Hoparlör RMS gücü nedir?

PC veya başka amaçlar için yeni hoparlörler satın almayı düşündüğünüzde, üretici tarafından hoparlör güçleri her zaman RMS watt veya RMS gücü olarak ifade edilir. Ancak, bu hoparlörlerin gerçek gücü mü? RMS gücü ne anlama geliyor? Üreticilerin verdiği rakamlar nasıl yorumlanıyor? Bu yazıda, bazı hoparlörlerin ne kadar güçlü olduğunu anlamak konusunda üreticilerin verdiği özelliklere aldanmamanız için tüm bunları kapsamlı olarak size açıklayacağız.

Birçok hoparlör üreticisi, watt olarak ifade edilen “güç”ten bahseder. Diğer üreticiler size RMS watt’ı verirken, bazıları size en yüksek gücü veya maksimum gücü (hatta bazıları her iki değeri de) veriyor. Peki hoparlörlerin teknik özelliklerindeki verileri nasıl doğru yorumluyorsunuz ve gerçek gücün ne olduğunu biliyor musunuz?

Endişelenmeyin, yeni hoparlörler satın alırken farklı teknik özelliklerin kafa karıştırıcı olduğunu fark ederseniz, bu makaleyi okumaya devam edin, çünkü ihtiyaçlarınıza gerçekten uyanları seçmeniz için size rehberlik edeceğiz.

RMS gücü nedir?

RMS, kök ortalama kare anlamına gelen İngilizce “Root Mean Square” teriminden gelir ve adından da tahmin edebileceğiniz gibi, gerçekten de matematiksel bir terimdir. Bu güç, hoparlörün sesi bozmadan ne kadar sürekli gücü idare edebileceğini ifade eder ve bunu, çoğu durumda bu değerin iki katı olan tepe gücünden nasıl ayırt edeceğinizi bilmeniz gerekir.

RMS değeri, hoparlör akım değerinin karekökü 2, 1,1414’e bölünmesiyle elde edilir. Bit değeri 0.707 ile çarpılarak da elde edilebilir. Bu bize hoparlörün sahip olduğu ortalama güce daha yakın bir sayı verir. Örneğin, 30W RMS derecesine sahip ancak 60W Tepe gücü olan bir hoparlör, hoparlörün ortalama 30W güce sahip olduğu, ancak ara sıra 60W patlamalar çıkarabildiği ve yine de büyük olasılıkla bu güçte yayılan sesin bozuk veya gürültülü çıktığı anlamındadır.

Bir hoparlörün gücüyle ilgili olarak RMS’nin şifreli kısaltmalarının ne sakladığını öğrendikten sonra, bir tane satın alırken ne kadar önemli olduklarını görelim.

RMS gücü ve hoparlör kalitesi arasındaki ilişki

RMS’nin, bir hoparlörün bozulma olmadan ses çıkarabileceği ortalama güç seviyesini gösterdiğini öğrendik. Bu, hoparlörleri seçmeden önce bilmek isteyeceğiniz ilk önemli “güç”tür, çünkü hoparlör bu nominal gücün üzerinde çalışacak şekilde yapılırsa, diyaframı geri dönülemez şekilde hasar görebilir. Bunun nedeni, hoparlörün dağılamamasıdır. elektrik akımının bobini boyunca dolaşırken ürettiği ısı, bağlantılarının bakır telini kaplayan yalıtımı eritebilir.

Ek olarak, belirli bir hoparlörün RMS güç değeri aşıldığında, bileşenlerinin bozulmaya başlamanın yanı sıra, ses bozulması da başlar (tam olarak bu nedenle), bu nedenle bir üretici ne kadar etkileyici tepe güçleri belirtirse belirtsin, her zaman bakmamız gereken değer RMS gücüdür.

RMS ve müzik gücü

“Hoparlör gücü” terimini daha iyi anlamak için, pembe bir gürültü giriş sinyali ile destekleyebildiği elektrik gücü olan “müzikal gücü” de bilmeliyiz. Sözde “müzikal gücü” test etmek için, hoparlör üreticilerinin yaptığı şey, testler arasında bir dakikalık aralıklarla 60 kez işlemi tekrarlamak için bir saniye boyunca test etmektir.

Bu testten, hoparlör empedansından hesaplanan nominal değer elde edilir, dolayısıyla sonuç öznel ve güvenilmezdir. Bu durumda, bir üreticinin hoparlörlerini “müzikal güç” veya sadece düz güç olarak tanıttığını görürseniz, ona güvenmeyin çünkü bu, bazı hoparlörlerin gerçekte ne güce sahip olduğunu bilmek için önemli ve nesnel bir değer vermeyen öznel bir değerdir.

Başka bir deyişle, hoparlörün gücünü bilmemize yardımcı olan bir değer değil, ancak pazarlama özelliklerinde sözde “müzikal güç” hakkında bahsetmek kulağa güzel geliyor. Bu güç teknik olarak bize kesinlikle hiçbir şey vermez, çünkü çıkış güçlerini bilmek nicel bir ölçü olarak hizmet etmez.

Tepe Gücü (PMPO)

Diğer üreticiler, en yüksek gücü belirterek hoparlörlerinin reklamını yapar. PMPO terimi İngilizce “Peak Music Power Output” kelimesinden gelir, maksimum müzikal çıkış gücüdür ve hoparlörün destekleyebildiği, ısısını dağıtabilen, yani ona zarar vermeden maksimum gücü ifade eder. Daha önce de belirttiğimiz gibi ve müzikal güce dayandığı için yine güvenmememiz gereken bir değer çünkü sadece subjektif değil, hiçbir şeyle kıyaslanamaz ve bu nedenle tamamen alakasız.

Örneğin, bir üretici 100 watt’lık bir PMPO’ya sahip hoparlörlerin reklamını yapabilir ve ardından 10 watt’a kadar düşük bir RMS gücüne sahip olabilir. Bu nedenle, yalnızca ürünün rakamlarını şişirmek için bir pazarlama stratejisini temsil eden bir gerçektir, ancak bu ne gerçek ne de güvenilirdir.

Kısacası ve daha önce de söylediğimiz gibi bazı hoparlörlerin özelliklerine bakmaya gittiğinizde her zaman RMS gücüne bakmalı ve diğer güç değerlerine asla güvenmemelisiniz. Bu arada, bazı üreticiler hoparlörlerin enerji tüketimini güç olarak gösterdiğinden, her ikisi de watt ile ölçüldüğünden, teknik özelliklere bakarken bir büyüteçle bakmanız gerektiğini unutmayın.