Aşırı sulamanın bitkiye zararları

Bitkileri sulamak, bahçenizi sağlıklı ve görkemli hale getirmenin en önemli görevlerinden biridir. Ve basit gibi görünse de, aslında komplikasyonları var: ne zaman, nasıl ve ne kadar sulayacağınızı bilmelisiniz. Hepimiz bitkilerin büyümek için suya ihtiyacı olduğunu biliyoruz, ancak aşırı sulama onlara kuraklık kadar zarar verebilir. Yada daha fazla.

Bahçeye veya saksıdaki bitkilere fazla su eklemek sadece sizin başınıza gelen bir şey değildir. Tam tersine özellikle bahçıvanlık dünyasına yeni başlayanlar tarafından oldukça sık yapılan bir hatadır. Bahçenizin birinci ve ikinci yılında, deneyimsizlik nedeniyle aşırı sulama yaparak toprağı sular altında bırakabilirsiniz. Bugün, bitkilerin sadece ihtiyaç duydukları suya sahip olmaları için durumu nasıl idare edebileceğinizi yazacağız.

Bitkilerinizi izleyin. Bahçenizin ihtiyaçlarını dikkate almayı öğrenmenin iyi bir yolu, bitkilerinizi izlemektir. Bitkileri sulamak, farklı faktörlere bağlı olarak değişen bir görevdir. Çeşitlere, yılın mevsimine, alt tabakanın türüne vb. Her bitkinin kendi su ihtiyacı vardır ve tüm bahçeyi aynı desenle sulamamalısınız. Ayrıca bazı zamanlarda bitkiler özellikle büyüme ve çiçeklenme dönemlerinde daha fazla suya ihtiyaç duyarlar.

“Her ihtimale karşı…” demeyin. Yazın havalar sıcak olduğunda, bitkilerin daha fazla suya ihtiyacı olduğunu düşünürüz ve ne kadar olduğunu bilmediğimiz için daha çok su verme eğilimindeyizdir. “Atlamaktansa geçmek daha iyidir” diye düşünüyoruz. Hiçbir şey gerçeklikten daha uzak değildir. Bahçeniz için gereğinden az sulamaktansa çok fazla sulamak çok daha kötüdür. Bu nedenle dikkatli olun. Daima ölçülü sulayın ve şüpheniz varsa başka bir günü bekleyin. Bitkileriniz size teşekkür edecek.

Aşırı sulama neden bu kadar zararlıdır?

Bir bitkiye fazla su vermek, köklerinin umutsuzca boğulmasına neden olduğu için çok zarar verir. Kökler toprağa nefes alır. Toprak parçacıkları arasındaki havaya ihtiyaçları vardır. Bu nedenle, bu parçacıklar ne kadar büyükse ve zemin ne kadar granül olursa, aralarında o kadar fazla hava kalır ve toprak o kadar oksijenli ve havalandırılmış olur. Aşırı sularsanız, su havanın yerini alır ve onu uzaklaştırır ve bitkinin kökleri boğulur.

Fakat aşırı suladığımızı ve bitkilerimizin bundan muzdarip olduğunu nasıl bilebiliriz? İşin karmaşıklığı buradan geliyor. Gösterdikleri semptomlar, su eksikliğinden muzdarip olacaklarına çok benzer.

  • Bitkiler solar, sarkar ve gövdeler zayıflar.
  • Yapraklar sararır. En genç kahverengimsi bir renk alır.
  • Yeni sürgünler doğmaz.
  • Yapraklar ve çiçekler düşer.

Aşırı sulanmış bitkiyi tedavi etmek

asiri sulama

Bitkilerinizin bu sorunları göstermeye başladığını görürseniz, ölçüsüz sulamadan önce altlığın nemli olup olmadığını kontrol edin. Bunu yapmak için, yaklaşık 5 cm derinliğe ulaşacak şekilde parmağınızı saksıya batırın. Çıkardığınızda kirli, yapışmış toprak çıkıyorsa, alt tabaka hala ıslaktır ve sulanmasını beklemeniz gerekir.

Aşırı sulanan bir bahçe ile karşı karşıya kaldığınızda, mantıklı olarak yapmanız gereken ilk şey, etkilenen bölgelerdeki herhangi bir su kaynağını askıya almaktır. Sorunun kötüleşmemesi için sulamayı durdurmak önemlidir. Toprağın kurumasını beklemek, sorunu çözmenin ilk kısmıdır. Artık sulamadan önce toprağın nem derecesini kontrol etmeye alışmalısınız. Ne sıklıkla su eklemeniz gerektiğini öğrenmek iyi bir göstergedir. Alt tabaka nemliyse, beklemek daha iyidir ve bu çoğu bitki için işe yarar.

Otomatik sulama kurarsanız, doğru frekansı bulana ve doğru programlayabilene kadar denemeye devam etmelisiniz. Saksı bitkilerinizi aşırı suladıysanız, bu fazla suyu düzeltmek için yapabileceğiniz bir şey var. Bitkiyi saksıdan dikkatlice çıkarın ve kök topunu doku veya emici kağıda sarın. Islandığında değiştirin ve fazla suyu çıkana kadar bitkiyi birkaç saat bu şekilde tutun. Sonra tekrar saksıya koyun ve tekrar sulamadan önce birkaç gün bekleyin.

Bir bahçenin arazisinin özelliklerini değiştirmek kolay olmasa da drenajını iyileştirmek için yapılabilecek şeyler vardır. Su birikintisine karşı çok hassas olan bazı izole bitkiler söz konusu olduğunda, daha uygun, daha kaliteli bir tane eklemek için büyük bir delik kazmak ve zararlı substratı çıkarmak tavsiye edilir.

Alan çok büyükse, substrat kaldırılarak ve kompost veya malç gibi organik maddelerle karıştırılarak iyileştirilebilir. Bu şekilde toprak daha fazla havalanacak ve bitkileriniz için harika olacak daha yüksek oranda besin maddesi içerecektir. Bu arada ev bitkilerinde ise saksı malzemesi önemlidir. Bu anlamda, plastik saksılar daha fazla nem tutar, bu nedenle kil malzemeden yapılmış saksılar tavsiye edilebilir.