TRS kablo nedir?

TRS kablosu, DJ’ler ve ses profesyonelleri için en büyük nimetlerden biridir ve dengeli olduğu düşünüldüğünden XLR’ye bir alternatiftir. 1/4 inç veya 6,35 mm kablo olarak da adlandırılan bu kablo, burada bahsedeceğimiz bazı önemli özelliklere sahiptir.

En ünlü dengeli kablolar, farklı durumlarda, senaryolarda veya ihtiyaçlarda kullanılan XLR ve TRS’dir. Ancak, “daha kötü” olarak kabul edilen TS kabloları ile karşılaştırmayı unutmamalıyız. Size izlenimlerimizi veriyoruz ve iyice analiz ediyoruz.

TRS kablosu nedir?

Tipik 3,5 mm jaka çok benzeyen bir kablodur, ancak 6,35 mm boyutundadır ve halka üzerinde 2 çizgiye sahip olmasıyla karakterize edilir. TRS, Uç (Nokta) / Halka (halka) / Kılıf (manşon) anlamına gelir ve bir kablonun ucundaki kontakların sayısını belirtir ve TRS durumunda 2 kontak / hat nedeniyle stereo olarak kabul edilir. Bu bize bir sol ve bir sağ kanal verir.

3.5 mm veya 6.35 mm dediğimizde dış çaptan bahsediyoruz ve bunun nedeni TRS kablosunun dengeli bir kablo olmasıdır. Uçta pozitif bir uç bulunurken, halkada negatif bir uç bulunur, ses sinyali geçer ve uçlar herhangi bir gürültü veya paraziti alarak temiz, net bir ses sinyali vermek için onu iptal eder. Bu, var olan zıt kutuplar tarafından sağlanır.

Dengeli bir TRS kablomuz olmasına rağmen, bunu mono veya stereo sinyaller için kullanabiliriz, bu da bize onu kulaklıklarda veya dengeli bir bağlantıya ihtiyaç duyan herhangi bir cihazda kullanma çok yönlülüğünü verir.

TRS’ye alternatifler: XLR, TS ve TRRS

XLR, TS ve TRRS’nin bir arada bulunduğu TRS kablosunun en yaygın alternatiflerinden bahsetmek istiyorum.

TRS ve XLR kablosu

xlr trs kablo

XLR kablosunu girişte zaten ele aldık, ancak onu TRS ile karşılaştırmadık ve bu yardımcı olabilir. XLR’ler, dengeli mono ses ve bazen bir cihazdan diğerine geçen stereo sinyaller için kullanılır. Buna karşılık, TRS kulaklıklar ve stereo bağlantılar için kullanılır. Her ikisi de bilgi iletmek için elektrik kullanan analog kablolardır ve aynı zamanda bir analog kabloyu dengelemek için kullanılır; ayrıca temas noktalarını dengelemek için 3 temas noktasına sahiptirler.

Bu nedenle, XLR dengeli kablolar için ve biraz gerilim azaltma gerektiğinde kullanılır, ancak gerçek şu ki daha çok kondansatör veya dinamik mikrofonlar için kullanılır. Sorun şu ki, TRS’den daha pahalı ve adaptörlerle birçok kez dolaşmak zorunda kalacağız. Bunun yerine TRS de dengeli bir kablodur, daha ucuzdur ve giriş ve çıkışlar için kullanılır. Dezavantajı ise topraklama için ayrı bir telinin olmamasıdır.

Her ikisinin de aynı işleve sahip çok iyi 2 kablo olduğu sonucuna varabiliriz. Her ikisi de ses kalitesini iyileştirir, gürültüyü ortadan kaldırır ve bağlantı sağlıklı şekilde kurar. Bir DJ, XLR’den çok daha fazla TRS kullanacaktır, tıpkı bir müzikal ürünün her zaman üstte XLR kabloları olacağı gibi.

TS ve TRS kablosu

Bu karşılaştırma daha kolaydır çünkü TS kabloları dengesizdir ve gitar gibi mono sinyaller gönderen müzik aletleri için kullanılır. Genel olarak, genellikle uzundurlar ve kullanımı çok kolaydır ve parazitten kaçınmak istiyorsak 6 metreden uzun kabloları kullanmama konusunda çok tipik bir tavsiyeyle birlikte.

Bu nedenle, dengeli sinyal ihtiyaçları için TRS kullanılır, çünkü TS kabloları stereo değil sadece mono çıkış yapar. Bu kablolar arasındaki büyük fark, ses kanallarında bulunur, bu da halkalarda hızla algıladığımız bir şeydir. Elbette her ikisinin de aynı çapta 6.35 mm ile geldiğini görebiliyoruz. Temel olarak, farklı amaçlar için kullanılırlar.

TRS ve TRRS kablosu

trrs kablo

Son olarak, bir uçtan (T), iki halkadan (RR) ve bir kılıftan (S) oluşan bir konektör olan TRRS olarak bilinen TRS kablosunun alternatifini buluyoruz. Temel fark, daha fazla kanal sunmaları ve yerleşik bir mikrofondan yararlanan akıllı telefonlara, tabletlere veya diğer cihazlara bağlanmalarıdır.

Gerçek şu ki, bir TRS kablosu, 2 örtüşen standart olan bir TRRS bağlantı noktasında kullanılabilir. Bu nedenle, mükemmel uyumlulukları göz önüne alındığında, TRS’den TRRS’ye veya tam tersi adaptörler bulmak kolaydır.

Buradaki sorun şu ki, TRS ile kulaklıkların dahili mikrofonu için bir kanalımız olmayacak, bu nedenle TRRS kablosu akıllı telefonlar, dizüstü bilgisayarlar vb. için daha uygundur. Artık Bluetooth bağlantısıyla tüm bunlar geçmişte kaldı, çünkü çoğu üretici telefonlardaki jakı ortadan kaldırdı ve neredeyse herkes bir bluetooth kulaklık kullanıyor.

Bu fırsatı, kablo ile iletilen sesin Bluetooth’tan daha fazla kalite ve daha az gecikme sağlamak için her zaman daha fazla seçeneğe sahip olacağını söylemek için kullanıyorum. Bu konu tartışma konusu değil ama bluetooth’da ses kalitelerini eşleştirmek veya aşmak için çok iyi modellere gitmemiz gerekiyor.