DDR5 RAM bellek nedir?

DDR5 RAM, Intel’in 600 serisinin bu belleği kullanan ilk bilgisayar işlemcisi olmasıyla artık bir gerçek. Özelliklerini, DDR4 üzerindeki iyileştirmeleri ve beraberinde getirdikleri yenilikleri gözden geçireceğiz.

4,800 MHz frekansından başlayan modüllerle gelen DDR5, bireysel bilgisayarlarda (masaüstü ve dizüstü bilgisayarlar) yeni bir döneme işaret ediyor. Ek olarak, kart başına 32 GB yapılandırmanın daha yaygın olmasıyla birlikte toplam bellek boyutunda bir artış göreceğiz. AMD ve Intel’in hem dizüstü hem de masaüstü bilgisayarlarda bize sunduğu seçenekleri gözden geçireceğiz.

DDR5 RAM nedir?

Ana iyileştirmeleri modül başına daha fazla yoğunluk, daha yüksek bant genişliği ve daha düşük güç tüketimidir. DDR5, toplam RAM’i platform başına 4 kat artırabilir: önceden 128 GB ile sınırlıyken, şimdi 4 yuvada 512 GB’a ulaşabiliyoruz. Intel Xeon veya AMD Threadripper gibi üst düzey platformlarda 8 slottan faydalanarak 1 TB RAM’e ulaşabiliriz. Yerel düzeyde bu saçma olur, ancak profesyonel düzeyde özellikle sunucular için harika bir haber.

DDR4 modül başına en fazla 32GB sunarken, DDR5 modül başına 64 GB’a kadar çıkabiliyor. Bu, DDR5’in aynı modülde 8 kalıba ulaşarak kalıpların istiflenmesini desteklemesi sayesindedir. Gelecekte, 2 TB ile gelen DDR5 modüllerini görebiliriz ki bu çok abartılı. Jenerik pazar için modül başına 128 GB görebiliriz, ancak bu muhtemelen 2024-2025 civarında olacaktır. 2021’de piyasaya sürülmesinden bu yana, ilk modüller 16 GB ve 4.800 MHz frekans ile geldi. Frekanstan bahsetmişken, JEDEC’e ve özelliklerine bakmalıyız. DDR4, DDR4-3200’de sona erdi, DDR5 ise DDR5-3200’de başladı.

Diğer bir yenilik ise DDR4’tekinden daha fazla pin olmamasıdır: 288 pin ile gelirler, ancak pin çıkışları farklıdır. DDR5’i DDR4 yuvalarına takmamızı veya tam tersini önlemek için çentiğin konumunun değişmesini de beraberinde getiriyor. Bununla birlikte ASUS, DDR4 modülleri için bir DDR4 – DDR5 adaptörü üzerinde çalışmıştır. Amaç, DDR5’li bir ASUS anakart satın almak isteyen kullanıcının eski modüllerini geçici olarak yeniden kullanabilmesidir. Bunun nedeni, başlangıç seviye kullanıcıları DDR4’ü kullanmaya devam etmeye iten DDR5’in yüksek başlangıç ​​fiyatıdır.

Hafıza kanallarına bakarsak, DDR4, 64 bit kanalla geldi. DDR5, 2 bağımsız 32 bit kanalla gelir. Brust genişliği BL8’den BL16’ya iki katına çıktığından, verimliliği artırır ve verilere erişirken gecikmeyi azaltır. DDR5, 1.1V’luk bir voltajla çalışır, DDR4 ise minimum 1.2V’luk bir voltaj kullanır.

Intel ve AMD desteği

Intel, LGA1700 soketi aracılığıyla masaüstü DDR5 RAM desteği sunan ilk platform oldu. AMD, yalnızca DDR5 veya LPDDR5 ile uyumlu dizüstü bilgisayarlar için Ryzen 6000’i tanıttı.

Intel, DDR4 ile 600 serisi bir anakart satın alma imkanı sunsa da alternatifini DDR5’te sunuyor. Ancak AM5, Zen 4 mimarisine sahip Ryzen 7000 ile birlikte 2022’nin sonlarında piyasaya sürülecek olan yalnızca DDR5’i destekleyen bir soket olacak.

Intel XMP 3.0

Intel, RAM’e hız aşırtmak isteyenler için ideal olan yeni XMP profillerini piyasaya sürerek DDR5 desteğine göre avantajdan yararlanıyor. Yenilik, artık değiştirebileceğimiz 5 XMP profiline sahip olmamız ve 2 tamamen özelleştirilmiş XMP profili kaydetmemizdir.

İlk değişiklik SPD veya Seri Varlık Tespitidir, yani güncellenebilen 2 XMP profilimiz olacak, diğerinin bozulması durumunda birini kullanabilecek. İkincisi, XMP 3.0’da 384 bayta kadar bellek sağlayan alan artışıdır. Bu sayede, daha önce XMP 2.0’da 102 bayt gördüğümüzden beri, SPD gibi profiller BIOS’tan seçilebilir.

Bunun sadece DDR5 için değil, aynı zamanda DDR4 için de bir yenilik olduğunu söylemek gerekirse, özelliklerinden veya iyileştirmelerinden yararlanmak istiyorsak Intel XMP 3.0 ile sertifikalı modüller kullanmamız gerekiyor.

Intel ayrıca Dinamik Bellek Güçlendirme için BIOS’a gitmek zorunda kalmadan Windows açıkken RAM’i overclock etme olasılığını getirdi. Bu, RAM belleklerimizde enerji tasarrufu veya maksimum performans arasında seçim yapmak için XMP 3.0 profilleriyle birlikte JEDEC profilini değiştirebileceğimiz anlamına gelir.

Oyun performansı

Kıyaslamamızda FPS’de hafif bir artış gördük, ancak suçun çoğunun Intel Alder Lake-S işlemcilerinde olduğu söylenmelidir. RAM belleği 5 FPS’ye kadar ekstra bir artış sağlayabilir, ancak bunun dışında başka bir şey beklenmemelidir.

Intel 12. Nesil işlemcilerin karşılaştırmalı değerlendirmemizde Ryzen 5000’den daha iyi performans göstermesinin en büyük nedeni, yeni mimari ve 10 nm sürecinden (Intel 7) kaynaklanmaktadır. Ancak AIDA64, RAM performansını kontrol etmenin anahtarıdır ve burada i9-12900K veya i5-12600K’nın rakiplerini nasıl süpürdüğünü gördük.

Okuma ve yazma hızları açıkça daha yüksek, ancak modüllerin sıklığını artırdığımızda ne olduğunu zaten biliyorsunuz: gecikme artıyor. Ve bu açıdan AIDA64, DDR5’in gecikme süresinin DDR4’ün gecikmesinden daha kötü olduğunu, beklenen bir şey olduğunu ortaya koydu.