Bilgisayardan tık sesi gelmesi

Bilgisayarınız aniden ve hiçbir uyarı vermeden sabit aralıklarla “tık” sesi çıkarmaya başlayabilir. Bunun sorumlusu bazen sadece bloke olmuş bir fan olabilir, ancak diğer zamanlarda ömrü dolmak üzere olan bir donanım bileşeni olabilir. Şimdi, PC’niz bu can sıkıcı tıklama sesini yaptığında sorunu çözmek için nelere bakmamız gerektiğini gözden geçirelim.

Bir PC’nin içinde tıkırtı sesi çıkarmaya aday birçok bileşen vardır ve yapabileceğiniz en iyi şeylerden biri, bu sorun mevcutken PC’yi açmak yerine kapağını açarak soruna neden olan parçayı tespit etmek için dikkatli incelemektir. Bu şekilde en azından tık sesinin nereden geldiğini anlamanız kolay olacaktır. Bu yazının devamında size bu gürültünün nereden ve neden gelebileceğini söyleyeceğiz.

Bir bilgisayarla ilgili “kötü” kısım böyle bir gürültü için pek çok aday bileşenin olması ve gürültünün her yerden gelebilme ihtimalidir. Öte yandan, bir dizüstü bilgisayarda, gürültünün nereden gelebileceğini belirlemek çok daha kolaydır.

Ekran kartı fanları

Bazen bu tıklama sesine ekran kartı fanları neden olur. İlk başta bu sesi çıkarıyorlar ve çalıştıktan sonra yapmayı bırakıyorlar, ancak bazen GPU’nun sıcaklığı düşük seviyelerdeyse çalışmazlar. Bu durumda herhangi bir sorun yok, bu normal bir davranıştır.

Sabit sürücünün bozulması

Mekanik bir sabit sürücü arızalanmak üzereyken, bazen kafayı gitmesi gereken alana götürmeye çalışırken kol takılabilir. Bu durumda hard diskin bozulduğunu ve verileri kaybetmemek için bir an önce yedek kopya almanız gerektiğini düşünmelisiniz.

CD/DVD optik sürücüsü

Mekanik olarak, PC’ye takmış olabileceğimiz optik sürücüler, yukarıda açıklanan sabit sürücülere benzer şekilde çalışır (fark, CD/DVD’yi takıp çıkarabilmenizdir). Sürücünün içinde disk döndüğü sırada verileri okumak için kafası olan bir kol CD/DVD yüzeyinde hareket ediyor. Oldukça yüksek bir tıklama sesi genellikle sürücünün arızalandığı ve değiştirme zamanının geldiği anlamına gelir.

Bloke olmuş fanlar

Bu tık sesi, bloke olmuş bir fandan da kaynaklanabilir, çünkü fanlarda çok fazla kir varsa dönemez. Bu durumda sorunu çözmek için sadece fanları temizlemeniz gerekecek. Her halükarda, sistemdeki tüm fanları kontrol ederek hepsinin düzgün ve hiçbir şeye çarpmadan döndüklerini doğrulamalıyız. Bu elbette işlemci soğutucu, ekran kartı, güç kaynağı ve tüm hava akışı fanlarını kapsıyor.

Elektriksel bir sorun

Gürültünün diğer bir nedeni, genellikle güç kaynağı veya anakart üzerindeki VRM’lerle ilgili bir elektrik sorunudur. Her iki durumda da, açılır açılmaz birkaç saniye gürültü yapması ve ardından biz hiçbir şey yapamadan otomatik olarak sona ermesi olağandır.

Bizim durumumuz buysa, yapmamız gereken ilk şey, güç kaynağın tüm kablolarının doğru ve sıkı bir şekilde bağlandığını kontrol etmektir.

Bununla birlikte, bilgisayarda hala aynı sorun varsa, güç kaynağı veya ana kart arızalı (veya her ikisi) olabilir ve bunları değiştirmeniz gerekebilir. Bununla birlikte, başka bir olasılık, PC kasası ile anakart arasında bir tür elektrik kısa devresi olmasıdır, bu nedenle son çare olarak ekipmanı tamamen sökmeniz ve emin olmak için kasa olmadan monte edip test etmeniz önerilir.

Dizüstü bilgisayar fanı

Dizüstü bilgisayarlar zaman zaman derin bir temizlik gerektirir. Günlük temizlik yapan dikkatli bir insansanız, dizüstü bilgisayarı temizleme sıklığınız çok sık olmak zorunda değildir. Ancak dizüstü bilgisayarlar oldukça yüksek teknolojili ürünler oldukları için tozlu ortamlarda çalışılması halinde temizlenmek zorunda kalabilirler.

Laptoplarda fanın çok dönmesine neden olan esas sorun, aşırı ısınmadır. Laptop aşırı ısınırsa bir tıkanıklık olduğu anlamına gelebilir. Bunun çözümü, dizüstü bilgisayarı derinlemesine temizlemek veya fanı değiştirmektir.