Dinamik mikrofon nedir?

Dinamik mikrofon, Shure mikrofonu formu ile görüldükleri iki akış platformu olan Twitch ve YouTube’da çok popüler hale geldi. Bu mikrofonların temel özellikleri, düşük hassasiyetleri, yavaş yanıtları, harici güç kaynağı olmaması ve yüksek dirençleridir.

Dinamik mikrofonlar yeni değil, ancak kurulumları genellikle daha karmaşık olmasına rağmen artık çok daha fazla kullanılmaya başlandı. Harici güç gerektirmezler, ancak bağlantı noktası olarak XLR kullandıkları için genellikle harici bir ses arabirimi veya ses kartı gerektirirler. Tüm bunlarla birlikte, birçok yayıncı tarafından kullanılırlar.

Dinamik mikrofon nedir?

Dinamik mikrofon bir diyafram, bir ses bobini ve bir elektrik jeneratörü ile oluşturulan bir mıknatıstan meydana gelir. Ses bobini uyum içinde titreşirken, dalgalar bu “etkiye” titreşerek yanıt veren diyaframa çarpar. Ve bu bobinin etrafında, bahsedilen mıknatıs tarafından var olan bir manyetik alan vardır. Ses bobininin titreşimi ile manyetik alan, mikrofon tarafından alınan elektrik sinyalini (ses) oluşturur.

Konserlerde, kayıt stüdyolarında, radyolarda vb. kullanılırlar. çünkü onları belirli bir kullanım için uygun kılan belirli özelliklere sahiptirler. Ancak kayıt stüdyolarında dikkatli olun çünkü kondenser mikrofonlar görebilirsiniz ve bu yanlış bir kullanım olmayacaktır.

Dinamik bir mikrofonun özellikleri

Dinamik bir mikrofonun ne olduğu hakkında daha fazla bilgi edinmek için, ne için uygun olduklarını belirleyen özelliklerine bakmak gereklidir:

 • Ucuzdurlar ve basit/temel bir yapıya sahiptirler.
 • Pil/batarya gerekmez, harici güç gerekmez.
 • Sıcaklık veya nem açısından çok dayanıklıdırlar.
 • Yüksek ses basıncı seviyelerini tolere ederler.
 • Mükemmel ses kalitesi sunarlar.
 • USB arabirimini kullananlar olsa da, çoğu XLR arabirimini kullanır.
 • Bu, bir ses arabirimi kullanmak zorunda olduğu anlamına gelir (XLR kabloları durumunda).
 • Çoğunun kardioid kutup standardı vardır. Aslında, SHURE’ler de kardioiddir.

Dinamik mikrofonun kullanım alanları

Bu mikrofonların özellikleri göz önüne alındığında, onları hangi koşullarda kullanmanın en iyi olduğunu bilmek güzel olurdu. Dinamik mi yoksa yoğunlaştırıcı mı daha iyi olduğunu söylemekle ilgili değil, ancak belirli durumlarda hangisinin daha uygun olduğunu söylemekle ilgili.

 • Yayıncılık. Dinamik mikrofon kullanmak çok faydalıdır çünkü belli bir anda bağırabilir veya sesimizi yükseltebiliriz, bu da çok baskılı bir ses kaynağına sahip olmak anlamına gelir. Buna, bu mikrofonların sahip olduğu kaliteli ses iletimini ekleyin.
 • Konserler. Bir grubun şarkıcıları ve diğer bileşenleri, dinamik bir mikrofonu en büyük müttefikleri olarak görürler çünkü çok dirençlidir, çok fazla sese ihtiyaç vardır ve yönlülüğü ile arka plan gürültüsünü değil sadece sanatçı/gitarist/davulcu/vb.’den gelen ses kaynağının yakalanmasına izin verir.
 • ASMR? Bu tür içerik için ne kadar küçük olursa olsun bir sesin tüm nüanslarını yakalayan bir mikrofon gerekir. Bu anlamda dinamik mikrofon değil condenser mikrofon tavsiye ederim.
 • Video konferanslar? Bunun için dinamik bir mikrofona sahip olmanıza gerek yok, sadece gürültü engelleme özelliğine sahip ve basit bir kondansatörlü mikrofona ihtiyacınız var.
 • Radyo ve stüdyo. Dinamik mikrofonların radyo için çok ilgi çekici olabileceğini söylerken dikkatli olacağım, özellikle kahkahalar, bağırmalar veya daha yüksek bir ses seviyesi anlamına gelen seste herhangi bir değişiklik varsa. Kullanım açısından daha fazla tartışma var ve gerçek şu ki hem yoğunlaştırıcı hem de dinamik buluyoruz.