Güç kaynağı alırken nelere dikkat etmek gerekir

Bilgisayarınız için yeni bir güç kaynağı almak oldukça önemli bir şeydir, çünkü doğru PSU’yu seçme konusunda hata yaparsanız veya paradan kısarsanız daha sonra pişman olabilirsiniz. Güç kaynağı alırken bakmanız gereken birçok özellik vardır.

PC’nize monte ettiğiniz yeni güç kaynağının ekran kartınıza yeterince akım veremediğinde olacak olan felaketi hayal edebiliyor musunuz? Bunu önlemek için, bu makalede, sisteminiz için yeni bir güç kaynağı alırken nelere dikkat etmeniz gerektiğini ve hangi özellikleri göz önünde bulundurmanız gerektiğini anlatacağız.

Güç kaynağınız bozulduysa ve onu yeni bir PSU ile değiştirmek istiyorsanız, aynı modeli satın alarak işinizi kolaylaştırabilirsiniz. Ancak, sahip olduğunuz güç kaynağından daha üstün ve verimli bir güç kaynağı arıyorsanız, detaylı özelliklere girmeniz gerektiği anlamına geliyor. Bu nedenle, sisteminize uygun bir PSU satın almanız için size birkaç ipucu vereceğiz.

Güç, voltaj ve akım yoğunluğu

Normalde, PC’niz için yeni bir güç kaynağı seçerken, çoğu kullanıcı yalnızca üretici tarafından açıklanan güce bakar, ancak bakmanız gereken birçok başka göreceli yön vardır. Çok büyük bir güç kaynağı seçerseniz (örneğin, 1200 W), neredeyse hiçbir sorun yaşamayacaksınız, ancak daha uygun bir güç seçerek diğer bileşenlere daha fazla bütçe ayırabilirsiniz.

Bilgisayarınıza göre uygun olan güç miktarına ek olarak PC’niz tarafından hesaplanan maksimum tüketimden yaklaşık yüzde 25 daha fazlasını tercih etmenizi öneriyoruz. Böylece özellikle yıpranmadan kaynaklı zamanla oluşacak ani tüketim artışlarını karşılar ve sisteminiz zarar görmez.

Bakmanız gereken diğer bir faktör ise PSU’nun sahip olduğu voltaj ve amperajı veya akım şiddeti. Genel olarak, çok güçlü bir ekran kartınız varsa, tek bir +12V voltajına sahip kaynakları alabilirsiniz, çünkü ikincisi yükü dengelemeye izin verse de, birincisi daha fazla kararlılık sağlar. Bunu güç tablosunda, kaynağın teknik özelliklerinde görebilirsiniz. 550W’lık bir kaynaktan yukarıda verdiğimiz örnekte, toplam 528W olmak üzere 44A’e kadar şiddet verebilen tek +12V çıkışa sahiptir.

Güç kaynağının markası ve üretim şekli

Markanın ve güç kaynağının üretim şeklinin kalitesinde çok önemli bir faktör olduğu gerçeğinden birçok kez bahsettik. Artık yalnızca yüksek verimliliğe (80 Plus Titanium, Platinum, Gold, vb.) değil, aynı zamanda tanınmış markalara, bileşenlerinin kalitesine ve aslında bir fikir edinmek için belirli güç kaynağı kategorisine bakmanız önerilir.

Eğer üretici size güç kaynağı için 10 yıl gibi bir süre ile garanti veriyorsa, ürünün yapı kalitesinden çok ama çok emin olduğu anlamına gelir. Öte yandan, size zorunlu 2 yılı zar zor veriyorsa, kaynağın çok iyi olmadığını düşünebilirsiniz.

Açıkçası, ekipmanınızın güç ve kablolama açısından ihtiyaç duyduğu elektrik gereksinimlerini ve ayrıca verimlilik sertifikası, korumalar, konektörler ve kablo türleri vb. gibi diğer kullanışlı özellikleri sağlayan bir güç kaynağı aramalısınız.

Aynı şekilde, her zaman diyoruz ki, bir bilgisayarın beyni işlemcisiyse, güç kaynağı kalbidir, çünkü tüm bileşenlere enerji sağlayan odur ve bu nedenle hepsi ona bağlıdır. Bu nedenle tavsiyemiz, saygın bir üreticiden kaliteli bir güç kaynağı satın almanız, güç kaynağı konusunda asla eksik kalmamanız, aksi takdirde orta ve hatta kısa vadede pişman olursunuz.