Bebeklerde reflü nasıl geçer?

Çocuğunuz sık sık ağlıyorsa, bunun arkasında bir reflü sorunu olabilir, bununla nasıl başa çıkacağınızı bilmek ister misiniz?

Bir bebeğin ağlaması, ona neden olan sebepler kadar farklıdır. Ama bir tanesi var ki, sık olmasının yanı sıra, onunla nasıl savaşacağımızı bilmediğimiz için oldukça korkulan bir durum. Yenidoğanda büyük karın ağrısına neden olan ve genellikle çocukları yaşamın ilk aylarında etkileyen tekrarlayan bir kriz. Genellikle teselli bulamazlar ve biz de ona çare olamayız. Ancak, söz konusu sorunun kaynağı bunlar değildir. Gerçekte, bazı uyum bozuklukları gibi diğer sorunların yanı sıra bu makalede ele alacağımız gibi gastroözofazik reflü sonucudur.

Bu durumda, midede aşırı asit üretimi söz konusudur, çünkü bebek kaygıyla yemeye eğilimlidir, midesi çok çabuk dolar ve sütün asitliği tamponlayacak zamanı yoktur. Süt geri akar, yemek borusuna yükselir ve küçük olan için bu onu yakar. Bu sorunu bir kez ve herkes için çözmek ve bebeğimizin ağlamasını durdurmak için, onu nasıl tanımlayacağımızı ve nasıl çözeceğimizi bilmeliyiz.

Bebeklerde gastroözofazik reflüye ne sebep olur?

Her insanın midesinde bir çıkış deliği (pilor) ve başka bir giriş deliği (kardiya) vardır. Bebeklerde gastroözofageal reflü meydana geldiğinde, bu, kardiyanın mideye söz konusu giriş deliğini kapatamaması ve yiyeceğin geriye doğru yükselmesini engelleyememesinden kaynaklanır. Böylece, açık veya kısmen açık olduğunda, yemek tekrar yemek borusundan yukarı çıkar, ağız boşluğuna ulaşır ve regürjitasyona neden olur.

Temelde olgunlaşmamışlıktan dolayı üretilen bir yetersizlik. Bu sfinkteri oluşturan kas lifleri tam olarak oluşmamıştır. Ancak, prensipte endişelenmemize gerek yok. Bütün bebeklerde çok sık görülür, normaldir. Konjenital hastalıklar ve polimalformatif sendromlar, prematürite veya intrauterin büyüme geriliği gibi bunu destekleyen durumlar vardır. Bu durumda, vakaların sadece %8 ila 12’sinde görülme sıklığına sahip olmasına rağmen, teşhis ve tedavi için doktora başvurulması gereken bir reflü ortaya çıkabilir.

Reflü belirtileri

Reflü çok belirgin olduğunda, bebeğin sürekli regürjitasyonu ile kolayca tanımlanabilir. Bunu yapmak ve uygun olduğunda doktora gidip kendi durumunda nasıl davranacağımızı bize açıklayabilmesi birkaç ipucu vardır:

Bu durumlarda bebeğin üst giysilerinin her zaman ıslak olması çok tipiktir.

Bu sorunun en karakteristik özelliği, kolik veya laktoz intoleransı olan bebeğin aksine, sinirliliği değil, sindirim rahatsızlığı olarak tanımladığımız şey olsa da, sinirliliği de bizi tetikte tutabilir. Yani ağlaması ve sinirli olması, rahatsız olmasından, gırtlaktan gelen seslerden ve sürekli hareket halinde olmasındandır.

Hatırlamalıyız, kusur (görülen) buzdağının sadece görünen kısmıdır, en önemlisi görülmeyen şeydir, reflü özofajit, yani yukarı çıkarken yemek borusu mukozasının sürekli tahrişidir. Mideden gelen hidroklorik asitli yiyecekler, gerçekten önemli olan bu. Bu nedenle bir uzmana görünmek önemlidir.

Reflüyü en aza indirmenize yardımcı olabilecek çözümler

Reflüyü hafifletmek ve durdurmak için çarelerden biri, her şeyden önce (ilaçlardan daha önemlidir), postüral tedavi olarak bildiğimiz şeydir. Bebek her zaman aşırı eğimli bir düzlemde olmalı ve sonuçta yaklaşık 20 dakika dik olmalıdır. Ayrıca bu sorunu gözlemlersek mide içeriğinin oluşması için daha az ve daha sık besleme yapılmalıdır.

Belirgin reflü durumunda, anti-reflü süt formülleri, keçiboynuzu unu veya amilopektin ile koyulaştırılmış formül süt veya hipoalerjenik formül kullanabilirsiniz, ancak her zaman tıbbi gözetim altında. Ve hepsinden önemlisi, çok sabırlı olmalı ve zamanın bizim lehimize oynadığını bilmeliyiz. Yemek borusu sfinkterinin olgunlaşması ile altıncı aydan itibaren duruş değişikliği ve gıdadaki doku değişikliği semptomları büyük ölçüde iyileştirecektir.