Chromium tabanlı tarayıcılar

Chromium, amacı Google Chrome’un kaynak kodunu elde etmek olan bir projedir. Gerçekten, özünde, Google tarafından geliştirilen açık kaynaklı bir web tarayıcısıdır. Kodunun işbirlikçi kökeni nedeniyle, birçok web tarayıcısı Chromium’u temel alır.

Açık kaynak, geliştiricilerin işbirlikçi ruhunu geliştirir. Açık kaynak kodlu bir program, herkesin koduna erişebilmesi, onu analiz edebilmesi ve değiştirebilmesi anlamına gelir. Ve bu işbirlikçi ruh, ilerlemeleri dünyanın geri kalanıyla ücretsiz olarak paylaşmaktan çok, programların veya uygulamaların sürekli iyileştirilmesinin arandığı anlamına gelir.

Açık kaynaklı programlar geliştirildikten sonra, yazılım şirketleri bu kodu ürünlerine uygun gördükleri şekilde uygulamakta ve kullanmakta özgürdürler. Aslında, bu özel durumda, birçok tarayıcı, bağımsız markaların veya geliştiricilerin mülkü olan Chromium’u temel alır. Geliştiricileri için iyi bir imaj oluşturan bir “işbirlikçi” çalışma şeklidir.

Chromium nedir?

Chromium söz konusu olduğunda, açık kaynaklı bir web tarayıcısından bahsediyoruz. Başlangıçta Google, kaynak kodunu, şirketin web tarayıcısı olan Google Chrome’a ​​paralel bir proje olarak geliştirerek elde etmeyi amaçladı. Diğer yazılım geliştiricilerin Chromium adı altında kendi sürümlerini yayınlamalarının ardından ortaya çıkan sonuç, hepsinin ihtiyaç duyduğu ortak özellikleri paylaşan bir web tarayıcısıdır. Chromium kodu içinde, yalnızca kod tabanı 35 milyon satırlık kaynak kodudur.

Google, Chromium’un ana özelliği olarak, mümkün olan en hafif şekilde çalışan bir pencere ve sekme yöneticisi olarak ortaya koymuştur. Buradan yola çıkarak bu temel özellik, projeye onu tamamlayan bazı özellikler kazandırmıştır. Bunlar, onu eksiksiz bir kod yapan özelliklerdir.

Örneğin, Chromium, üzerinde çalıştığı işletim sisteminin güncelleme sistemini desteklemek için GoogleUpdate’i veya ilgili bir uygulamayı yerleştirir. Halihazırda kullanılmamasına rağmen, Adobe Flash Player’ı entegre eder. Ayrıca bir PDF dosya okuyucusu ve H.264, AAC, Vorbis, Theora, WebM ve MP3 formatları için multimedya codec bileşenleri içerir. Google, Chrome’u düşünerek, Chromium’un yüklendiği yerler ve tarihler hakkında bilgi toplamak için distribütör markalarla yapılan promosyonlar veya ticari anlaşmalar söz konusu olduğunda Chromium indirmelerini ve güncellemelerini izleme seçeneği de ekler.

Ortak Çalışanlar ve Diller

İşin çoğu Google’ın kendi çalışanları tarafından yapıldı. Bu nedenle Chromium, Google Chrome’un paralel veya bağımsız bir projesi olma biçimine ve görüntüsüne sahip olsa da, gerçek şu ki tamamen şirket tarafından kontrol ediliyor. Aslında, en yaygın ortak çalışanlar içinde, chromium.org etki alanı, ortak çalışanların e-postaları için kullanılır, bu tür e-postaların Google ve ayrıca Microsoft, Intel, Samsung, LG veya Yandex gibi markalar tarafından kullanılması.

Chromium, Google tarafından oluşturulan ve kodu her gün birkaç kez otomatik olarak test ettiği sürekli bir analiz sistemine sahiptir. Bu sayede Google Chrome’un geliştirme aşamasının farklı sürümleri devreye giriyor. HTTP uygulaması, dahili önbellek ve Blink ve V8 motorları dahil olmak üzere birkaç diğer tarayıcı bileşeni, kodun neredeyse yarısını oluşturur ve kullanılan dil C++’dır. Arayüzün bir kısmı CSS ve JavaScript ile yazılmıştır ve kod tabanının yaklaşık %10’u, çoğunlukla SQLite için üçüncü taraf kitaplıkları veya kodeklerin çoğu C ile yazılmıştır.

Chrome Uzantıları

Chromium uzantıları veya Chrome uzantıları, web tarayıcısına farklı özellikler ekleyen ancak her zaman tarayıcıya entegre edilen bileşenlerdir. Bu uzantılar, tarayıcının estetiğiyle veya ekstra özellikler ekleyerek gezinme içeriğiyle çalışabilir. Normalde tipik web tasarım araçlarıyla tasarlanmış bileşenlerdir: HTML, CSS ve JavaScript.

