Kulaklıklarda ANC nedir?

Aktif gürültü engelleme veya kısaca ANC, son yıllarda kulaklıklara gelen en havalı özelliklerden biridir. Harika bir dış izolasyon için mevcut pasif gürültü engellemeyi aktif olanla birleştirebiliriz. Ancak, bu teknoloji ile bunu ne ölçüde başaracağız? Aktif ve pasif gürültü engelleme teknolojisine sahip olmaya gerçekten değer mi? Ucuz ve pahalı kulaklıkların ANC’si arasındaki fark nedir?

Bu yazımızda tüm bu soruları yanıtlayacağız ve kulaklıklarda aktif gürültü engellemenin nasıl çalıştığını en iyi şekilde anlatacağız. Bu yüzden devamını okumaya devam etmekten çekinmeyin.

Kulaklıklarda izolasyon ve gürültü engelleme

Hem aktif hem de pasif gürültü engellemenin amacı, her zaman tüm dış ortamdan izolasyon sağlamaktır. Yani, kullanıcının çevresinde olup bitenlerden mümkün olduğunca izole olmasını sağlamak.

Bu nedenle, nedense etrafındaki insanları dinlemeye ihtiyaç duyanlar için bunun kötü bir konfigürasyon olduğunu sezgisel olarak düşünebiliriz. Ancak, daha fazla sebep var. İyi izolasyona ve gürültü engellemeye sahip kulaklıklar kapalı tiptedir, piyasada ise açık ve yarı açık kulaklıklar buluyoruz, bunlar temel olarak kapsüllerinin dışında deliklere sahip, sesin dışarı sızmasına ve ortamdaki seslerin algılanmasına izin veriyor.

Pek çok kişi, genellikle daha büyük bir ses sahnesine sahip bir ses deneyimi sundukları için kapalı kulaklıklar yerine açık kulaklıkları tercih eder. Açıklığa kavuşturmak gerekirse, sesin daha geniş ve konumlandırılabilir olduğu, müzik dinlerken çok faydalı olduğu ve daha nötr bir ses profili olduğu anlamına gelir. Kapalı kulaklıklar daha çok basa odaklanır ve aynı zamanda herkes için her zaman faydalı olmayan o izolasyonu sunar.

Ses kalitesi açısından bugün karşılaştırılabilir oldukları söylenebilir, bu yüzden yorum yapacak pek bir şey yok. Dış sesleri izole etmekle ilgileniyorsanız, okumaya devam edin çünkü aktif ve pasif gürültü engelleme hakkında her şeyi açıklayacağız.

Pasif gürültü engelleme

Pasif gürültü engelleme hakkında konuşarak başlayalım. Bu başlı başına bir teknoloji değildir, ancak kulaklıkların tasarlanma şeklini ifade eder. Bu nedenle, “pasif” ile, daha fazla dış izolasyon elde etmek için seste herhangi bir değişiklik yapılmadığı, ancak her şeyin kulaklık tasarımı sayesinde elde edildiği kastedilmektedir.

Böylece her üretici, ürününün “pasif gürültü engelleme”ye layık olup olmadığına karar verir. Bu konuda bir sertifika yoktur, bu da onu daha çok bir pazarlama unsuru gibi bırakır.

Bununla birlikte, kulaklık tasarımının izolasyon seviyeleri üzerinde muazzam bir etkisi olduğu kesinlikle doğrudur. Bunu kanıtlamak için, kapalı kulak üstü kulaklıkların birkaç örneğini ele alalım ve RTINGS veri tablosunu gözden geçirelim. Bu, çok titiz ve net kulaklık testleri olan bir web sitesidir.

Bir yandan Corsair Void PRO RGB’nin yaklaşık 5dB harici gürültü azaltma sağladığını, Cooler Master MH630’un ise yaklaşık 9dB zayıflama sağladığını gördük. Şimdi Razer Blackshark V2 Pro gibi pasif engellemenin reklamını yapan modellere gidersek 13dB’lik bir zayıflamaya ulaşıyoruz. Bu, neredeyse 10 dB’lik bir farktır ve çok fark edilir, ancak Sennheiser EPOS GSP 600’ler 20 dB zayıflamaya ulaşır.

Aynı tür kulaklıklarla uğraştığımızı göz önünde bulundurarak, tasarımın çok önemli olduğu sonucuna varıyoruz, bu nedenle bazı modeller iyi bir pasif gürültü önleme özelliğine sahip olma niteliği kazanıyor. Artık aktif gürültü önleme ile çok daha fazlasını başarabilirsiniz. Örnek vermek gerekirse Razer Opus Wireless’a gidersek ANC (aktif gürültü iptali) sayesinde neredeyse 30dB zayıflama elde ediyoruz.

