Göbeğin şişmesi nedenleri

Karın şişmesine neden olan birkaç etken vardır. Hatta bazıları ciddi. Başka semptomlarla ilişkilendirirseniz doktora gidin.

Öğleden sonra ve özellikle yemekten sonra karnı şişen insanlardansanız, bunun ne kadar can sıkıcı olduğunu anlayacaksınız. Kemerinizi çözmeniz gerekiyor, dar kıyafetlerden kaçıyorsunuz ve hatta acıyı bile hissedebiliyorsunuz. Doktorların şişmiş göbek dediği karın şişliği, çoğumuz için gerçek bir baş belasıdır. Ama aynı zamanda bir sağlık probleminden de kaynaklanabilir. Sebeplerin neler olduğunu ve bundan nasıl kaçınabileceğinizi açıklıyoruz.

Göbek şişmesinin nedenleri

Çoğu durumda, suçlular gazlardır. Kalın bağırsakta veya kolonda gaz birikmesi, göbeğin şişmesine ve karnın şişmesine neden olarak bu rahatsızlık hissine neden olur. Ama soru şu ki, neden karnımızda gaz biriktiriyoruz?

Bunun farklı nedenleri var ama temel olan beslenme şekli ve nasıl yemek yediğimiz. Örneğin, hızlı ve kötü yiyerek, yiyecekler zar zor çiğnenir. Bu, çok fazla havanın yutulmasına neden olur ve bu da kolonda gaza dönüşür.

Yiyecek türü de etkiler. Aslında, sindirim sistemine zarar verebilecek ve karında şişkinliğe neden olabilecek gıda intoleransları veya alerjileri olan insanlar var. Bu, çölyak hastalığı veya glüten duyarlılığının yanı sıra laktoz intoleransı durumudur.

Öte yandan, sonunda gaz, şişkinlik ve sıvı tutulmasına yol açabilen zayıf sindirim, yağları, karbonhidratları veya proteinleri sindirmekten sorumlu bazı enzimlerin eksikliğinden kaynaklanabilir.

Aynı şekilde, irritabl bağırsak sendromu veya Crohn hastalığı gibi bağırsak sorunları da şişmiş bir göbeğe yol açabilecek diğer nedenlerdir. İdeal olan, doktorun teşhis koymasıdır, özellikle şişliğe ağrı veya bağırsak ritmindeki değişiklikler, örneğin ishal eşlik ediyorsa.

Uzman hastanın geçmişini analiz edecek, fiziksel ve analitik bir muayene yapacak ve muhtemelen bir endoskopi veya kolonoskopi isteyecektir. Rahatsız edici testlerdir, ancak şu anda çoğu merkezde ayaktan tedavi bazında sedasyon ile yapılırlar ve iyileşme hızlıdır.

Göbek şişmesinin nedeni kanser olabilir mi?

Son olarak sindirim sistemi kanseri (pankreas, mide, kolon) gibi daha ciddi hastalıklar da bu soruna neden olabilir. Ancak, bu vakalarda genellikle dışkıda kan, belirli bir neden olmaksızın kilo kaybı, iştahsızlık, tokluk hissi gibi diğer semptomlar eşlik eder.

Şişmiş göbek ayrıca fibroidler veya diğer iyi huylu tümörler gibi jinekolojik problemlerle de ilişkilidir. Yumurtalık kanseri bile bu semptomla kendini gösterebilir. Bu durumda şişlik kalıcı olur yani gün boyunca azalmaz ve buna dolgunluk hissi ve karın ağrısı eşlik edebilir. Şüphe duyduğunuzda, daima bir doktora danışın.

Göbek şişmesi nasıl önlenir?

Yavaş yiyin. Sindirim sürecinin ağızda, çiğneme ve tükürük ile başlaması esastır. Yemeğinizi yutarsanız, midenizi yapmaması gereken bir işi yapmaya zorlarsınız, daha az tükürük salgılanır ve sindirim daha uzun sürer.

Doymadan bitirin. Beyin ve mide arasındaki iletişim düşündüğünüzden daha yavaş. Yani, son lokmayı yuttuktan 20 dakika sonrasına kadar doyduğunuzu fark etmeyeceksiniz. Bu nedenle yapabileceğiniz en iyi şey, hala biraz aç hissettiğinizde yemeyi bitirmektir. Bir süre sonra nasıl doyduğunuzu göreceksiniz.

Yemeklerde konuşmaktan kaçının. Bunu yaptığınızda çok fazla hava yutarsınız ve bu bağırsaklarınızda gaza dönüşerek daha fazla şişmenize neden olur.

Su için. Şişmiş bir göbek ve sıvı tutulmasını önlemek için hidrasyon şarttır. Eğer şişerseniz suyun durumu daha da kötüleştireceğini düşünseniz bile tam tersi olur. İçmezseniz, vücudunuz bir hayatta kalma mekanizması olarak mümkün olduğunca fazla sıvı tutacaktır. Günde en az iki buçuk litre su içmelisiniz.

Hareket edin. Bunu yaptığınızda bağırsak geçişi harekete geçer, sıvılar dışarı atılır ve şişlikler azalır. İşten sonra eve yürümek, daha az şişkin hissetmenize yardımcı olabilir.

Lif tüketimine dikkat edin. Lif gereklidir, ancak onu uygun ölçülerde almalısınız. Günde 30 gramdan fazla değil. Daha fazla yutulursa, lif sindirilmediği ve birikebileceği için sindirim bozuklukları, ishal ve şişmiş bir göbek görünebilir.