FidelityFX Süper Çözünürlük nedir?

AMD ekran kartıyla daha faza FPS elde etmek, performans arttırmak için FidelityFX Super Resolution (FSR) adlı yeniden ölçeklendirme teknolojisi ile mümkündür. Açık kaynak kodlu ve NVIDIA DLSS’ye rakip olacak şekilde ortaya çıkıyor, ancak gerçek şu ki çalışma şekli çok farklıdır.

NVIDIA, yapay zeka ve derin öğrenme teknolojilerini kullanarak FPS arttırmak için DLSS’yi geliştirdi, bu nedenle AMD, FSR’si ile karşılık verdi. Bu teknoloji farklı çalışır, ancak aynı amaca sahiptir ve derin öğrenme ile aynı fikre dayanır. FidelityFX Süper Çözünürlüğün nasıl çalıştığını ve hepsinden önemlisi ne olduğunu açıklayacağız.

FidelityFX Süper Çözünürlük Nedir?

AMD, GPUOpen’da FidelityFX Süper Çözünürlüğü “düşük çözünürlüklü girişlerden yüksek çözünürlüklü kareler üretmek için yüksek kaliteli açık kaynak çözümü” olarak tanımlıyor. Başka bir deyişle, bir çerçeveyi düşük çözünürlükte (örneğin 720p) oluşturan ve kullandığımız çözünürlüğe (örneğin 1440p) göre yeniden ölçeklendirerek GPU’nun işini kolaylaştıran bir yeniden ölçeklendirme teknolojisidir.

Bu nedenle, FidelityFX Süper Çözünürlüğü bir uzamsal ölçekleyici olarak tanımlarlar ve kareleri yüksek çözünürlükte işlemek GPU için çok ağır bir iştir, bu nedenle onları daha yüksek bir çözünürlüğe yeniden ölçeklendirmek için düşük çözünürlükte işlemek daha hızlı ve daha etkili.

Ancak bu, NVIDIA ve AMD için baş ağrısı olan görüntü kalitesi kaybına neden olur. Ve DLSS ve FSR, Işın İzleme’yi daha uygulanabilir kılmak için doğmuştur, çünkü ışınların sıçraması çok fazla kaynak tüketir. Bu, 60 FPS’nin üzerinde bir Işın İzleme deneyiminin keyfini çıkarmamızı engeller.

Bununla birlikte AMD, FidelityFX Süper Çözünürlüğü oyun oynamanın ve Işın İzlemenin ötesine geçen bir teknoloji olarak görüyor, bu da daha fazla uygulamada kullanılabileceği anlamına geliyor. AMD’nin FSR’yi RDNA 2’ye bağladığını unutmayın, bu nedenle PS5 ve Xbox Series’de de kullanılır.

AMD sunumunda, nokta veya çift doğrusal yeniden ölçekleme gibi farklı uzamsal ölçekleyici yöntemleri arasındaki farkları açıkladı. Bu görüntüde, Native’in aksine Performans Modu ve Kalite Modunun nasıl çalıştığını görebilirsiniz.

Toplamda 4 modumuz var:

 • 1.3x ölçek faktörü ile Ultra Kalite: Yerel çözünürlükten ayırt etmek zor.
 • 1.5x ölçek faktörü ile kalite: Daha fazla performansla yerel çözünürlükte çok benzer bir görüntü oluşturur.
 • 1,7x ölçek faktörü ile dengeli: Yerel görüntüye yakın, özellikle görüntü hareket ettiğinde kalite kaybı oluyor.
 • 2.0x ölçek faktörü ile performans: Çok daha az kalite ve sadece performansa ihtiyaç duyulan durumlarda seçilmelidir.

Örneğin, 4K çözünürlük kullanırsak, GPU 1440p’de görüntüleniyor olacaktır. AMD, FidelityFX Süper Çözünürlük açık ve kapalıyken farklı FPS kazanımlarını karşılaştırarak 2,6 kata kadar daha fazla performans sağladı (Rift Breaker’da 99’dan 259 FPS’ye).

Ayrıca kırmızı takım oyunun hedef hızına göre değişen dinamik ölçeklendirme faktörleri geliştiriyor. Henüz uygulamadı, ancak GPU’nun yerel çözünürlüğün yarısında işleyebilmesinden bahsediyor olacağız. FPS kazançları sadece seçilen moda göre değil, kullandığımız GPU gibi oynadığımız oyuna da bağlı olarak değişiklik gösteriyor.

fidelityfx-super-cozunurluk-1

FidelityFX Süper Çözünürlük nasıl çalışır?

Bunu yapmak için FSR, orijinal görüntüden yüksek çözünürlüklü kenarları algılayan ve yeniden oluşturan bir algoritma kullanır. Nihai ölçeklendirme kalitesinin görüntünün hareket edip etmediğinden bağımsız olmasını sağlarlar ve NVIDIA’ya “diğer ölçekleyici türlerine kıyasla kalite avantajları sağlayabileceğini” belirten bir not bırakırlar.

FidelityFX Süper Çözünürlük, renk alanı dönüştürme, renk taklidi veya ton eşlemeyi hedefleyen yardımcı işlevlerle birlikte gelir. Bunun amacı, FSR’yi oyunlarda en çok kullanılan işleme hatlarına entegre etmektir.

fidelityfx-super-cozunurluk-2

FidelityFX Süper Çözünürlük oyun desteği

FidelityFX Süper Çözünürlüğün keyfini çıkarmak istiyorsak, oyun grafik ayarlarında bu seçeneği sunmalıdır. Gerçekten de açık kaynaklı bir teknoloji olması geliştiricilerin hayatını kolaylaştırıyor ancak yine de oyunda uygulanması gerekiyor.

Bu bağlamda FSR, 2021’in ortalarında piyasaya çıktı, DLSS ise 2019’da çıktı. 2022’den itibaren çıkacak oyunların DLSS desteği ve FSR ile geleceği açık.

NVIDIA, DLSS ile 100’den fazla oyun için destek sağlıyor. AMD, FSR destekli 50’den fazla oyuna sahip olmaktan muzdarip. Öyle olsa bile AMD’nin listeye daha fazla oyun eklemek için çok sıkı çalıştığını söylemeliyiz ki bu büyümeyi bırakmayacak ama destek konusunda DLSS ile aynı seviyeye mi ulaşacak?

FSR uyumlu ekran kartları

Açık kaynak teknolojisi olması, ona DLSS ile karşılaştırıldığında büyük bir fark verir ve ilk sonuç, FidelityFX Super Resolution’ın sunduğu harika uyumluluktur. Öncelikli olarak, aşağıdaki GPU’larla uyumludur:

 • GTX1000
 • GTX16
 • RTX2000
 • RTX3000
 • RX6000
 • RX5000
 • Ryzen masaüstü ve dizüstü bilgisayar APU’ları
 • RX Vega
 • RX500
 • RX400
 • Radeon VII
 • Intel tümleşik ekran kartları

Elbette, daha sonra belirli bir oyunu oynamak için gereken minimum gereksinimleri karşılamazsak, GPU’muzun FSR ile uyumlu olmasının bize hiçbir faydası olmayacaktır. Bu daha çok eski APU’lar veya GPU’lar içindir, bu yüzden bunu hafife almayın.

NVIDIA DLSS ile Farklar

NVIDIA, DLSS’yi çalıştırmak için ekran kartlarının yapay zeka, derin öğrenme ve tensör çekirdeklerini kullanır. Görüntü kalitesinden neredeyse hiç ödün vermeden daha fazla FPS sunmayı başardığı doğru ama kendine has özellikleri de var.