Monitörde OSD nedir?

Bir monitör satın alırken monitör özellikleri arasında OSD veya On Screen Display adlı bir arayüzü olduğunu görüyoruz. Bir monitörde çok önemli bir husus, yapabileceğimiz konfigürasyonu görmektir, çünkü diğerlerinden çok daha özelleştirilebilir modeller vardır. Normalde, Radeon Software veya NVIDIA GeForce Experience aracılığıyla yazılım ile değiştirilebilen parlaklık, keskinlik ve diğer parametreleri değiştirebiliriz. OSD’nin ne olduğunu açıklıyoruz.

Monitör OSD’si nedir?

OSD, ekran görüntü menüsü anlamına gelir ve monitör tarafından ekranda ayarlamalar yapabilmek için sunulan arayüzdür. Genellikle monitörde fiziksel bir düğmeye basılarak etkinleştirilir, ancak klavyeyi monitöre bağlayabileceğimiz ve belirli işlevleri etkinleştirmek için tuşlara basabileceğimiz üst düzey monitörler var.

Monitörün OSD’sinin iyileştirilmesi, modeline bağlı olacaktır, bazıları çok temel özellikler sunanlar olduğu kadar süper eksiksiz olanlar da vardır. Bu menü yeni değil, daha önce CRT veya TFT LCD monitörlerde mevcuttu.

En yaygın ayarlar şunlardır:

 • Girişler. Görüntülemek istediğimiz bağlantı noktasını (HDMI, DisplayPort, VGA, her neyse) seçmemizi ve birinden diğerine geçmemizi sağlar.
 • Profiller. Farklı senaryolar (oyun, sinema, multimedya, gece vb.) için belirli ekran ayarları ile profil oluşturma imkanı vardır.
 • Menü. Burada genellikle dikey konum, yatay konum, parlaklık, kontrast, keskinlik, mavi ışık, renk sıcaklığı, aşırı tarama, dinamik kontrast vb. ile ilgili tüm gelişmiş ayarları görürüz.
 • Ses. Özellikle DisplayPort veya HDMI kullanıyorsak, monitörün hoparlörlerini (varsa) kullanabiliriz, bu nedenle bazı OSD’ler bu konuda belirli yapılandırmalara izin verir.
 • İzleme modları. Markaya, modele ve sahip oldukları teknolojilere bağlı olarak çok değişecektir.
  • Yenileme hızını değiştirebiliriz.
  • Counter Strike veya diğer herhangi bir FPS için faydalı olacak artı işaretini değiştirebilirsiniz.
  • HDR’yi açın veya kapatın.
  • Gece görüşü veya siyahları güçlendirmeyi amaçlayan herhangi bir mod.
  • Yanıt süresini değiştirin.
  • Hızlı aktivasyonlar için makro tuşlarını belirleyin.
  • Oyun modları (yarış, RPG, FPS, vb.).

OSD, oyunun FPS’sini ve kullanıcı için birçok yararlı bilgiyi görebilme noktasına kadar çok gelişti. Aynı şekilde televizyonlarda da karşımıza çıkan bir arayüzdür.

OSD kapama veya kilitleme nedir?

Eski modellerde olan bir olay. Etkinleştirildiğinde, ekran siyah olur ve hiç kimsenin herhangi bir görüntüyü görmesine izin verilmez. Devre dışı bırakmak için bilgisayarı kapatmanız, kabloyu monitörden çıkarmanız, yeniden bağlamanız ve bilgisayarı açmanız gerekir.

Bazı monitörlerde “menü” düğmesine 15 saniye bastığımızda OSD kilidini devre dışı bırakabiliyoruz. Mesaj kaybolursa, ayarlara erişmek ve kilidi tamamen devre dışı bırakmak için tekrar “menü”ye basın.

PC’de OSD ayarları

Monitörümüzün keyfini sonuna kadar çıkarmak için ne yapabiliriz? İlk şey, OSD’de yapılandırmaktır ve görüntüyü Windows yazılımı veya GPU sürücüleriniz aracılığıyla değiştirmeden önce şiddetle tavsiye ederiz.

Her şeyden önce fikir, ekranın istediğimiz parlaklık, kontrast ve keskinliğe sahip olması için görüntü parametrelerini ayarlamaktır. Eğer uzun süre bilgisayar karşısında olacaksanız görsel yorgunluğunuzu azaltacağı için bundan memnun olacaksınız.

Bir sonraki adım, monitörün sahip olduğu modları mümkün olduğunca tanımaktır. Bu modlar tüm monitörlerde yoktur, ancak minimum düzeyde oyun oynanan herhangi bir monitörde vardır.

Siyahları güçlendirme özelliği oyunun ortasında karanlık sahneler olduğunda bize yardımcı olur ve düşmanları daha iyi görmemizi sağlar. Mavi ışık azaltıcı ise, ekranın uykumuzu etkilememesi, panele daha az zararlı mavi ışık emisyonu sağlaması önemlidir.

Ardından, monitörü yapılandırmak için zaman harcamadan ihtiyaç duyduğumuzda bir profilden diğerine geçmek için farklı senaryolar için birkaç profil oluşturmanızı öneririm. Örneğin, modern monitörlerin genellikle farklı durumlar için önceden tanımlanmış birkaç profili olmasına rağmen, oyun için bir profile ve multimedya için bir profile sahip olmak iyidir.

Zaten önceden tanımlanmış birçok profille gelen monitörler olduğunu göreceksiniz ve bunları istediğimiz zaman değiştirebiliriz. Bu özellikle, OSD’si çok ayrıntılı olan ve bize birçok seçenek sunan oyun modellerinde veya daha yüksek aralıktaki modellerde olur.

OSD konfigürasyonunun ince ayarını bitirmek için yenileme hızı ve tepki süresi modlarına girmeliyiz (eğer monitörümüzde oyun oynuyorsak). Oyun monitörümüzde 1 ms tepki süresi veya 144/165 Hz FPS gibi maksimum optimizasyonu iyileştirmek için önemlidir.

Bu seçeneğin Windows’tan aynı şekilde etkinleştirilmesi gerektiğini unutmayın, bu nedenle yalnızca monitör menüsünde kalmayın ve bunu doğru şekilde yapılandırmayı tamamlayın.