Sennheiser ile çok küçük bir fark gibi görünebilir ama iki şeyi hatırlayalım: GSP 600, pasif iptalde bir istisnadır. Genel olarak, pasif önleme 10 veya 15 dB zayıflamanın ötesine geçmez. 10 dB’lik bir fark, desibel ölçeğinin nasıl çalıştığından dolayı zayıflamanın iki katı olarak algılanır. Yani küçük bir şey değil.

Genel olarak, iyi bir pasif gürültü engelleme elde etmenin en iyi yolu, tüm kulağı kaplayan ve dışarıyla mümkün olduğunca az ilgisi olan ayrı bir ortam yaratan geniş, kalın kulak yastıklarıdır.

Aktif gürültü engelleme

Şimdi aktif gürültü engellemenin tam olarak nasıl çalıştığını ve bu iptal ile hangi kalitenin sağlanabileceğini görelim. Aktif gürültü engellemenin çalışma prensibi çok basittir. Öncelikle iki kısa kavramı hatırlayalım:

Ses, ses dalgaları şeklinde iletilir. Aynı frekanstaki iki ses dalgası birleştiğinde parazit oluşur.

Bir girişim olduğunda, girişim yapan dalgaların genliğine bağlı olarak, iki etki meydana gelebilir: ya yapıcı bir girişimdir, çünkü iki dalga üst üste gelir ve her iki dalga da daha büyük bir genlik vermek üzere birleşir; veya süperpozisyonun daha küçük genlikli bir dalgaya yol açtığı yıkıcı bir girişimdir.

Bu en iyi şu şekilde açıklanmaktadır. Aynı genliğe sahip bir dalga A ve bir dalga B göz önüne alındığında:

B dalgasının tepesi, A dalgasının tepesi ile çakışıyorsa, sonuç yapıcı girişimdir. “1+1 = 2” olur. B dalgasının tepesi A dalgasının çukuruna ulaşırsa, o zaman her iki dalganın da birbirini götürdüğü yıkıcı bir girişimimiz olur ve “1-1=0” olur.

Yani aktif gürültü engelleme, mümkün olduğu kadar çok ses dalgasını yapay olarak iptal etmekle ilgilidir. Bunun için kulaklıklar, dışarıdan ve içeriden gelen gürültüyü yakalayan ve özel bir işlemci tarafından analiz edilen, yakalanan dalgaları analiz eden ve onları tamamen sessizliğe yol açan yıkıcı parazite neden olacak şekilde tersine çeviren mikrofonlara sahiptir.

Aktif gürültü engellemenin kulaklıklar üzerindeki etkisi

Ne yazık ki, “pasif gürültü iptali” derecesinin tek başına pek bir değeri olmadığı gibi, ANC de öyle. Ve bazı kulaklıkların aktif gürültü iptali sunduğunu görmek yeterli değil. Evet, teknoloji orada olacak, ancak kulaklığa bağlı olarak inanılmaz bir performans farkı var.

Ve ANC’yi iyi bir şekilde uygulamak gerçekten zor. En pahalı ANC kulaklıklar bile herhangi bir sesi filtreleyip iptal edemez. Bu yüzden şimdi aktif gürültü iptali ile neyin başarıldığını ve neyin olmadığını ve ucuz ve pahalı kulaklıklar arasındaki farkın ne olduğunu açıklayacağım.

İlk olarak, bu özelliğe sahip iki kulaklığın saatlerce kullanımıyla kişisel deneyim düzeyinde yapacağım: Sony WH-CH700N (ucuz) ve Sony WH-1000XM4 (çok pahalı). Daha sonra bu bölüm için nesnel destek sağlamak için RTINGS verilerine döneceğiz.

Aktif gürültü engellemenin bıraktığı kişisel deneyime gelince, önce ucuz kulaklıklardan bahsedelim. Bu durumda, ANC dış gürültünün bastırılmasına yardımcı olur, ancak yaşamı değiştirmez. Temel olarak, bir uçak motoru gibi çok tekrarlayan ve sabit seslerin etkisini azaltmaya hizmet eder. Tüm gürültüsünü iptal etmez, ancak belirli frekansları iptal eder.

Aslında ucuz kulaklıklarda pasif iptale çok daha fazla dikkat etmeliyiz. Kulağı zar zor kapatan küçük pedler kullanılıyorsa, mütevazı bir ANC eklemek pek işe yaramaz.

