Microsoft Edge ile Chrome farkı

Google Chrome'a ​​karşı Microsoft Edge: performans, işlevsellik, senkronizasyon, güvenlik, optimizasyon. Microsoft Edge ile Chrome farkına detaylı bakış.

Google Chrome ve Microsoft Edge, bugün kullanabileceğiniz en iyi web tarayıcılarından ikisidir. Her ikisi de internette gezinirken size birinci sınıf bir deneyim yaşatacak inanılmaz özelliklere sahiptir.

Birçokları için Google Chrome, harika hızı, uyumluluğu, kullanım kolaylığı ve temiz tasarımı sayesinde web tarayıcılarının kralıdır. Öte yandan, en son güncellemeleri sayesinde tasarım, işlevsellik ve performans açısından Chrome’u geride bıraktığı için Microsoft Edge’i kurmayı düşünenler var.

Her durumda, ihtiyaçlarınıza en uygun olanı seçebilmeniz için size Google Chrome ve Microsoft Edge arasındaki 5 temel farkı sunarak avantajlarını ve dezavantajlarını vurgulayarak her iki araç arasında bir karşılaştırma sağlamak istiyoruz.

Google Chrome ve Microsoft Edge arasındaki farklar

Bahsettiğimiz gibi, her ikisi de farklı web tarayıcıları arasında en iyi alternatiflerdir. Renk zevkleri açısından, sizi birine veya diğerine meylettirebilecek bazı çok özel farklılıklar vardır.

Her durumda, aşağıda, daha fazla düşünmeniz için Google Chrome ve Microsoft Edge arasındaki temel farklılıkların gösterildiği 5 bölümden oluşan bir liste bırakıyoruz.

1. Performans

Kullanıcılar için hayati bir bölümle başlıyoruz ve bu da performans. Tüm kullanıcıları çok daha fazla endişelendiren bir nokta, çünkü Google Chrome’un gerçek bir RAM belleği yutucu olarak sahip olduğu şöhreti biliyoruz.

Buna dayanarak Microsoft Edge’in Google Chrome’dan çok daha iyi performans gösterdiğini söyleyebiliriz ve bu sadece Kraken ve Jetstream gibi benchmarklarda değil, günlük kullanımda da görülebilir. Ayrıca aşağıda bağlantısını bulabileceğiniz RAM kullanım test videomuzu da izleyebilirsiniz.

Testimizde, her iki durumda da aynı içeriğe sahip toplam 6 sekmede her iki tarayıcıyı da test ettik, Edge’in en fazla 665 MB’a yakın bir RAM tüketimi gösterdiği, Chrome ise 899 MB’a çıkıyor.

Her ne kadar süper güçlü bir bilgisayara sahip olanlar için bu rakamlar sorun olmasa da, daha sınırlı ekipman hakkında konuştuğumuzda, bu çok önemli bir fark yaratıyor.

2. Özellikler

Her ikisi de farklı günlük görevler için çok eksiksiz ve çözüm üretici web tarayıcılarıdır, ancak Microsoft Edge’in birçok açıdan Chrome’dan bir adım önde olduğunu kabul etmeliyiz.

Örneğin, Edge’in farklı özellikleri vardır, bunlar fark edilmeyebilir, ancak kullanmaya başladığınızda kullanıcı deneyiminizi büyük ölçüde geliştirir.

Örneğin, Microsoft Edge’de, bir dizi benzer web sitesini gruplamanıza, adlandırmanıza ve ihtiyaç duyduğunuzda tek bir tıklamayla hızlı ve kolay bir şekilde erişmek için kaydetmenize olanak tanıyan Edge Koleksiyonları buluyoruz.

Metinlerinizi geliştirmeye yardımcı olan ve kullanımınıza göre her geçen gün gelişmeyi vaat eden, yapay zeka tabanlı bir yazı asistanı olarak çalışan Edge Editor gibi başka seçenekler de buluyoruz.

Engelli kullanıcılar için, Edge’in Sesli Okuma seçeneği, tarayıcının size tüm web’i çok sıcak ve samimi bir sesle okuyacağı, Edge’in sunduğu bir başka harika erişilebilirliktir.

Vurgulanması gereken bir diğer husus da Opera veya Vivaldi gibi diğer tarayıcılar da bulunan ve Chrome ile fark yaratarak daha temiz ve daha düzenli bir arayüz gösteren dikey sekmeleridir.

3. Senkronizasyon

Bu nokta Google Chrome içindir ve bunun temel nedeni senkronizasyon kapasitesinin çok kapsamlı olmasıdır. Şifreler ve yer imlerinden tarama geçmişine, ödeme yöntemlerine ve daha fazlasına.

Bu, birden fazla cihazı olan, bilgisayarlar, dizüstü bilgisayarlar, cep telefonları ve tabletler arasında tek bir Google hesabından sorunsuz bir şekilde senkronizasyon yapabilen kullanıcılar için inanılmaz derecede yararlı hale getirir.

Edge çok geride değil ve bu işlevi de destekliyor, ancak daha sınırlı. Senkronizasyon geçmişi ve açık sekmelerin hala geliştirilme aşamasında olduğundan bahsetmiyorum bile.

4. Güvenlik

Her iki tarayıcı da çok belirgin güvenlik ve gizlilik seçeneklerine sahiptir, ancak Edge’in bir puan önde olduğunu kabul etmeliyiz ve size nedenlerini anlatacağız.

Microsoft tarayıcısında, sizin için en uygun olanı koruyabilmek için üç güvenlik düzeyi arasından seçim yapabilirsiniz, buna ek olarak, bilgisayarınızı ve kişisel bilgilerinizi ele geçirebilecek kötü amaçlı web sitelerine ve indirmelere karşı korumayı artıran Microsoft Defender Smartscreen ile birleştirilmiştir.

Google tarayıcısı, kendi adına, yalnızca üçüncü taraf çerezlerinin engellenmesini destekler, yüksek riskli web sitelerini, uzantıları ve şüpheli kaynaklı indirmeleri tanımlar, daha güvenli ve %100 garantili tarama sunar.

Her durumda, her iki tarayıcı da reklam ve reklam engelleyiciler gibi güvenliği daha da ileri götürmenize veya her bir web sitesinin bilgisayarınıza erişimini belirlemenize olanak tanıyan uygulamalar ve uzantılar yükleme olanağı sunar.

5. Optimizasyon

Son olarak, performansla ilgili ancak ayrıca açıklamaya değer bir konuyu ayırdık ve bu tarayıcı optimizasyonu. Bu durumda Edge, sekmeleri beklemeye alma özelliğine sahiptir.

Kaynak tüketimini, özellikle de RAM belleğini azaltarak bilgisayarınızın performansını optimize etmeye yardımcı olan bir işlevdir. Yaptığı şey, bir sekme bir süre sonra kullanılmadığında, programın yeniden ziyaret edilene kadar kaynakları tüketmemesi için askıya almasıdır.

Chome benzer bir çözüm sunarken, çok sınırlıdır ve muadili kadar “parlatılmış” değildir ve bunun nedeni, sekmenin uyku moduna geçmesi için boşta kalma süresini seçmenize veya dokunulmaz sekmelerden oluşan bir beyaz liste oluşturmanıza izin vermemesidir.