Neden gözüm seğiriyor? Çözümü var mı?

Göz, ışığı yakalamak ve onu elektrik sinyaline dönüştürmekten sorumlu olan görsel sistemin ana organıdır. Bu aynı sinyal, nöronlardan geçerek görüntünün işlendiği ve çevreyi yakalamamızı sağlayan optik sinire giden sinyaldir.

Vücudumuzun bu bölümünde, özellikle göz kapağında, bazen görünüşte hiçbir sebep bulamadığımız ve seğirme dediğimiz ani bir titreme hissedebiliriz. Blefarospazm olarak bilinir ve birkaç gün sürebilir veya kendiliğinden kaybolabilir. Her durumda, kasın istemsiz ve tekrarlayan bir kasılmasıdır ve aynı zamanda oldukça can sıkıcı ve rahatsız edicidir.

Çoğu zaman titreme, kasların yaygın ve normal bir tepkisinden başka bir şey değildir ve genellikle daha ciddi bir soruna neden olmadan stres veya kaygı durumlarıyla ilgilidir. Göz seğirmesi neden olur? Şimdi göz seğirmesi veya titreme durumuna neden olan diğer nedenlere baaklım:

  • Yorgunluk, özellikle bilgisayar önünde aşırı çalışma durumlarında
  • Çok miktarda kahve veya diğer uyarıcı içecekler içmek
  • Gözde gözyaşı eksikliği nedeniyle göz kuruluğu
  • Kötü beslenme alışkanlıkları

Göz titremesi nasıl önlenebilir?

  1. Gözlerde titremenin ana nedeni stres olduğundan, stresli durumu ortadan kaldırmak veya yoğunluğunu azaltmak için sadece rahatlamamız gerekir.
  2. Sağlıklı yaşam tarzı alışkanlıklarımızı geliştirmek için iyi bir diyet veya fiziksel egzersiz de tavsiye edilir.
  3. Dinlenmek veya kafeinden kaçınmak, gözlerin titremesini önlemek için başka bir çaredir.
  4. Ve en ciddi vakalarda psikolojik terapi, hem stresi hem de kaygıyı yönetmeyi ve kontrol etmeyi öğrenmemize yardımcı olabilir.