Amazon’da kitap nasıl yayınlanır ve satılır?

Birçoğu Amazon’da herkesin kitap yayınlayabileceğini henüz bilmiyor, profesyonel yazarlar olmamıza veya büyük bir yatırım yapmamıza gerek yok. Amazon’da kendi kitabınızı yayınlama ve satma süreci basit olmasının yanı sıra hızlı ve ücretsizdir.

Kendi Kendine Yayıncılık: Kindle Doğrudan Yayıncılık

Amazon KDP, Amazon’un herkesin kitaplarını yayınlayıp satabilmesi için geliştirdiği uygulamadır. İki yayın olanağı vardır: dijital format (e-Kitap) ve ciltsiz kitap. İlk yatırım harcaması yapmadan milyonlarca insana ulaşmanın iyi bir yolu.

Açıkçası bu hizmetin bir maliyeti var. Ama yatırım gerektirmez. Yayının türüne ve yaptığınız ülkeye göre komisyonlar değişiklik gösterebilir ancak kitabınızın satışından elde ettiğiniz kârın %70’ine kadarını alabilirsiniz. Amazon KDP aracılığıyla kitap yayınlamak ve satmak, fikri mülkiyet hakları, fiyat ve eserde sonraki değişiklikler üzerinde kontrol sahibi olmanızı sağlar.

amazon kdp kitap yayin

Biçim gereksinimleri

Kitabınızın dijital belgesini yüklemekte sorun yaşamazsınız. Ancak kitabınızı fiziksel ciltsiz formatta satmak için sayfa düzeni, taşma payı ve kenar boşlukları ile ilgili tüm özellikleri açıkça belirtilmiş olan özellikleri karşılamanız gerekir. Başlık sayfası, telif hakkı, ithaf ve dizin gibi bazı metinlerin nasıl düzenlenmesi gerektiğini bilmek önemlidir.

KDP platformuna yüklenecek olan dijital dosyaya gelince, eğer dosya girintili ise PDF formatında yüklememiz gerektiğini unutmamalıyız. Girintili değilse, şu formatlardan herhangi birinde yükleyebiliriz: PDF, DOC, DOCX, RTF, HTML veya TXT.

Kitap detayları

Başlık, açıklama ve yazarlar

Başlığın göründüğü tüm bölümlerde ve formatlarda tamamen aynı olması önemlidir. “Çok satan”, “ücretsiz” veya benzeri ticari terimlerin kullanılması yasaktır. Altyazı, içerik hakkında ek bilgi vermeli ve asla 200 karakteri geçmemelidir. Ne yazık ki şu anda Türkçe kitap yayınlamak mümkün değil.

Kitap açıklamasının metni göründüğünden daha önemlidir. Gerçekten de okuyucunun kitapla ilk temasıdır. Ciltli kitapların arka kapağında veya ciltli kitapların iç kapağında görünen metindir. Kitabın yazarlarına gelince, hepsinden bahsedecek birden fazla yazar veya işbirlikçi olabilir.

amazon kdp kitap yayini

Anahtar Kelimeler ve Kategoriler

Algoritma dünyasında Amazon KDP bunlardan muaf değildir. Bu nedenle, Ayrıntıları düzenle… bölümünün Anahtar Kelimeler bölümünde kitabınızın içeriğini en iyi tanımlayan kavram veya terimleri belirtmeniz önemlidir. Bu sayede Amazon, kitabınızı ilgili kategorilere dahil edebilecek ve kullanıcıların yaptığı aramalarda daha etkili bir şekilde gösterebilecektir.

Kategoriler BISAC koduna (Kitap Endüstrisi Standartları ve İletişimleri) dayanmaktadır, oradan kitabın içeriğini en iyi yansıtan iki kategoriyi seçmemiz gerekecek.

amazon kdp kitap yayinlamak

Kitabınızı yükleyin ve önizleyin

Son adımlardan biri kitabımızı yüklemek ve önizlemektir. Burada, okuyucuların indirdiklerinde veya satın aldıklarında göreceği son tasarımı görebiliriz. ISBN veya Uluslararası Standart Kitap Numaramız da görünecektir. Her kitabın kimliğidir, ISBN her eser için benzersizdir ve baskı numarası, yazar, kitabın fiziksel özellikleri, sayfa sayısı veya kapak türü gibi kayıtlı bilgileri içerir.

E-Kitaplar söz konusu olduğunda, bir ISBN’ye sahip olmak zorunlu değildir. Kapaklı kitapta, Amazon KDP hizmeti aracılığıyla ücretsiz olarak bir ISBN edinmeniz gerekecek.

Amazon’da kitap satışı

En sabırsız kişi, Amazon’da kitap satma sürecinin, şaheserinizi yazdıktan sonra bir anda olmadığını bilmelidir. E-Kitabınızın ayrıntı sayfası ve küçük resmi 3 günden daha kısa bir süre içinde görünecektir. Ciltsiz formatta ciltleme 2-7 gün gecikecektir. Güncellemeler, dijital formatta 2 ila 3 gün içinde geçerli olacaktır. Örneğin satış istatistikleri, görünür olması 12 ile 48 saat arasında sürecek olan ilk saatler dışında her saat güncellenir.

Fiziksel ciltsiz format için, ayrıntılar sayfasının etkin olma süresi Amazon’da 3 gün ve diğer mağazalarda 5 gündür ve kitabın zaten stokta mevcut olduğunu görmek için 3 ila 5 gün beklememiz gerekecek. Bir merak olarak, reklam kampanyasının metriklerinin yansıtılması yaklaşık 14 gün süren özellikle uzun vadelidir.

Amazon’da kitap satış komisyonları

Kitabın yazarları olarak bize denk gelen satış komisyonlarını hesaplamak için satış ve basım maliyetlerini belirleyen farklı değişkenlerin olduğunu dikkate almalıyız. %70 komisyona hak kazanmak için üç şartı yerine getirmeliyiz: PVP’mizin Amazon tarafından dosyanın ağırlığına göre belirlenen tablolara göre gereksinimleri karşılaması, PVP’nin fiziksel PVP’den en az %20 daha düşük olması formatında ve dağıtım haklarının mevcut olduğu tüm coğrafi bölgelerde satışa sunulduğunu beyan eder. Aksi takdirde, %35 komisyon programına kaydolmakta sorun yaşamayacağız.

Ciltsiz formatta, baskı maliyetleri gibi diğer faktörler dikkate alınır. Genel olarak yazara karşılık gelen komisyon %60’tır. Bu miktara kitabın basım masraflarını çıkarmamız gerekiyor.