Daha pahalı kulaklıklarda etkileyici bir deneyim elde edilir. 60 Hz’lik bir monitörden 144 Hz’lik bir monitöre geçen bir oyuncuyla karşılaştırılabilir veya daha iyi bir şey. Referans olarak XM4 ile, kulaklıkları takar takmaz, iyi pasif iptalin büyük etkisini zaten fark ediyorsunuz. Ancak kulaklığı açar açmaz çevreyi sessize alıyor, kökten değişiyor.

Dışarıda, araçta, biraz gürültülü bir yerde olmak… İnanılmaz bir etki elde ediliyor. Ancak dikkatli olun, çünkü bu her şeyi iptal ettiği anlamına gelmez. Özellikle, ANC, vokalleri ve oldukça değişken ve yakın olan diğer sesleri iptal etmekte sorun yaşıyor. Anahtar yakınlıkta ve her şeyden önce fiziksel engellerde. Bir kapıyı veya pencereyi kapatmak gibi basit bir işlem, iptal düzeyini çok fazla değiştirebilir.

Aktif gürültü engelleme ile ilgili diğer bir sorun, dinleyicinin kulaklıkları açıkken sahip olabileceği olası önyargıdır. Bir örnek: ANC ile sessizce okuyorsanız ve aniden bir arabanın gürültüsünü duyarsanız, bunu fark edecek ve ANC’nin etkili olmadığını düşüneceksiniz.

Aslında o süre içinde adını bile duymadığınız onlarca araba geçmiş olacak. Ama duyamadığınız bu %90 gerçekten bir fark yaratıyor. Şahsen, Sony WH-1000XM4 ile ilk günlerimde, iptal edilen muazzam miktarda gürültünün farkında olmak ve böylece zihnimi “eğitmek” için kulaklıklarımı düzenli olarak çıkarırdım.

ANC’nin etkisini gerçek verilerde analiz edelim

gurultu engelleme siralama

Kişisel geçmişimden yeterince bahsettim, nesnel verilere dönmenin zamanı geldi. Kulaklıklarda aktif gürültü engelleme performansını fiyat seviyelerine göre öğrenmek için RTINGS tarafından sağlananları yeniden analiz edelim.

Kapalı, yarı açık veya açık olsun, aktif gürültü engelleme özelliği olan ve olmayan kulak üstü kulaklıklar segmentinde birkaç model seçtik.

Gördüğümüz gibi, aktif gürültü önleyici kulaklıkların performansının fiyatlarıyla bir ilgisi var. Kayda değer istisnalar dışında (“hesabın pahalı” tarafında JBL Tour One ve “hesabın en ucuzu” tarafında Anker) olağanüstü engelleme performansı ile kulaklık fiyatı arasında bir ilişki görüyoruz.

Büyük referans, Sony WH-CH710N ile WH-1000XM4 arasındaki farktır, burada ikincisi 300 € daha pahalıdır, ancak aynı zamanda tamamen sıra dışı gürültü azaltma özelliğine sahiptirler.

Gürültü engelleme özelliği olmayan kapalı kulaklıklara gelince, fiyatları birbirine çok yakın modellerin çok farklı performanslar elde ettiğini görüyoruz. Hadi ama, her şey üreticinin iyi bir pasif gürültü engelleme çabasına bağlı.

Aktif ve Pasif Gürültü Önleme Üzerine Son Sözler ve Sonuç

Birçoğu için, kulaklıklarının sağladığı izolasyon, sade ve basit bir şeydir, esastır. Kendini gürültülü bir ortamdan izole etmek isteyen herkes, iyi yalıtılmış kulaklıklarda mükemmel bir müttefik bulacaktır. Bu, aktif gürültü iptali ve iyi pasif gürültü iptal teknikleri ile elde edilir.

Pasif iptal ile başlayalım. Bu başlı başına bir teknoloji değildir, ancak kulaklıkların tasarımını değiştirerek, örneğin kapalı bir kapsül ve daha fazla kulak yastığı ile tasarlayarak yalıtımını artırma çabasını ifade eder.

Ancak sihrin gerçekte olduğu yer, aktif gürültü engellemede. Bu teknoloji, birbirinden ters iki ses dalgasının birbirini yok ederek mutlak sessizliğe yol açması gerçeğine dayanmaktadır. Bu nedenle, ANC olarak da adlandırılan bu teknolojiye sahip kulaklıklar, dış gürültüyü almak ve kulaklığa ters dalgalar vermek için kullanılan ve onu tamamen iptal eden mikrofonlara sahiptir.

ANC, özellikle çevreyi tamamen susturabilen daha pahalı kulaklıklarda son derece etkilidir. Tabii ki, bunlar şu anda çok yakın sesler gibi seslerle veya genel olarak yakınlardaki, tekrarlanmayan gürültülerle işe yaramaz ve bu, kulaklıkların çok iyi iptal edemediği bir frekans aralığına girer.