XD ne demek, ne anlama gelir?

Elbette arkadaşlarınızla, ailenizle bir sohbetinizde veya bir sosyal medya gönderisinde “XD” ifadesini birden fazla kez kullanmışsınızdır. Ancak kullanmanıza rağmen XD kelimesin anlamının ne olduğu konusunda tam olarak net olmayabilirsiniz.

Bu makalede XD’nin WhatsApp’ta ve sosyal ağlarda ne anlama geldiğini daha iyi anlamanıza yardımcı olmak istiyoruz ki bu hiç de fena değil ve çok daha basit ve hayal edebileceğinizden daha eğlenceli. İnanmıyor musunuz? Keşfetmek için bize katılın.

WhatsApp ve sosyal ağlarda XD’nin anlamı nedir?

Bu popüler ifade, WhatsApp, Telegram ve daha fazlası gibi anlık mesajlaşma uygulamaları aracılığıyla diğerlerinin yanı sıra Facebook, Twitter gibi sosyal ağlarda yıllardır internette popüler olmuştur.

Bununla birlikte, birçok İnternet kullanıcısı için, özellikle ifade bir mesaj veya yorum yoluyla alındığında, özellikle teknoloji konusunda çok bilgili değilse, WhatsApp’taki XD’nin gerçek anlamı bilinmemektedir.

Her durumda, WhatsApp veya diğer sosyal ağlardaki çok popüler XD, gülen bir emojiyi temsil etmenin birçok yolundan sadece biridir. Çok basit ve yapılandırılmamış bir cevap gibi görünse de gerçek bu.

İfadeyi parçalayarak, X’in “gözleri sımsıkı kapalı” olacağını ve büyük D’nin kocaman, kocaman bir gülümsemeden başka bir şey olmadığını görüyoruz. Ek olarak, sıklıkla ifade edildiği dikey konum, anlamı görmek için telefonu çevirmeniz veya başınızı çevirmeniz gerekeceğinden, biraz kafa karışıklığı yaratma eğilimindedir.

Neyse ki, çoğu anlık mesajlaşma platformunda veya sosyal ağda, gülen yüz gibi herhangi bir ifadeyi mükemmel bir şekilde örnekleyebilecek emoji çeşitleri vardır.

Yine de XD, bu emojilerin kökeni olarak kabul edilebilir, çünkü uzun yıllardır bizimle birliktedir ve bu süre zarfında farklı şekillerde temsil edilmiştir, örneğin: xD, Xd ve xd, ancak her zaman aynı anlamda.

“XD” ifadesinin kökeni

Artık WhatsApp’taki XD ifadesinin anlamını ve bulabileceğiniz farklı varyantları bildiğimize göre, nereden geldiğini bilmek önemlidir. Bunu açıklamak için, onu bulmanın çok popüler olduğu mangaya (Japon çizgi romanları) gitmeliyiz.

Bu durumlarda, bir karakter bir duruma yüksek sesle güldüğünde, gözleri sıkıca kapalı olduğu için ifade bir X (“><") ve elbette kocaman gülümsemesi için büyük D ile temsil edildi. Buna ek olarak, popülerliği, komik durumlarda yer alan karakterlerde temsil edilen birçok durumda görülebildiği South Park adlı tanınmış bir televizyon dizisi sayesinde arttı. Birçok kişi için harfleri büyük veya küçük harfle yazmak aynı şeyi temsil etmese ve hatta artık orijinal versiyonuyla aynı etkiye sahip olmasa da, bugün neredeyse her konuşmada inanılmaz derecede popüler.