Görüş alanı veya FOV nedir?

Genellikle oyun ayarlarında görüş alanını veya FOV’u bir tür yüzde olarak ayarlamak için bir seçenek görürüz. FOV’u artırmak size daha fazla çevresel görüş sağlarken, azaltmak size tam tersi etkiyi verir. Öyleyse, en çok önerilenin, en uygun ayarın ne olduğunu görelim

Nişancı oyunları, oyuncunun görüşünün 1. şahısta olması nedeniyle görüş alanının önemli olduğu oyunlardır, bu nedenle ekranın kenarlarını kontrol etmek hayati önem taşır. FOV ile maksimumda oynayan insanlar varken, diğerleri ne olduğunu daha detaylı “kontrol ettikleri” için daha sınırlı olmasını tercih ediyor.

Görüş alanı nedir?

Görüş alanı, bir kişinin ekran üzerinde gözlerinden görebildiği aralıktır, ancak oyunlarda yapay olarak sınırlandırılabilir veya genişletilebilir. Her şeyin gözlerde başladığını anlamalısınız:

  • Yatay, genellikle yaklaşık 200 derece.
  • Dikey, 130 derecenin biraz üzerinde.

Bu şekilde, bir sanal gerçeklik oyununda (VR gözlük kullanarak), bir monitörde oynadığımızdan çok daha geniş ve daha sürükleyici bir FOV’a sahibiz. Bununla birlikte, tüm VR gözlükleri eşit yaratılmamıştır. Bu, ergonomiye bağlıdır ve daha büyük gözlükler her zaman daha iyi değildir.

Ancak, oyun ayarlarının görüş alanını büyütmemize veya küçültmemize nasıl izin verdiğini görebiliriz. Biz insanlar yaklaşık 200 derecelik bir FOV’a sahibiz, ancak etkili bir FOV olduğunu anlamalısınız. Fakat görüş alanımızın tüm alanlarına dikkat etmiyoruz.

Psikolojik araştırmalara göre, insanlar merkez-sağ alana öncelik verme eğilimindedir ve bu nedenle birçok hazırlayıcı, CV’mizi sağ üst alana yerleştirilmiş fotoğrafla birlikte sunmayı önerir. Bu nedenle, bilgiyi 40-60 derecede bir başkasında işliyoruz, kalan 160-140 dereceyi çevresel görüşümüzde bırakıyoruz.

Bu iyi araştırılmış bir şeydir ve genellikle %100 işlediğimiz şey, bize önden (merkezden) gelen tüm bilgilerdir. Bu nedenle çoğu zaman sağ/sol kanadımızda bir düşman var ve biz görmüyoruz ama kameramızdaki diğer seyirciler görüyor (örneğin CS:GO’da).

Dolayısıyla, daha fazla FOV’a sahip olmak “daha iyi” ile eşdeğer değildir, bunun yerine neler olduğu hakkında daha fazla bilgiye parmaklarımızın ucunda sahip olacağız. Çok farklı olan başka bir şey ise, çevresel görüşümüzde olan her şeyi işleyebilmemizdir.

Akılda tutulması gereken fikir, ihtiyaçlarımız için en uygun görüş alanına sahip olmaktır çünkü daha geniş bir FOV’a sahip olmanın daha faydalı olduğu oyunlar olacak, diğerlerinde ihtiyaç tam tersi olacaktır.

FOV video oyununu nasıl etkiler?

FOV’un çok önemli olduğu 2 harika tür olduğunu söyleyebiliriz: nişan oyunları veya FPS ve sürüş simülatörleri. Sürüş veya yarış simülatörlerinde geniş bir FOV’a sahip olmak önemlidir çünkü daha iyi bir hız duygusundan ve daha fazla miktarda bilgiden faydalanacağız.

Birkaç derecelik bir FOV’a sahipsek, çevresel görüş ve hız hissini kaybederiz, bu bir simülatör deneyimi için korkunçtur: ölü noktalar (yanımızdaki arabalar) hakkında bilgimiz olmaz.

Öte yandan, çok yüksek bir FOV’umuz varsa, sürücünün arkasında oturuyormuşuz gibi görünecek ve kokpiti iyi göremeyeceğiz, ayrıca çok hızlı gidiyor gibi görünecek. Bu yüzden ihtiyaçlarımıza göre ayarlamanın önemli olduğunu söylüyoruz.

FPS ve FOV

FPS’den konuşalım. Ekranda belirli noktalarda düşmanları görebilmek için standarttan daha yüksek bir görüş alanına sahip olmak, gözlem yapmak için değil sadece nişan almak için fareyi hareket ettirmek önemlidir. FOV’umuz sınırlı olduğu için gözlem yapmak için fareyi kullanırsak, daha az kesinlik ve daha kötü yanıt süresine sahip oluruz.

Ancak, çok yüksek bir FOV, silahımızın küçük görünmesine neden olur, HUD da ve biyolojik nedenlerle dikkat etmeyeceğimiz çevresel görüş detayları yine de olacaktır.

Görüş alanı nasıl hesaplanır Bu noktada optimal görüş alanının nasıl hesaplanacağını sormak akıllıca değil mi? Öncelikle gözlerimizin ekranın ortasında olduğundan ve monitörün/ekranın doğru yükseklikte olduğundan emin olmamız gerekiyor. Daha fazla bilgi edinmek için masa ergonomisine bakın.

Ekranın gözlerimizle hizalanması gerekiyor, ne yukarıda ne de aşağıda. O zaman bir FOV hesaplayıcı kullanabiliriz, Google’da arama yaparak çok sayıda bulabilirsiniz. İdeal olarak, birisi monitör ve koltuk arasındaki mesafeyi ölçmek için kullanabileceğiniz bir mezura size yardımcı olmalıdır.

Hesap makinesinin söylediklerinin kesin olmadığı, daha ziyade bir rehber olduğu ve tavsiye edildiği konusunda sizi uyarıyoruz. Takip etmeniz gereken şey, masaüstünde ve oyunda gördüklerinizle rahat hissetmek.

Çözünürlük ve FOV

Ultra geniş veya ultrapanoramik monitörlerden özellikle bahsederek, yüksek çözünürlüğün FOV ile daha fazla oynamamıza izin vermesi bekleniyordu. Görüş alanının en çok kullanıldığı yer yataydır (video oyunları içinde) ve orada ultra panoramik monitörler çok kullanışlıdır.

Ultrawide’da gördüğümüz çözünürlük yüzünden mi? Hayır, en boy oranından dolayı. Bu, aşağı yukarı FOV’dan yararlanmamıza izin verecek olan ve normal bir monitörün 16:9 en boy oranına sahip olduğu, ultra geniş bir monitörün ise genellikle en az 21:9 olduğu ortaya çıktı.

Overwatch ve görüş alanı ile bazı tartışmalar yaşandı ve Blizzard, ultra geniş bir monitöre sahip olanların, olmayanlardan faydalanmaması için 103 derece ile sınırlayacaklarını açıklığa kavuşturdu.