Blender Eevee nedir?

Eevee kelimesini duyarsak, Blender 3D modelleme programına çok fazla dahil değilsek, ne ifade ettiğini tahmin edemeyebilirir. Öte yandan, bu modelleme programına zaten aşina iseniz, muhtemelen onu duymuş veya kullanmışsınızdır.

Blender nedir?

Eevee’nin ne olduğunu açıklamaya başlamadan önce, ilk adıma geçelim ve bu, Blender’ın ne olduğunu açıklamaktır. Blender, 3D modelleme, animasyon, render, çizgi roman, kinematik vb. yapmamıza yardımcı olan bir programdır.

Bu program tamamen ücretsiz ve açık kaynak kodludur, böylece kullanıcılar programı geliştirebilir. Bu modelleme aracında, çok çeşitli işleri ücretsiz olarak yapmamızı sağlar ve bu nedenle birçok kullanıcı bu aracı tercih eder.

Blender, öğrenmeye başlamak veya kendi işlerimizi yaratmak için idealdir, internette nasıl çalıştığıyla ilgili birçok öğretici ve kurs bulunabilir.

Eevee nedir?

Eevee, 2.80 sürümünden beri Blender’da bulunabilen gerçek zamanlı bir PBR motorudur. Eevee, OpenGL tabanlı bir işleme motorudur. Blender’daki bu motorla, çok iyi bir sonuçla inanılmaz dijital görüntüler oluşturabiliriz.

Motoru Blender’da kullandığımızda, gerçek zamanlı olarak renderin sonuna doğru nasıl görüneceğine dair bir önizleme görüntüleyicimiz olabilir. Bu motorun Cycles oluşturma motorunun yerini alabileceğini düşünüyorsanız, öyle değil. Bu iki render motoru tamamen farklıdır ve her ikisi de farklı amaçlara hizmet eder.

Bir motor ile diğeri arasındaki fark, Cycles motorunun ışın izlemeli olması ve ışık ve gölge davranışının fiziksel olarak doğru olmasıdır. Öte yandan, Eevee motorunda, Unreal veya Unity gibi video oyunu oluşturma motorlarında kullanılan tekniklerle daha uyumlu bir yaklaşımdır.

Eevee ve Cycles arasındaki temel farklar

Aşağıda, her iki işleme motorunun da Blender 3D modelleme programında bize sunduğu bazı temel farklılıkları belirteceğim.

  • İlk büyük fark, Cycles motorunun gerçekte olduğu gibi farklı yüzeylerden yansıyan ışığı simüle etmesidir. Eevee ise rasterleştirerek çalışır.
  • Cycles render motoru ile ışık sıçramalarını hesapladığı için render süresini çok daha uzun hale getirir. Öte yandan, Eevee ile, raster tekniği kullanılarak, tüm ışık sıçramalarını hesaplamak zorunda kalmadan iyi görünmelerini sağlayan numaralara dayalı aydınlatmanın elde edilmesinin maliyetiyle, oluşturma süresi çok azalır. Bunun dezavantajı, bunun gerçeğe uymamasıdır.
  • Cycles, ışığın fiziğini simüle ederken gerçekçi sonuçlar elde etmek için harikadır. Eevee motorunda, fotogerçekçi olması gerekmeyen materyalleri ve sahneleri önizlemek için harikadır.
blender-eevee-nedir

Eevee’de PBR malzemeleri

PBR malzemeleri, Cycles motorununkilerle tamamen uyumludur, bir malzemede yaptığımız herhangi bir değişikliği gerçek zamanlı olarak görebilir. Sadece malzemelere yansıyan bu değişiklikleri göremiyoruz, aynı zamanda ışıklarla gerçek zamanlı olarak da görebiliyoruz. Ana avantajlardan biri ve kullanıcılar arasındaki en yaygın şüphelerden biri, bunun Blender’ı yavaşlatıp yavaşlatmadığıdır. Cevap hayır, çünkü ışık bilgilerinin gölgelendiricilerin toplanmasını engelleyen UBO (Uniform Buffer Object) adlı bir işlem koruyucuya sahip.

Blender ışıkları

Eevee render motorunu kullanırsak, tüm Blender ışıklarının bu render motoru ile tam uyumlu olduğunu bilmeliyiz. Işıkları bulabildiğimiz bölümün içine bakarsak, Eevee’ye özgü üç unsur buluruz. Bu öğeler Light Probe ve bunlar: Reflection Cubemap, Reflection Plane ve Irradiance Volume. Bu öğeler, Eevee kullanarak bir sahnedeki aydınlatmayı önceden hesaplamak için tasarlanmıştır.

Eevee ile render ayarları

Render ayarlarında, son renderin istediğimiz gibi görünmesi için istediğimiz birkaç şeyi değiştirebiliriz.

Bu konfigürasyonlar sayesinde, bir son işleme filtresi ve numune tabanlı bir yöntem tarafından kullanılan alan derinliğinden konfigürasyon yapabiliriz. Karanlık, dolaylı aydınlatma, performans veya hacimsel olduğu gibi hareket bulanıklığı da oluşturulabilir.

Blender Eevee işleme motoru sınırlamaları

Blender oluşturma motorunda her şey mükemmel değildir ve dikkate almamız gereken bazı sınırlamalar vardır. Aşağıda bu işleme motorunun bazı sınırlamalarını belirteceğim:

  • Kameralar: Yalnızca perspektif ve ortografik projeksiyonlar desteklenir.
  • Işıklar: Eevee işleme motoru bir sahnede yalnızca 128 ışığı destekleyebilir. Aynı anda güneş enerjisiyle çalışıyorlarsa sadece 8 ışık desteklenebilir. Yalnızca bir renge sahip olabilirler ve hafif düğüm ağaçlarını desteklemezler.
  • Işık Sondaları: Frustum görünümünde 128 adede kadar aktif Yansıma Küp Haritasını, 64 aktif ışıma hacmini ve 16 aktif yansıma düzlemini destekler.
  • Dolaylı aydınlatma: Volumetrik, ışınlama hacimlerinden ışık almaz, ışık sıçramalarına izin vermez, pişirme sırasında aynasal aydınlatma kapatılır.
  • Alan Derinliği: Alfa harmanlanmış yüzeyler, işlem sonrası bulanıklık ile doğru şekilde işlenemez, ancak numune tabanlı yöntemle doğru şekilde işlenir.
  • Hareket Bulanıklığı: Hareket Bulanıklığı yalnızca son işlemelerde mevcuttur ve 3B görünüm alanında ve dolayısıyla görünüm alanı oluşturma işlemlerinde görüntülenmez.

Artık Blender’ın işleme motoru Eevee hakkında bilgi sahibi olduğunuza göre, 3B modelleme programı Blender ile yaptığınız işi uygulamaya koyma sırası sizde.