Bilgisayar türleri arasındaki farklar

Ne tür bilgisayarlar var? Hepsini gerçekten biliyor musunuz? Hayal ettiğinizden daha fazla bilgisayar türü olduğunu biliyor muydunuz? Pek çok bilgisayar markası olduğu gibi, kendi başınıza toplayabileceğiniz toplama bilgisayarlar da var, bu markaların her birinin sayısız mevcut serisi ve modeli var. Bununla birlikte, bu makalede, her bir bilgisayar türünün neyi temsil ettiği hakkında çok daha geniş bir fikriniz olması için hepsinin nasıl gruplanabileceğini göstereceğiz.

Amaçlarına göre bilgisayar türleri

Farklı bakış açılarından görülebildiğinden, ne tür bilgisayarların var olduğunu söylemek oldukça geneldir. İşte amaçtan başlayarak bunlardan bazıları:

Bireysel

Bunlar, ev içi veya profesyonel alanda kişisel kullanıma yönelik olanlardır. Bu bilgisayarlar farklı türlerde olabilir, ancak her zaman bazı temel bileşenlere ve çevre birimlerine sahiptirler. Genellikle bir ekrana, klavyeye, fareye, tek bir CPU’ya ve makul miktarda RAM’e sahiptirler.

Bu tür bilgisayarlara ayrıca ofis otomasyonu için kullanılanlar, banka şubesinde kullanılanlar (güvenliği artırmaya yönelik kısıtlamalarla), oyun için olanlar ve çok daha fazlası dahil edilebilir.

İş istasyonu

Kişisel kullanım için bir bilgisayar ile bir iş istasyonu arasındaki farklar bazen ortadan kalkar ve neredeyse aynı görünür. Ancak, bu PC’ler profesyonel kullanım ve daha yüksek iş yüklerini desteklemek için tasarlandığından, genellikle fiyatta önemli bir fark vardır.

Bu nedenle, iş istasyonları genellikle daha büyük miktarda belleğe ve daha güçlü CPU’lara veya hatta birkaçına (MP/çok yuvalı) sahiptir. Örneğin, geleneksel bir bilgisayarda 8-16 GB RAM ve Core i3, i5 veya i7 işlemci bulunurken, iş istasyonu 32-64 GB RAM (veya daha fazlası) ve Xeon veya benzeri işlemciler kullanabilir.

HPC

sunucular veri merkezleri

HPC sektöründe veya yüksek performanslı bilgi işlemde, birkaç tür arasında da ayrım yapılabilir. Ancak en öne çıkanlar şunlardır:

 • Sunucu: bir tür hizmet sağlamak için tasarlanmış büyük makinelerdir. Bu sunucu grupları veya veri merkezleri bulut hizmetleri, e-posta, barındırma, kimlik doğrulama, DNS vb. için olabilir. Birkaç işlem birimine sahip küçük mikro sunuculardan binlerce CPU’ya, büyük miktarda RAM’e ve bol miktarda depolama alanına sahip büyük sunuculara kadar her şey olabilir. Örneğin yüzlerce TiB hafızası, yüz binlerce CPU çekirdeği, onlarca PB depolama kapasitesi ve birkaç onlarca MW tüketimi olan sunucular bulabilirsiniz. Amazon, Google, Facebook vb. şirketlerin kullandığı şey budur.
 • Süper bilgisayar: Her yönden bir sunucuyla neredeyse aynıdırlar, ancak sunucunun bazı hizmetleri gerçekleştirmesi amaçlanmış olsa da, süper bilgisayar araştırma için gerekli olan en yüksek işleme performansını elde etmek için optimize edilmiştir (simülasyon, CFD, hava tahmini, veri yakalama ve yorumlama, parçacık hızlandırıcılar, biyoinformatik veriler…). CERN’de bazı örnekler görebilirsiniz.
 • Mainframe: Bir süper bilgisayarla benzerlikleri vardır, ancak esas olarak büyük kuruluşlar, özellikle de bankalar tarafından kritik işlemleri gerçekleştirmek ve büyük miktarda veri işlemek amacıyla kullanılırlar. Bu durumda, yalnızca hesaplama kapasitesi değil, aynı zamanda I/O da geliştirilir. Bir örnek, IBM Z olabilir.

Ayrıca, bu yüksek performanslı sistemler genellikle Unix benzeri sistemlerle, özellikle de Linux ile çalışır. İşlemcilere gelince, genellikle AMD EPYC veya Intel Xeon’dan ARM ve GPGPU’lara dayalı diğerleri aracılığıyla kullanılırlar. Bu sektörü tekelleştiren IBM anabilgisayarının durumunda, bunlar z/Architecture (CISC tipi) tabanlıdır.