Bir Chromium uzantısı geliştirmek için tasarım aşamasında birkaç adımı takip etmek önemlidir. Manifest oluşturulmalı ve uzantının Chromium platformu için yerine getireceği işlevsellik eklenmelidir. Arayüzün tasarlanması, farklı türleri desteklemesi ve gerektiğinde her bir uzantıyı bağımsız ve eksiksiz bir uygulama haline getirmek, ancak platforma mükemmel şekilde entegre etmek için kullanıcıya farklı seçenekler ve olanaklar sunmak önemlidir.

Chromium tarihi ve kökeni

Google Chrome’un herkesin kullanımına açık kaynak koduyla birlikte kullanıma sunulduğu Eylül 2008’den bu yana, başarıları ve tartışmalarıyla evrim sürekli olmuştur. Şu anda (Ocak 2022) Sürüm 97, en son kararlı sürüm olarak geliştirildi ve testlerdeki en son sürüm olan Sürüm 98 üzerinde çalışılıyor.

Chrome ve Chromium 2008’de piyasaya sürüldü ve ilk büyük tartışma, Chrome’un bir ana şifre koruması olmadan şifreleri nasıl sakladığı konusunda ortaya çıktı. Google’ın fikri açıktı: bir ana şifre bir güvenlik artısı sunmaz. Bir yıl sonra, Chromium topluluğunda, kapsamlı bir çalışmanın ardından, baştan uygulanan güvenliğin yeterli olduğu doğrulandı.

Chromium sürüm 3, Linux için kullanılabilen ilk tam sürümdü. Ayrıca optimize edilmiş bir JavaScript motoru ve kullanıcılar için farklı “Temalar” içeriyordu. Zaten sürüm 6’da, diğer Chromium tabanlı olmayan tarayıcılara hızla ilham veren entegre PDF okuyucunun ve WebM ve VP8 formatları için multimedya oynatmanın keyfini çıkarabilirsiniz.

Bu büyüklükte bir projenin geliştirilmesinin ilk yılları en sarsıcı kısmıdır. İstikrarlı ve mümkün olduğu kadar çok işleve sahip kod türü elde edilene kadar sürekli iyileştirmeler yapılır. 2010’da Linux’ta kullanılan web tarayıcılarının üçte biri Chromium’a dayanıyordu ve o zaman Ubuntu bunu indirme merkezinden sunmaya başladı.

2011 yılına kadar, Chromium 11.0 ile kullanılabilirlik, tümü için bir yazım denetleyicisi ile 100’den fazla dile genişletildi. 2012, Chromium geliştirici topluluğu için çok verimli bir yıldı. Android desteği sağlandı ve çeşitli gezinme sekmelerinin kullanımı ve yönetimiyle ilgili çok sayıda hata düzeltildi. Bu, giriş yaparak aynı sekmeleri farklı cihazlarda kullanmayı mümkün kıldı.

Kararlılıktaki iyileştirmeler ve hata düzeltmeleri, 2008’de oluşturulmasından bu yana olduğu gibi, neredeyse her ay gerçekleşmeye devam ediyor. Daha 2013’te Blink işleme motoru tanıtıldı. Zaman içinde yapılan iyileştirmeler daha az yenilikçi görünse de, bunlar hala tüm Chromium.org topluluğu arasındaki işbirliğinin sonucudur.

Örneğin, 2015’te, Chromium için OK Google uygulamasında, kullanıcıların gizliliğini ihlal edebilecek bir güvenlik açığı düzeltmesinin altını çizdi. Bugüne kadar yapılan iyileştirmelerin geri kalanı, güvenlik ve gizlilikle ilgili hataları ve diğer sorunları düzeltmeye ve her şeyden önce farklı platformlara ve popüler sistemlere uyum sağlamaya odaklanmıştır. En son iyileştirmelerden bazıları, halihazırda tüm platformlarda bulunan Karanlık Mod gibi işletim sistemlerinin en son sürümlerine uyum sağlama konusunda dönmektedir.

Chromium tabanlı internet tarayıcıları

Web tarayıcılarının yelpazesi, hepsinde ortak olan ana işlevleri göz önüne alındığında nispeten geniştir. Chromium’u temel alan ve farklı yönlere odaklanan veya ürünlerin geri kalanına entegre bir tarayıcıya ihtiyaç duyan farklı markalar tarafından geliştirilen birkaç tarayıcı vardır.

Google Chrome

chrome

Google’ın web tarayıcısı, paralel olarak geliştirilen projeler olarak Chromium’un dünyadaki ana temsilcisidir. Dünya çapında 900 milyondan fazla aktif kullanıcısıyla, kaynağa göre en yaygın kullanılanıdır. Google Chrome kaynak koduna erişmenin resmi bir doğrudan yolu olmamasına rağmen, gerçek şu ki, Chromium projesinin bir parçası olarak, koduyla koruma oldukça serbesttir.

