SSD performans düşüklüğü sorununa kesin çözüm

SSD’lerin doğası gereği, zamanla ve kullanımla performanslarının yavaş yavaş düşmesi ve kullanılmaya başlandıktan birkaç ay sonra artık ilk baştaki gibi çalışmadıklarını anlayacaksınız. Durumunuz buysa, bu yazıda size eski SSD’nize yeni bir hayat vermek ve ilk günkü gibi çalışmasını sağlamak, orijinal performansını (veya neredeyse) geri kazanmak için yapmanız gerekenleri anlatacağız.

Modern SSD’ler, performanslarının hızla düşmesini önleyen bir dizi araç ve teknolojiye sahiptir, ancak üst düzey SSD’ler bile zaman içinde performans düşüşünden muaf değildir. Bu bozulma çok şiddetli değilse beklemenizi öneririz, ancak performanstaki bu düşüş çok fazlaysa, orijinal performansını geri getirmek için aşağıda size anlatacağımız adımları izleyin.

Öncelikle şunu hesaba katmalısınız, evet, burada anlatacaklarımızı yaparak SSD’deki tüm verileri kaybedeceğinizi çünkü fabrika ayarlarına döndürmek anlamına geleceği için bir şey yapmadan önce verilerin bir kopyasını almalısınız. Böylece belgelerinizi ve verilerinizi kaybetmezsiniz, bu nedenle her şeyden önce, işlem sırasında kaybetmek istemediğiniz sabit sürücüdeki bilgileri kopyaladığınızdan emin olun.

SSD performansının düştüğünü nasıl anlaşılır?

İşe koyulmadan önce, SSD’nizin gerçekten olması gerektiği gibi çalışıp çalışmadığını veya zaten olması gerektiği gibi yavaş olup olmadığını kontrol edeceğiz ve bunun için kıyaslamalardan daha iyi bir şey yok. Hangi gerçek performansa sahip olması gerektiğini bulmak için İnternet’te SSD modelinizin bir analizini araştırmanızı ve ardından şu anda hangi performansa sahip olduğunu doğrulamak için ATTO Disk Benchmark gibi bir yazılımla kıyaslama yapmanızı öneririz.

Hız, farklı SSD modelleri arasında açıkça değişiklik gösterecektir, bu nedenle, bozulmuş olup olmadığını değerlendirmek için yapmanız gereken sizin sahip olduğunuz SSD modelinin sahip olması gereken temel performansı şu anda sahip olduğunuzla karşılaştırmak olduğunda ısrar ediyoruz. Aralarında sadece birkaç MB/sn fark varsa, endişelenmeniz ve bir şeyler yapmanız gerekmez, ancak performans farkı halihazırda 100 MB/sn’nin üzerindeyse, buna değebilir.

Son derece bozulmuş SSD’lerde, performans farkının önemli olduğu ve olması gerekenin yarısına bile düşürüldüğü zamanlar olacaktır ve bu durumda, geri yüklemeyi denemek için uğraşmak kesinlikle önerilir, hadi nasıl yapılacağını görelim.

SSD’yi orijinal hızına geri döndürme

Aşağıda anlatacağımız süreç için her marka farklı yazılımlar sunsa da temel konsept diskin güvenli bir şekilde silinmesi şeklindedir. Bu işlem yalnızca cihazdaki tüm verilerin kurtarılamayacak şekilde silinmesine hizmet etmekle kalmaz, aynı zamanda tüm bellek hücrelerini orijinal değerlerine sıfırlar ve daha önce harcanmış ve kullanılmamış hücreler eşdeğer olacaktır.

Söylediğimiz gibi, her üretici bunun için genellikle kendi yazılımını sunar ve hızlı bir şekilde elinizin altında olması için ana üreticilerin ve bunlara karşılık gelen yazılımların bir listesi aşağıdadır:

Açıkçası, bu silme işlemini yapmak için SSD’yi bir bilgisayarda ikincil depolama olarak bağlamanız gerekecek; eğer bunu sistem SSD’niz ile yapmayı düşünüyorsanız, bunu yapabilmek için SSD’yi başka bir PC’ye bağlamanız gerekecek çünkü belli ki PC’yi başlattığınız SSD’yi işletim sisteminin çalıştığı yerden tamamen silemeyeceksiniz. Bu nedenle, sisteminizde yalnızca bir katı hal sürücünüz varsa bu uygun bir seçenek değildir.

BIOS’tan performansı kurtarın

Bu olanağınız yoksa, bazı modern anakartların bu güvenli silme işlemini anakartın kendi BIOS’undan gerçekleştirme seçeneğini içerdiğini bilmelisiniz. Örneğin, ASUS anakartlarında BIOS’a girmeli ve ASUS Secure Erase seçeneğini görebileceğiniz Tool adlı son sekmeye erişmelisiniz.

Bu işlem, belirttiğimiz gibi, sistemin depolama aygıtı olsa bile SSD’yi silmenize izin verir, ancak kötü yanı, tüm anakartların onu içermemesi, yalnızca en modern olanları içermesidir. Her üreticinin kendi yöntemi vardır ancak temeller aynıdır, aracı doğrudan BIOS’tan başlatmanız ve silme işlemi boyunca size rehberlik edecek basit bir sihirbazı izlemeniz yeterlidir.

Tabii ki SSD’nin PC’ye bağlı olması ve BIOS’un bunu algılaması gerekiyor, unutmayalım ki bazı anakartlarda anakart üzerindeki M.2 yuvaları için özel ayarlar bulunuyor. Bu yüzden öncelikle anakartın bunu algıladığından emin olun. Bunu söylüyoruz çünkü bazı durumlarda eşsesli bağlantı noktaları ve M.2 için PCIe hatları değiştirilir.

Bu noktada sadece silmek istediğiniz SSD’yi seçmeniz ve tüm süreci sistemin yürütmesine izin vermeniz yeterli olacaktır. Daha önce de belirttiğimiz gibi, bu işlem SSD’nin tüm içeriğini silip tamamen kurtarılamaz hale getirmenin yanı sıra, bellek hücrelerini sıfırlar, bu yüzden bunu yaptıktan sonra işletim sistemini yeniden kurmanız veya daha önce yapmış olduğunuz yedeği kurtarmanız gerekecektir.

Sistemi kurduktan sonra, kıyaslamayı tekrar çalıştırın ve SSD’nizin hızının birkaç tamsayıyı nasıl kurtardığını kontrol edin. Aşınmaya bağlı olarak, SSD’nin yepyeni olduğu zamanki değerlerine ulaşamayacaksınız, ancak kaybettiğiniz performansın büyük bir kısmını kesinlikle geri kazanacaksınız.