, trafiği yönetmemize veya birine ve diğerine öncelik vermemize izin veren bu teknolojiye sahiptir. Modeme erişmek için, bunu neredeyse her zaman 198.168.1.1’den veya ağ yapılandırmasına erişmek için genellikle kullandığınız yazılım aracılığıyla yapabiliriz.

Operatör modelleriniz varsa, bu moda sahip olup olmadıklarını öğrenmek için her şirketin destek sayfasında arama yapmak veya müşteri hizmetleri ile iletişime geçmek kolaydır. Örneğin, Türk Telekom’dan veya aynı cihazlarla çalışan herhangi bir internet şirketinden bir kalitesiz modeminiz varsa, QoS’yi yapılandıramaz veya etkinleştiremezsiniz.

Türk Telekom gibi bir servis sağlayıcıdan edinebileceğiniz ZTE gibi bir modemde aynı menüye şu yoldan ulaşabilirsiniz (ZXHN H298A içindir): Genel Ağ > QoS. Burada sınıflandırma ayarlarını detaylandırabilirsiniz.

qos menusu