Gömülü veya gömme

Öte yandan, amaca bağlı olarak, gömülü veya gömme gibi başka bir bilgisayar tipimiz var. Bunlar, ev aletleri, araçlar, endüstriyel makineler, IoT vb. olsun, diğer ekipmanlara dahil edilen küçük bilgisayarlardır.

Sınırlı bellek ve hesaplama kapasiteleri ve Gerçek Zamanlı işletim sistemleri ile genellikle çok düşük tüketime sahiptirler.

Hareket kabiliyetinize bağlı olarak bilgisayar türleri

Öte yandan, her bir ekipmanın sahip olduğu hareket kabiliyetine göre bilgisayar türlerini ayırt etmek de mümkündür ve esas olarak aşağıdakilere sahiptir:

Masaüstü

Masaüstü türleri, bir masa veya çalışma masasına yerleştirilmek üzere tasarlanmış olanlardır. Boyutları nedeniyle bir yerden başka bir yere taşınmak için tasarlanmamışlardır, daha ağır oldukları için birkaç parçadan oluşurlar ve çalışması için bir fişe ihtiyaçları vardır.

Bu tür içinde aşağıdakiler vurgulanabilir:

 • PC: Farklı markalara veya masaüstü işletim sistemlerine sahip klasik masaüstü bilgisayarlardır. Oyun veya iş istasyonu PC’lerinde olduğu gibi oldukça yüksek performansa sahip olabilirler ve ayrıca bileşenlerin kolayca onarılabilmesi veya genişletilebilmesi için modüler olabilirler.
 • AIO veya hepsi bir arada: Ayrı bir kasaya ihtiyaç duymadan her şeyi aynı ekran gövdesine entegre ettikleri için bir masaüstü ve dizüstü bilgisayar arasındadırlar. Ayrıca, genellikle dizüstü bilgisayar benzeri güç adaptörleri ve dizüstü bilgisayar benzeri donanımları vardır.
 • miniPC: Büyük kuleler yerine miniPC’ler, geleneksel bir PC’deki gibi bir monitör ve diğer giriş ve çıkış çevre birimlerini bağlayabileceğiniz oldukça küçük kutulardır. Bu bilgisayarlar tipik olarak miniITX, microATX, vb. form faktörlü anakartlar kullanır.

PC mi Mac mi? Şahsen ben aynı olduğunu düşünüyorum, yani bir fark yok. Mac, macOS işletim sistemine sahip Apple markalı bir PC’den başka bir şey değildir.

Dizüstü bilgisayarlar

laptoplar

Dizüstü bilgisayarlar veya laptoplar da bu kategorideki başka bir bilgisayar türüdür. Çok daha kompakt, daha hafif oldukları ve kendi kendine yeterli olacak ve sürekli bağlantı gerektirmeyecek şekilde bir pil entegre ettikleri için mobiliteyi geliştirmek üzere tasarlanmıştır. Bu tür içinde aşağıdaki alt bölümler bulunur:

 • Notebook: Bunlar, 15 inç veya daha fazla ekrana sahip taşınabilir bilgisayarlardır ve genellikle daha güçlü donanımlara sahiptir. Bazı oyun veya iş istasyonu kategorilerinde ağırlığı birkaç kg’ı geçebilir.
 • Netbook: Genellikle 1-2 kg ağırlığında, 7 ila 12 inç arasında değişebilen ekranlarla, verimli olacak şekilde tasarlanmış donanımla ve çok fazla performans göstermeden. Ayrıca, genellikle ucuzdurlar.
 • Ultrabook: Çok hafiftirler (≤1 kg) ve incedirler, hareket kabiliyetini ve özerkliği maksimuma çıkarmak için tasarlanmıştır. Bu nedenle, U serisi CPU’lar, iGPU’lar vb. gibi düşük güçlü donanımlara sahiptirler. Ekranları genel olarak genellikle 13 ila 15″ arasındadır. Bunların en büyük dezavantajı, bazı durumlarda RAM dahil olmak üzere bileşenlerin çoğuna lehimlenmiş olmalarıdır, bu nedenle modüler değildirler ve genellikle gövdelerinin inceliği nedeniyle çok fazla bağlantı noktasına sahip değildirler.
 • 2’si 1 arada: tabletlerle daha az farkı olan taşınabilir bilgisayarlardır. Cabrio olması durumunda, dokunsal olduklarından tablet modunda kullanmak için ekranın katlanmasına veya döndürülmesine izin verirler. 2’si 1 Arada’da klavyeyi bilgisayardan ayırıp sadece dokunmatik ekranı gerçek bir tabletmiş gibi bırakabilir ve istediğiniz zaman klavye + touchpad’i yeniden bağlayarak tekrar laptop olmasını sağlayabilirsiniz.

