KVM switch nedir, nasıl kullanılır?

Bir donanım meraklısıysanız, muhtemelen KVM switch veya KVM anahtarı terimiyle karşılaşmışsınızdır. Bu cihazın tam olarak ne olduğunu, ne işe yaradığını ve ne gibi avantajlar sunduğunu merak ediyorsanız doğru yere geldiniz. Başka yere bakmayın çünkü bu makalede size bu bileşenler hakkında her şeyi anlatacağız.

Switch nedir ve ne işe yarar?

KVM kısaltmasının arkasında ne olduğunu açıklamadan önce bazı kavramlara açıklık getirelim. Örneğin, bir anahtardan bahsettiğimizde ne demek istediğimizi açıklamalıyız. İngilizce terim switch olarak da bilinen bu tür cihaz, ekipmanı aynı noktada birbirine bağlayabilir. Bu sayede, hepsine bağlı sistemlerin geri kalanından erişilebilir.

Anahtarların en yaygın uygulaması yerel alan ağlarındadır. Ağ üzerinden iletişim kurabilen bilgisayarlar, yazıcılar ve diğer tüm cihazlar aynı anahtara bağlanabilir. Tüm bilgisayarlar anahtara bağlandıktan sonra, gerekli ayrıcalıklara sahiplerse, hepsi birbirini görebilir ve ilgili kaynaklarına erişebilir.

Anahtarlar genellikle bireysel kullanıcıların ev kullanımlarına kurulmaz. Bunun yerine, LAN olarak bilinen yerel alan ağları oluşturma hedefiyle şirketlerde uygulanırlar. Ancak bilmelisiniz ki, İnternet firmalarının kullanıcılarına sunduğu modemlerin çoğu internet bağlantısı sağlamanın yanı sıra bir anahtar görevi görmektedir. Bu nedenle, iki veya daha fazla Ethernet bağlantısına sahip olmaları yaygındır.

KVM switch nedir?

Özellikle bir ağda kullanıldığında, bir anahtarın ne olduğunu netleştirdikten sonra, KVM’ler hakkında daha fazla bilgi edinmenin zamanı geldi. Bu kısaltmaların anlamı Keyboard, Video, Mouse veya klavye, video ve faredir. Bu şekilde, bir KVM anahtarı, farklı bilgisayarların tek bir temel çevre birimi seti ile kontrol edilmesini sağlayan bir cihazdır.

kvm anahtari

KVM nasıl çalışır?

Bir anahtarın veya KVM anahtarının çalışması gerçekten basittir. Genellikle giriş çevre birimlerinin bağlı olduğu iki bağlantı noktasına sahiptir, yani fare ve klavye. Ayrıca, bir görüntüleme cihazını bağlamak için genellikle HDMI tipi bir video çıkışı içerir. Bu, farklı bilgisayarları kontrol etmek için gerekli olan herhangi bir KVM anahtarının temel bağlantısıdır, ancak bazı modeller ses sistemleri için 3.5 jak gibi ek bağlantıları da destekler.

Farklı bilgisayarlar, çevre birimlerinin her birinin elektrik sinyallerini ileten bağlantı noktası grupları sayesinde çevre birimlerine bağlanır. Örneğin, her bilgisayarın çıkışının bağlı olduğu bir video girişi içerirler. Ayrıca klavye ve fareyi desteklemek için bir USB konektörü ile birlikte gelirler. Ve ses sinyalinin desteklenmesi durumunda, her gruplama kendi 3,5 mm jakıyla (veya eşdeğer bağlantısıyla) gelir.

Tüm bu bağlantılar, çevre birimlerinden gelen sinyali kullanıcı tarafından seçilen ekipmana yönlendiren bir anahtarlama düğmesi sayesinde yönetilir. Bu mekanik sistem genellikle KVM anahtarlarında en yaygın olanıdır. Ancak en gelişmişleri, özel tuş kombinasyonları sayesinde kullanıcının bilgisayarlar arasında geçiş yapmasını kolaylaştıran kendi yazılımlarıyla birlikte gelir.

KVM ne işe yarar?

KVM cihazlarının kullanımı genellikle çok bilgisayarlı ofisler veya birden çok sunuculu veri merkezleri gibi profesyonel ortamlara odaklanır. Tipik olarak, ev kullanıcılarının aynı fare ve klavye ile ikiden fazla bilgisayarı kontrol etmesi gerekmez. Ancak aşağıda alıntıladığımız bazı durumların sizin ihtiyaçlarınız ile örtüşmesi mümkündür.

Farklı işletim sistemlerine erişim

Farklı işletim sistemlerine erişmeniz gerektiğinde bir KVM anahtarı kullanışlıdır. Çalıştırdıkları ilgili sistemlere anında erişimin keyfini çıkarmak için iki veya daha fazla bilgisayarı anahtara bağlamak yeterli olacaktır. Böyle bir cihaz standart bağlantı noktalarına dayandığından, kendisini macOS, Linux, Windows veya başka herhangi bir işletim sistemi ile işlevsel olarak gösteren herhangi bir hesaplama sorunu yoktur.

İki veya daha fazla bilgisayarın kontrolü

Kullandıkları yazılım ne olursa olsun, KVM’ler iki bağımsız bilgisayarı yönetmek için ideal cihazlardır. Kullanıcı, farklı sistemlerin yeteneklerini sadece üç çevre biriminde merkezileştirmenin avantajlarından yararlanır. Örneğin iki veya daha fazla takıma ağır görevler atayabilir ve onları tek noktadan izleyebilirsiniz.

Bir sunucu ağının gelişmiş yönetimi

Tek bir komut noktasından birkaç sunucuya erişim, sistem yöneticileri gibi profesyoneller için büyük bir avantajdır. Anahtarlar sayesinde, yapılandırmak için erişmek istediğiniz ekipmanı seçmek kadar basittir.

KVM Anahtar türleri

kvm oyun monitoru

KVM’ler farklı kriterlere göre sınıflandırılabilir. Ancak, farklı anahtar türlerini ayırt etmenin en mantıklı yolu, sundukları bağlantı türüne göredir.

Masaüstü KVM

Ana çevre birimlerini bağlamak için konektörleri içerirler:

  • Bir monitör bağlamak için HDMI, VGA veya DisplayPort.
  • Klavye ve fare için PS/2 veya USB.
  • Hem analog hem de dijital sinyaller olmak üzere çeşitli ses bağlantıları.

Bu sayı, aralığa veya modele bağlı olarak farklılık gösterse de, iki ila sekiz bilgisayarı destekler.

IP üzerinden KVM

Bu anahtar türü, daha sonra kontrol edilebilen IP adresleri aracılığıyla farklı bilgisayarların bağlanmasına izin verir. Tahmin edebileceğiniz gibi, tüm bilgisayarlar bir yerel alan ağının veya LAN’ın parçasıdır.

HDMI-KVM

Bu durumda, özel video sinyal anahtarlarından bahsediyoruz. Başlıca avantajlarından biri, aynı donanıma sahip çok sayıda görüntüleme cihazını bağlama, her tür halka açık mekanda veya ev sinema sistemlerinde uygulamalara sahip olmasıdır. Bu tür anahtarı Display Port, DVI veya VGA gibi diğer yaygın video bağlantı noktalarında da bulmak mümkündür. Tahmin edebileceğiniz gibi, her birinin desteklenen bağlantı türüne göre teknik özellikleri vardır.