3 pin 4 pin fan farkı

PC’ler için birçok markada çok sayıda fan var, ancak hepsinin ortak noktası, konektörlerinin 4 veya 3 pinli olması. Bu iki tip fan konektörünün neden var olduğunu ve 4 pinli ve 3 pinli konektörlü fanlar arasında ne gibi farklar olduğunu size anlatıyoruz.

Bunu daha sonra ayrıntılı olarak açıklayacağız, ancak 3 pinli ve 4 pinli fanlar arasındaki temel fark, 3 pinli fanların dönüş hızlarını voltajla yapabilmelerine rağmen otomatik olarak kontrol edememeleridir. Yani, onlara ne kadar az voltaj uygularsak, o kadar yavaş döneceklerdir, ancak bunun için bir rehobus veya fan denetleyicisi veya yazılım aracılığıyla bir tür regülatöre ihtiyacımız olacak.

Buna karşılık, 4 pinli fanlar PWM kontrolüne sahiptir, bu da anakartın hızını sistem sıcaklığına göre veya yine yazılım aracılığıyla yapılandırabileceğimiz bir eğri aracılığıyla otomatik olarak kontrol edebileceği anlamına gelir. Bakalım nedenleri nelermiş.

3 pinli fanlar

3 pinli fan

Fiziksel fark, 4 pimlide bir pim daha olması, ancak çoğu kişinin düşündüğünün aksine, hız kontrolü için bir konektör daha eklemiyor, bir tane çıkarıp iki tane ekliyor. Bazı diyagramlarla daha net görelim. Bu, üç pinli bir konektördür.

3 pimli fan konektörü üç farklı renk kullanır. Siyah, topraklama konektörüne karşılık gelirken, kırmızı, çalışabilmesi için elektriği çektiği ve iki voltajı desteklediği yerdir. Sarı, hızın kontrol edilememesine rağmen ölçülebilmesini sağlayan takometredir.

3 pinli konnektöre sahip bir fanın hızını kontrol etmenin tek yolu, ister fiziksel bir cihaz isterse dijital kontrol olsun, bir potansiyometre aracılığıyladır. Birincisi, örneğin, fana iletilen voltajı basitçe kontrol eden ve buna dayanarak hızını değiştirebilen bir rehobus’tur (3 pimli konektörlü bir fanın her zaman maksimum gücünde çalıştığını unutmayın, ancak bu yine de uygulanan voltaj miktarına bağlıdır).

İkinci yol biraz daha karmaşıktır, çünkü anakartın bunları bağladığımız 3 pinli fan konektörlerine sağladığı voltajı değiştirebilmesine bağlıdır. Herkesin bildiği bir örnek vermek için ünlü SpeedFan gibi bazı programlar var, eğer anakart izin verirse fanların çalışma hızını PWM olmasalar bile yapılandırmamıza yardımcı olabilir.

Her halükarda, bugün çok az fan 3 pimli konektöre sahiptir ve aslında hala sahip olanlar, çok az gürültü yayan oldukça yavaş bir hızda dönme eğilimindedir, bu nedenle çalışma hızını kontrol etmek neredeyse gereksizdir.

Aynı şekilde, biraz önce açıkladığımız gibi, hızını manuel olarak değiştirebilmek için bir rehobus veya fan denetleyicisine sahip olma olasılığı her zaman vardır, ancak açıkçası bu tür cihazların genellikle 5,25 inçlik bir formatı vardır ve bu yuvalar giderek kaybolmaktadır.

4 pinli fanlar

4 pinli fan

Gördüğünüz gibi, bu şekilde belirli bir sıcaklığa ulaşıldığında fanın istediğimiz hızda çalışmasını ve istediğimiz anda bize daha fazla kontrol veya performans vermesini yapılandırabiliriz. Bu da tabii ki sadece elimizdeki fanlarla uyumlu yazılımlarla mümkün yani bir fan PWM olduğu için tüm kontrol yazılımlarıyla uyumlu olmayacak.

Fanların kafasının bir tarafında çentik vardır, bu sayede onları bağlarken hata yapmayız. Her iki tip konektörde de bu çentik bulunur, ancak 4 pinli olanlarda bir tarafta bulunur, böylece 3 pinli konektörlü her iki fanı 4 pinli başlıklara ve 4 pinli konektörlü fanları 3 pinli başlıklara bağlayabiliriz.

Bu nedenle anakartınızdaki konektörlerin pin sayısı ne olursa olsun veya ne tür fanlar kullanırsanız kullanın her zaman sorunsuz çalışırlar. Tek dezavantajı, 4 pinli konektörlü bir fanı 3 pinli bir başlığa bağlarsak, mavi kablonun dışarı çıkması ve bu nedenle kontrol gücünü kaybetmemizdir.