PMD (Kişisel Mobil Cihaz)

PMD (Kişisel Mobil Cihaz) veya basitçe mobil cihazlar, tabletler, akıllı telefonlar veya phabletler, bilgisayar türlerinden biri olarak da sınıflandırılabilen cihazlardır. CPU, GPU, RAM, ikincil depolama için bellek, G/Ç, ekran, işletim sistemi vb. ile gelirler. Bununla birlikte, ağırlığı mümkün olduğunca hafifletmenin yanı sıra, mümkün olan en küçük boyutlara sahip olacak şekilde tasarlanmıştır. Bu cihazların ekranları akıllı telefonlarda 3-6″, tabletlerde 7-12″ arasında değişiyor.

Bu cihazların tek şarj ile kullanım süresi, bir ultrabook’unkine benzer veya daha yüksek olabilir. Pilin menzili çok enerji verimli donanımla mümkün olduğunca uzatmasını sağlamak için tasarlanmıştır. İşletim sistemine gelince, diğerlerinin yanı sıra Android ve iOS/iPadOS gibi bazı özel sistemleri de kullanma eğilimindeler.

Mantık ailesine göre bilgisayar türleri

Mantık ailesine bakıldığında, onu bilginin dalgalar veya elektrik darbeleri ile temsil edildiği yol olarak anlamak durumunda, aşağıdakiler arasında ayrım yapılabilir:

Dijital

İkili, yani birler ve sıfırlar ile çalışan bilgisayar türleridir. Geçmişte birçok analog ekipman vakası olmasına rağmen, şu anda büyük çoğunluktalar. Analog olanlardan farkı, bilgiyi yorumlamak için yüksek (1) veya düşük (0) voltajlı elektrik darbeleriyle çalışmasıdır.

Analojik

Yalnızca iki mantıksal voltaj değeri değil, bunların geniş bir aralığını kullanırlar (sinyaller, sabit değerler, çeşitli fiziksel büyüklükler…). Bazı özel görevler için hala olmasına rağmen, bu analog bilgisayarların yerini modern dijital bilgisayarlar aldı. Belirli bir amacı olan makineler olmalarına ek olarak yaklaşık cevaplar verirler.

Bilgisayar paradigmasına göre bilgisayar türleri

Bilgisayarın dayandığı bilgi işlem paradigması göz önüne alındığında, bazı durumlarda zaten bir arada var olan iki büyük grup vurgulanabilir:

Klasik bilgi işlem

Mevcut klasik hesaplama, hepimizin bildiği gibi standartlaştırılmış dillerdeki programlarla, geleneksel bileşenlerle (CPU, veri yolları, bellek ve G/Ç) klasik mantığa dayanmaktadır.

Kuantum hesaplama

Bu yeni paradigma daha yeni geldi ve bazı önemli ilerlemeler kaydedilmiş olmasına rağmen hala geliştirme aşamasında. Kuantum bilgisayarlar, qubit veya qubit (birkaç duruma sahip olabilen bir kuantum biti) olarak adlandırılan bir birimle çalışmak için kuantum olaylarının kullanılması sayesinde, klasik makinelerden çok daha üstün olan yetenekleri nedeniyle gelecek için başka bir bilgisayar türüdür.

Nesillere göre bilgisayar türleri

Öte yandan ait oldukları kuşağa göre de ayırt edilebilirler ki bu da bu tür bilgisayarları ya da kuşakları geride bırakmaktadır:

 1. 1940-1950 yılları arasında vakum tüplerine dayalıdır.
 2. 1950-1960 yılları arasında PCB’lerde transistör kullanımı ile karakterize edilmiştir.
 3. 1960-1970 yılları arasında entegre devreler kullandılar, yani bazı durumlarda baskılı devrelerin yerini çipler aldı.
 4. 1970’den günümüze, mikroişlemci tabanlı ekipmanlarla.
 5. Beşinci nesil zaten başlıyor ve yapay zeka bilgisayarları olacak.

Diğer bilgisayar türleri

Son olarak, sık kullandığınız ve onların da bilgisayarları olduğunu bilmediğiniz çok sayıda ekipmanla kamufle edilmiş başka bilgisayarlar (CPU, bellek ve G/Ç’li aygıt) vardır: Sanayi makineleri, Ev Aletleri, Araçlar, yönlendiriciler ve modemler, Akıllı TV’ler, bazı oyuncaklar, Bazı PC çevre birimlerinin içinde yazıcılar gibi bir bilgisayar da bulunur., Uçan göz, ev robotları, müzik ekipmanı vb.