ZBrush nedir neden kullanılır?

3D modelleme hakkında konuştuğumuzda, çok faydalı olabilecek farklı araçlar buluyoruz. Tüm bu araçlar arasında Zbrush da var. Elbette bu konulara yeni başlıyorsanız Zbrush nedir sorusu aklınıza gelebilir. Merak etmeyin çünkü bu yazımızda Zebrush adlı 3D modelleme programının ne olduğunu ve ne için kullanıldığını öğreneceğiz.

ZBrush nedir ve ne için kullanılır?

ZBrush programı, dijital resim ve heykel için endüstri standardı bir araçtır. Bu programda, sanal kili gerçek zamanlı bir ortamda şekillendirmek, dokulandırmak ve boyamak için tamamen özelleştirilebilir fırçaları kullanmamıza yardımcı olacak farklı kategoriler bulabiliriz.

Bu programın kullanımı, diğer 3D programlardan tamamen daha sezgisel ve deneyseldir. Zbrush programını kullanırken daha iyi çalışmak için bir tabletimiz olması idealdir. Bu aracın bize sağladığı iyi bir şey, örneğin Wacom gibi çizim tabletlerinin basıncını algılamasıdır. Bu araçta elde edebileceğimiz ayrıntı düzeyi inanılmaz. Genellikle karakter oluşturmak için kullanılır, ancak kesinlikle nesneler veya senaryolar oluşturmak için de kullanılabilir.

Bu aracı nasıl kullanacağımızı öğrenmeye başlamak istiyorsak, kendi başımıza yapabiliriz, çünkü popüler bir araç olduğu için internette birçok öğretici var. Bu yüzden öğrenmek herhangi bir kullanıcı için çok basittir.

ZBrush 1

Bu programı kimler kullanıyor?

Daha önce belirtildiği gibi, ZBrush programı endüstri standardı bir araçtır. Bu nedenle birçok tanınmış firma veya sanatçı bu çalışma aracını kullanmaktadır. Film stüdyolarından, video oyunu geliştiricilerinden, oyuncak üreticilerinden, koleksiyonlardan, mücevher tasarımcılarından, araba veya havacılık tasarımcılarından, illüstratörlerden, reklamcılardan, hatta bilim adamlarından diğerlerine kadar, çalışmaları için sıklıkla bu aracı kullanır.

İlginç bir gerçek, bu programın Yüzüklerin Efendisi veya Karanlıklar Ülkesi gibi filmler yapmak için kullanılmış olmasıdır.

ZBrush programında neler yapılabilir?

Artık zbrush’ın ne olduğunu bildiğinize göre, bu aracın yapmamıza izin verdiği her şeye geçelim.

Temel ağ oluşturma

ZBrush, yapacağımız karakterin veya nesnenin temel ağını oluşturmaya yardımcı olacak bir araç deposu sağlar. Bu, çalışmaya başlamak için bir yerimiz olmasını sağlar.

Ağ detaylandırma

Temel ağın tüm nesline sahip olduğumuzda, programla birlikte çalıştığımız karakter veya nesneyi detaylandırmaya başlayabiliriz. Bunu yapmak için Zbrush programı, işimiz için istediğimiz ayrıntı düzeylerini elde edebilmemiz için bize çok sayıda araç sağlar.

Bu araçların içinde, çok çeşitli bulabileceğimiz heykel fırçaları buluyoruz. Ayrıca, gürültü kalıpları aracılığıyla yüzey ayrıntılarını prosedürel olarak üretmek için bir sistem sağlamamıza yardımcı olan bir gürültü oluşturucu da buluyoruz. Gürültü sistemi hem sert yüzey çalışmaları hem de organik detaylar için idealdir.

Son olarak, HD geometrisini buluyoruz; bu, Zbrush’ın çoğu bilgisayarda 20 milyon poligon aralığındaki ve üst düzey bir makinede 100 milyona kadar olan modelleri kolayca işleyebileceği anlamına geliyor. Bu, bir 8K haritasının tutabileceğinden daha fazla ayrıntı anlamına gelir. Ancak bazen daha fazlasını istersiniz ve işte burada HD geometri devreye girer. Bu özellik sayesinde ZBrush, bir milyar poligona kadar modellerle çalışabilir.

ZBrush 2

3D boyama ve doku oluşturma

Zbrush programı gerçek zamanlı olarak on milyonlarca çokgenle çalışır, böylece kullanıcılar önce bir UV veya doku haritası atamak zorunda kalmadan doğrudan yüzeyi boyayabilir. Boyamaya başlamadan önce UV’yi açmanıza bile gerek yok. Aslında, ZBrush’ın bir modelden diğerine ayrıntıları (hem yontulmuş hem de boyalı) yansıtabilmesi sayesinde, daha bir animasyon ağını bitirmeden önce tamamen boyanmış bir modele sahip olabilirsiniz.

Modellerin, karakterlerin veya nesnelerin oluşturulması

İşi bitirip nihai sonuçlara ulaştığımızda bunu dünyaya göstermek istememiz normaldir. Bu nedenle Zbrush aracı bize BPR (Best Preview Render) adı verilen render sistemi sayesinde render yapma imkanı sunuyor.

Bu araçta render yapacağımız zaman, modeli render sırasında aydınlatma ve ortamın rengine entegre etmek için Zbrush’ta arka plan olarak panoramik görüntüleri kullanabiliriz.

ZBrush 3

Programı bilgisayarımızda kullanabilmemiz için sağlamamız gereken şartlar

Artık Zbrush’ın ne olduğunu, bu 3B modelleme aracıyla neler yapabileceğimizi biliyorsunuz. Ama şimdi, elbette, programın bilgisayarımızda düzgün çalışması için hangi gereksinimleri istediğini merak ediyorsunuz. Endişelenmeyin, çünkü aşağıda sistem gereksinimleri hakkında bilmeniz gereken her şeyi anlatacağım.

Program, Windows ve MacOS platformları için kullanılabilir, çok ilginç bir şey, çift lisansa sahip olmasıdır; bu, programı her iki işletim sisteminde de çalıştırabileceğimiz veya herhangi bir zamanda bunlar arasında geçiş yapabileceğimiz anlamına gelir.

İşlemci tabanlı bir motora sahip olduğu için genellikle bilgisayarların büyük çoğunluğunda iyi çalışır.

Daha önce de söylediğim gibi, yaptığımız 3d model üzerinde daha fazla kontrol sahibi olmamızı sağlayacağından, işi daha basit bir şekilde gerçekleştirmemize yardımcı olan bir grafik tablete sahip olmak idealdir. Minimum 4 GB olmak üzere önerilen 8 GB RAM de gereklidir.

Artık Zbrush’ın tam olarak ne olduğunu ve bu inanılmaz 3B modelleme aracında yapılabilecek tüm işleri biliyorsunuz.