Android güvenli mod nasıl açılır ve nasıl kapatılır?

Android tam bir sürpriz kutusu. Google’ın işletim sistemi, bazı kullanıcıların görmezden geldiği ve birden fazla durumda çok yararlı olabilecek çok sayıda sırrı gizler. Çok iyi bir örnek, sistemde bulunan ve herkesin bilmediği gelişmiş bir seçenek olan güvenli moddur.

Gerçek şu ki, Android’in güvenli modu, üçüncü taraf uygulamaların neden olduğu belirli sorunları ve hatta İnternet’ten indirilen tehditleri düzeltmemize yardımcı olan bir koruma yöntemi olduğundan, tüm sistem kullanıcılarının dikkate alması gereken bir işlevdir. Ardından, güvenli modun ne olduğunu ve nasıl kolayca etkinleştirilip devre dışı bırakılabileceğini açıklayacağız.

Android’de güvenli mod, nedir?

Bahsettiğimiz gibi güvenli mod, işletim sisteminde yerleşik olarak bulunan ve cihazın işlevlerini en temel düzeye indiren bir koruma önlemidir. Böylece sisteme en başından dahil olmayan herhangi bir uygulamanın çalışması engellenir.

Bu önlem, sorunları çözmeyi veya başka türlü kaldırılamayan uygulamaları kaldırmayı amaçlasa da, bazı durumlarda yanlışlıkla bu moda erişmiş olabiliriz ve daha sonra uygulamalarımızdan hiçbirinin kullanılabilir olmadığını görmek bizi şaşırtabilir. Bunun nedeni, mobil başlatma sırasında belirli bir tuş kombinasyonuna basılarak güvenli modun başlatılmasıdır.

Güvenli mod nasıl etkinleştirilir?

Şimdiye kadar Android, tüm terminaller için çalışacak güvenli moda doğrudan erişim içermiyordu, ancak her üretici bunu “kendi yöntemiyle” yapmaya karar verdi. Ancak, Android 7.0 Nougat’ın gelmesinden sonra, güvenli moda erişim süreci neredeyse tüm cihazlar için aynıdır:

  1. “Kapat” veya “Yeniden Başlat” seçenekleri görünene kadar cep telefonunuzdaki “güç” düğmesini basılı tutun.
  2. Bir açılır pencere görünene kadar “Kapat” seçeneğine uzun basın.
  3. Bu pencereden “Tamam”a tıklarsak cihazı güvenli modda yeniden başlatabileceğiz.

Güvenli mod nasıl kapatılır?

Güvenli moda, bilerek veya bilmeden bir sorunu çözmek için girdiyseniz, bu moddan elbette çok basit bir şekilde çıkabiliyoruz.

Aslında güvenli moddan çıkmak için yapmamız gereken tek şey cihazı yeniden başlatmak ve tamamen açıldıktan sonra uygulamalarımızın her zamanki gibi aynı yerde olacağını göreceğiz.

Herhangi bir nedenle Android’inizin güvenli modu etkinleştirilirse, panik yapmayın, Android’iniz bozulmamış veya bir virüs bulaşmış değildir. Cep telefonunu yeniden başlatın veya güç düğmesini 30 saniye basılı tutun; her şey normale dönecektir. Güvenli modun aktif olduğunu görmeniz sadece cep telefonunu açarken tuşlarda hata yaptığınızı gösterir.

Gördüğünüz gibi, Android’de güvenli moda girmek ve çıkmak çok basit bir işlemdir, ancak kötü amaçlı uygulamalar veya İnternet’ten gelen tehditlerin neden olduğu diğer bazı sorunları çözmemize yardımcı olabilir.