Artırılmış Gerçeklik nasıl çalışır?

Bu eğitimde artırılmış gerçekliğin nasıl çalıştığını göreceğiz, ayrıca ne olduğunu ve bu yeni dünyaya girebilmek için neye ihtiyacımız olduğunu göreceğiz. Artırılmış gerçeklik konusu hakkında daha fazla bilgi edinmek istiyorsanız, sizi bu makaleyi okumaya devam etmeye davet ediyorum.

Artırılmış gerçeklik nedir?

Artırılmış gerçeklik, fiziksel dünyaya aktarılan sanal nesnelerdir. Bu, diğer cihazların yanı sıra web kameraları, cep telefonları, tabletler, kameralar gibi teknolojik cihazlar sayesinde yapılır.

Arayüz sayesinde kullanıcı, teknolojik cihazlar aracılığıyla fiziksel dünyadaki sanal nesneleri görebilir. Bu nedenle Artırılmış Gerçeklik, sanal dünya ile gerçek dünyayı değiştirmemizi sağlar, bize gerçek zamanlı bir etkileşim sunar, çevreye uyum sağlar ve bazı durumlarda bu sanal unsurlarla etkileşime girebilir.

Artırılmış Gerçeklik nasıl çalışır?

Artırılmış Gerçekliğin düzgün çalışması için, gerçek dünyanın sanal dünya ile entegrasyonunu istiyorsak, karşılanması gereken üç gereksinime ihtiyacımız var. İhtiyacımız olan ilk gereksinim, sanal nesnenin 2B veya 3B modellemede oluşturulması için çalışacak gerçek bir nesneye sahip olmaktır. Dünyamızda bulduğumuz bu gerçek nesne sayesinde teknolojik bir cihazla ona odaklanırsak sanal nesneyi ekranlarımız aracılığıyla görebiliriz.

Artırılmış Gerçekliğin çalışması için ihtiyaç duyduğumuz ikinci gereksinim ise elimizde kameralı bir cihazın olması. Gerçek nesnenin görüntüsünü iletebilmek için yerleşik bir kameraya ihtiyacımız var. Artırılmış Gerçeklik’e sahip olabilmek için gereken son gereksinim, kamera tarafından iletilen sinyali yorumlamaktan sorumlu bir yazılıma sahip olmaktır. Yani gerçek nesne aracılığıyla görüntüyü alan ve 3 boyutlu projeksiyonlarla birleştiren yazılıma iletilir.

Artırılmış Gerçeklik ve Sanal Gerçeklik Arasındaki Farklar

Artırılmış Gerçeklik ve Sanal Gerçeklik, aynı şeyden bahsediyormuşuz gibi görünse de iki farklı şeydir. Sanal gerçeklik, gerçek dünyayla bütünleşmeyen tamamen sanal bir dünyadır. Bu, sanal dünyayla bağlantılı gerçek dünyadan hiçbir şeye ihtiyacımız olmadığı anlamına gelir.

Artırılmış Gerçeklik ve Sanal Gerçekliğin ortak noktası, bunlara erişmek için bir cihazın gerekli olmasıdır. Artırılmış gerçeklik, gerçek ortamımızda olan her şeyin değiştirildiği, böylece video oyunları oynamamıza, video izlememize, farklı eylemler gerçekleştirebileceğimiz senaryoları görmemize izin veren bir dünyadır.

Artırılmış Gerçeklik ne için kullanılır?

Şu anda Artırılmış Gerçekliğin birçok kullanımı var ve hatta şirketler ürünlerinin reklamını yapmak için bile bu yeni formu tercih ediyor. Artırılmış Gerçekliği, bu teknolojinin daha gelişmiş olduğu video oyunlarında bularak yeni bir oyun deneyimi elde edebiliyoruz.

Artırılmış Gerçekliği Google Glass, Microsoft’un HoloLens gözlükleri gibi gözlüklerde de buluyoruz. Bu gözlükler, kullanıcılara gerçek dünyadaki sanal malzemeleri görüntüleme olanağı sunar. Artırılmış Gerçekliği kullanmanın bir başka yolu da modadır, kullanıcılara kıyafetleri sanal olarak deneme imkanı sunar. Reklamcılıkta, kullanıcıların dikkatini çekmek için Artırılmış Gerçekliği de kullanıyorlar. Bu yeni yöntemle insanları şirketlerin sattığı ürünlere bağlamaya çalışıyorlar.

Artırılmış Gerçeklik için gerekli malzemeler

Artırılmış Gerçekliği görebilmek ve onunla etkileşime girebilmek için bir dizi nesneye sahip olmanız gerekir, çünkü onlarsız Artırılmış Gerçekliği çalıştıramazsınız. Sahip olmanız gereken unsurlar şunlardır:

Kamera

Artırılmış Gerçekliği çalıştırabilecek ilk çok önemli cihaz bir kameradır. Kameranın yapacağı şey, sanal dünyaya rehberlik etmesi için gerçek dünyanın görüntülerini yakalamaktır.

İşlemci

Bir işlemciye sahip olmamız gerekir, çünkü bu öğe görüntüleri birleştirmek ve daha sonra gerçek görüntüler ve sanal dünyadan bilgiler aracılığıyla Artırılmış Gerçekliği oluşturmak için bilgilerle çalışmaktan sorumludur.

Yazılım

Yazılıma, kameranın ve işlemcinin önceki tüm işlemlerini yöneten bir bilgisayar veya mantıksal öğe olduğu için ihtiyacımız var.

Görüntü çıkışı

Neler olduğunu görebilmek için bir ekrana ihtiyacımız var, çünkü ekran olmadan Artırılmış Gerçekliği göremeyeceğiz. Mobil cihazlarımızda kamera, işlemci, yazılım ve ayrıca ekran bulunduğundan görüntü çıktısı alabilmek kolaydır.

Küresel Konumlama Sistemi

GPS sayesinde, ona yaklaşırken veya uzaklaştıkça görsel bileşenleri görmek için hareket etmemizi sağlayan konumu görebiliriz. Bu hareketleri yaparak sanal nesneyi yaklaştıkça veya uzaklaştıkça daha büyük veya daha küçük bir şekilde görebileceğiz.

Kılavuz Noktaları

Sanal Gerçekliğin aksine, Artırılmış Gerçekliğin çalışması için gerçek dünyada fiziksel kılavuz noktalara ihtiyacı vardır. Bu kılavuz noktalar, sanal dünyayı cihazımızın ekranından gösterebilmek için bir referans görevi görür.

Bütün bunlarla Artırılmış Gerçeklik makalesini bitiriyoruz. Artık ne olduğunu, nasıl çalıştığını ve çalışması için neye ihtiyacınız olduğunu biliyorsunuz.