Bilgisayar klavyesi nasıl kilitlenir?

Eğer bilgisayarda Windows 10 veya Windows 11 yüklüyse, bilgisayarı korumamız ve ekran önünde olmadığımız zamanlarda güvenliğini garanti altına almamız gereken birçok seçenek vardır. Masaüstü veya dizüstü bilgisayar olması fark etmez. Ve en yaygın olanı bir parola veya bir PIN kodu kullanmaktır. Ama yeterli mi? Alternatif olarak, daha doğrusu tamamlayıcı olarak klavyeyi de kilitleyebilir ve böylece her türlü metin girişini engelleyebiliriz.

Windows, klavyeyi kilitlemek için yerel bir özellik sunmaz; bu nedenle üçüncü taraf bir uygulamaya başvurmanız gerekir. Ancak, her şeyde olduğu gibi, daha iyi çalışanlar ve daha kötü çalışanlar var. Seçtiğimiz, Child Lock’dur, çünkü birkaç ilginç seçenekle, klavyenin veya farenin veya her iki cihazın aynı anda kilidine basit bir şekilde izin verir. Diğer bir seçenek olarak, belirli bir süre sonra klavyeyi otomatik olarak kilitleyecek bir otomatik zamanlayıcı yapılandırmanıza izin veren BlueLife KeyFreeze gibi Windows 10’da bilgisayarımızın fare ve klavyesini birlikte veya ayrı ayrı engellememize izin veren başka ilginç olanlar var.

Uzaklaştığımızda Windows’u kilitle

Windows 10’un ve Windpws 11’in çok ilginç bir engelleme aracı var, çünkü işletim sisteminin tamamen engellemesi için tek yapmamız gereken bilgisayardan uzaklaşmak. Ek olarak, muhtemelen Windows’un tam yerimizi bulmasını sağlayan bir hareket sensörü veya aksesuar takmanın gerekli olduğunu düşünüyor olabilirsiniz, ancak hayır. Aslında Bluetooth ile bilgisayarımıza bir cihaz bağlamak yeterli olacaktır.

  1. Akıllı telefonu Bluetooth üzerinden bilgisayarla eşleştiriyoruz. Başlat / Ayarlar / Cihazlar / Bluetooth & Diğer cihazlar yolu üzerinden cihazı listede bulabilir ve bilgisayara bağlayabiliriz.
  2. Bilgisayarımızda Başlat’a gideceğiz ve dişli simgesine (Ayarlar) tıklayacağız.
  3. Ardından Hesaplar’a tıklıyoruz.
  4. Son olarak, Giriş Seçenekleri’ne tıklayacağız.
  5. Dinamik kilit bölümünde, siz uzaktayken Windows’un cihazı otomatik olarak kilitlemesine izin ver kutusunu etkinleştireceğiz.

Bu şekilde bilgisayardan uzaklaştığımızda ve Windows Bluetooth bağlantısının kesildiğini algıladığında Windows oturum kilidini etkinleştirmek için 1 dakikalık geri sayım ile bir zamanlayıcı devreye girecektir. Bu genellikle ana cihazdan 10 metreden fazla hareket ettiğimizde olur, ancak özelliklerine ve bağlantının kendisine bağlı olarak bu değişebilir.

bilgisayar-klavyesi-kilit-1

Child Lock ile klavye ve fareyi kilitleyin

Adından da anlaşılacağı gibi, Child Lock (Çocuk Kilidi) evde küçüklerin biz yokken PC’ye erişmesini engellemek için tasarlanmıştır. Ancak işlevleri nedeniyle ona verebileceğimiz kullanımlar bundan çok daha geniştir. İlk yapacağımız şey programı indirip kurmak, kurulum sihirbazında istediğimiz isim ile direkt erişim oluşturuyoruz. Bu kısayol, Başlat menüsünde veya bu şekilde yapılandırırsak başka bir klasörde görünecektir.

Programı açarken dört farklı seçenek bulacağız: Auto Lock, Lock, Block Win Ctrl ve Allow Only. Auto Lock ile istediğimiz zaman klavyeyi otomatik olarak bloke etmekten sorumlu bir zamanlayıcı yapılandırabileceğiz. Lock ile kilidi manuel olarak etkinleştireceğiz; ve bilgisayardan bir süreliğine ayrılacağımız zaman hızlı bir şekilde kilidi etkinleştirmek için Shift + Alt + End klavye kısayolunu da kullanabiliriz. Block Win Ctrl seçeneği, fare imleci üzerinde bir kilit istemi görüntüler ve Allow Only farenin son derece yavaş bir hızda çalışmasına izin verir.

child lock

Bu uygulama durumunda, çevre birimini etkinleştirmek istediğimiz klavye kısayolunu yapılandırabiliriz. Ancak, varsayılan olarak zamanlayıcılı otomatik kilitleme on dakikadır ve kısayol Shift + Alt + Home‘dur.

BlueLife KeyFreeze ile klavyeyi kilitleyin

Bilgisayarımızın klavyesini ve faresini kilitlemek, işimizi yanlışlıkla silmek veya istem dışı herhangi bir işlem yapmak istemediğimizde, biz uzaktayken ve bilgisayar açıkken herhangi birinin bilgisayarımızı kullanmasını engellemenin yanı sıra çok yararlı olabilir.

BlueLife KeyFreeze, tamamen ücretsiz olarak edinebileceğimiz ve bilgisayar ekranını aynı anda kilitlemek zorunda kalmadan klavye ve fareyi ayrı ayrı veya birlikte kilitlememizi sağlayan küçük bir yazılımdır. Yapılandırması hızlı ve basittir, çünkü bu yardımcı program indirildikten sonra, kullanmaya başlamak için yapmamız gereken tek şey indirilen dosyayı açmak ve çalıştırmaktır.

blue life

Fareyi ve klavyeyi kilitlemek için bir klavye kısayolu yapılandırmanıza olanak tanır, multimedya klavyesi dahil klavyenizdeki tüm kullanılabilir tuşları ve hatta bunları içeren bir kısayol oluşturulmuşsa fare düğmelerini engeller. Uygulamanın, klavyeyi kilitlemeden önce bir geri sayım ayarlama veya bir ses çalma seçeneği gibi, yanlışlıkla kilitlememizi engelleyen, kilitleme işlemini durdurma, aracı buna göre yapılandırma gibi başka ilginç işlevlere veya özelliklere sahip olduğunu bilmek önemlidir.