2012’de Android ve iOS için resmi uygulamalar yayınlandı ve ertesi yıl Blink işleme motoru entegre edildi. En popüler web tarayıcısı olduğu ve Chromium’a dayalı olduğu için, uzantıları ve uygulamaları çoktur, böylece kullanıcının beklentilerini kolayca karşılayan tamamen kişiselleştirilmiş bir tarayıcı elde edilmesini sağlar.

Microsoft Edge

edge

Google Chrome’un ana rakibi Microsoft Edge’dir. Tanınmış Internet Explorer’ın halefi, ilk olarak 2015’te kendi teknolojisi olan EdgeHTML ile geliştirildi. 2017’de Android ve iOS için piyasaya sürüldükten iki yıl sonra, Chromium’a dayalı olarak tamamen yeniden tasarlandı. Bu yeni sürümler Ocak 2020’de piyasaya sürüldü. Diğerlerine kıyasla daha geç bir lansmana sahip olmasına rağmen, Microsoft’un tarayıcısının en popüler tarayıcılardan biri olmayı başardığı doğru.

Microsoft’un amiral gemilerinden biri olan Edge, diğer Microsoft uygulamalarıyla sorunsuz bir şekilde Windows’a entegre olur. Bu işletim sistemine sahip bilgisayarlarda varsayılan tarayıcıdır ve Cortana sanal asistanı ve Microsoft OneDrive bulut depolama uygulamasıyla birlikte çalışır.

Brave

brave browser

Şu anda geliştirilmekte olan yazılımların çoğu, güvenlik ve kullanıcı deneyimi açısından ticari gücüne sahiptir. Bu, gizliliğinizin ihlali ile ilgilidir ve kullanıcının tarama sırasında oluşturduğu tüm hassas bilgileri barındırabilmek için yeterli güvenlik standartlarına ulaşmayı amaçlar.

Bu durumda Brave, performansı ve hızı etkilemeden güvenli bir web tarayıcısı olmasıyla öne çıkıyor. Bu nedenle bu Chromium tabanlı tarayıcıda, tüm banner reklamları engelleyen otomatik bir izleyici engelleyici bulunur. Windows (32 bit ve 64 bit), Mac OS (Intel ve ARM64) ve Linux için kullanılabilir.

Opera

opera

En popüler Chromium tarayıcılarından biri, açıkçası Chrome’u bir kenara bırakıyor. Aslında Opera birkaç yıl önce büyük bir pazar payına sahipti ama düzgün bir şekilde güncellenmediği için unutulmaya yüz tutuyordu. Şu anda bazı ek hizmetler sunuyor ve stratejisini mevcut ihtiyaçlara odaklayabiliyor.

Her zamanki gibi, göze çarpan özelliklerden biri, üçüncü tarafların gizliliğinize erişimini sınırlayan ve bir reklam engelleyici entegre eden bir web tarayıcısı olmasıdır. Ayrıca, IP adresinizin izlenememesi ve her zaman anonim kalmanız için ücretsiz bir VPN’e sahiptir. Bütün bunlar, çok daha hızlı bir navigasyon sağlamak.

Vivaldi

vivaldi

Bu Chromium tarayıcı, Opera 12’den ilham alınarak geliştirilmiştir ve ileri düzey kullanıcılar için gelişmiş özellikler sunar. Ana işlevsellik, sekmelerin daha verimli bir şekilde organize edilmesi için iki düzeyde yönetilmesidir, bu aynı zamanda tarama hızı aşırı derecede azalmadan daha fazla sayıda sekmeyi konsantre edebilmek anlamına gelir. Bu özelliğin geliştirilmesi için Chromium üzerinde çalışmak çok önemliydi.

Bölünmüş gezinme, notlar ve ekran görüntüleri, Vivaldi kullanıcılarının Android, iOS ve iPadOS gibi mobil işletim sistemlerinin yeni sürümlerinin sunduğu yeni özelliklere uyum sağlamaları için birinci düzeyde bulunan gelişmiş işlevlerdir. Diğer tüm Chromium tarayıcıları gibi ücretsizdir.

Yandex Browser

yandex browser

Yandex, dünyanın en çok kullanılan dördüncü arama motorudur. Pazarında mutlak lider olan ve bu nedenle sıralamada milyonlarca kullanıcısı olan bir Rus markası. Yandex, Yandex.Disk veya Yandex.Mail gibi farklı yönetim uygulamalarına sahip bir arama motorudur. Ancak aynı zamanda Chromium kaynak kodunu temel alan kendi web tarayıcısı Yandex Browser’a da sahiptir.

Yandex, Chrome’un ana ayarlarını kullanarak, tarayıcı penceresiyle tam sekme entegrasyonu sunar, böylece siz tıklamadığınız sürece adres çubuğu gizlenir. Ayrıca, tarayıcının kendisini kullanıcı tarafından gerçekleştirilen olağan işlevlerle entegre etmek için uygulamanın kendisinde bulunan akıllı bir arama motoruna sahiptir.