DIMM bellek nedir?

DIMM terimini mutlaka birden fazla kez duymuşsunuzdur veya bunu anakartların, RAM belleklerin vb. bazı özelliklerinde okumuşsunuzdur. Bu biçim, ana belleğin genişletilmesi sırasında veya PC yapılandırmanız için modül satın alırken önemlidir, çünkü anakarttaki yuva veya yuva ile uyumlu olup olmadığını belirleyen budur.

Bu sebeplerden dolayı DIMM’in ne olduğunu, hangi durumlarda kullanıldığını, çeşitlerini ve mevcut alternatiflerini bilmelisiniz.

DIMM nedir?

RAM belleği modül biçiminde gelir ve mevcut modüller DIMM (Dual In-line Memory Module) tipinde veya iki hatlı modüldür. Bu modüller iki sıra veya yan bellek yongasıyla gelir ve tek bir yuvaya takılır. Ek olarak, bağlantıların pin çıkışına ve polariteye uygun olarak yalnızca tek bir şekilde yapılabilmesi için konektörler üzerinde bir oluk içerirler.

DIMM’lere gelmeden önce:

 • SIPP (Single In-line Pin Package): Basit bir paketti, hat içi bellek yongaları ve anakart üzerindeki bir sokete takılacak pinler vardı.
 • SIMM (Single In-line Memory Module): Bunlar, SIPP’lerin yerini alacak şekilde tanıtıldı ve 1980’lerin başından 1990’lara kadar popülerdi. DIMM’lerden farklı olarak, modülün yalnızca bir şeridinde yongalar kullanırlar ve SIPP’lerin aksine, yuva için pin değil, bağlantı pedleri kullanırlar.
 • RIMM (Rambus için): SIMM’e benzer, iki yüzlü, 90’lı yıllarda popüler hale gelen ve DDR teknolojisinin gelişiyle ortadan kaybolan, daha ucuz ve daha ucuz olan Rambus bellekleri için özel olarak tasarlanmış bir formattı.
ram bellek tipleri

1) DIP kapsüllemeli bellek yongası. 2) SIPP tipi modül. 3) 30 pinli SIMM tipi modül. 4) 72 pinli SIMM modülü. 5) DIMM (168-pin) ve DDR DIMM (184-pin) modülleri.

Gigabyte tarafından iRAM’ın icadı gibi başka hafıza girişimleri de vardı. Bir PCI kartındaki yuvalara takılan ve geleneksel bir sabit sürücü gibi davranması amaçlanan, ancak çok daha hızlı olan bir bellek. Buradaki fikir, ultra hızlı ikincil depolama ortamı görevi gören her tür geleneksel RAM modülünü takabilmek için DIMM yuvalarıyla bu genişletme kartını kullanmaktı. Buna rağmen bu gelişme beklenen tepkiyi alamadı ve sonunda yerini SSD’lere bıraktı.

DIMM Türleri

DIMM tipi modüller içinde, monte ettikleri DDR SDRAM belleğe bağlı olarak pin sayısı açısından değişkenler buluyoruz. Bu türlerin her birinin ilgili DIMM sayısı:

 • SDR-SDRAM için 168 pinli DIMM
 • DDR SDRAM için 184 pimli DIMM
 • DDR2-SDRAM ve ayrıca DDR3 için 240 pimli DIMM
 • DDR4 ve DDR5 SDRAM için 288 pimli DIMM

DIMM çentiği de bu türlerin her birinde kontakların kenarında farklı bir noktada bulunur. Bu modüllerin yanlarında ayrıca, modüllerin yerinde tutulması için taban plakasının ankrajları için çentikler bulunur.

SO-DIMM’ler nedir, farkları nelerdir?

Dizüstü bilgisayarlar için daha küçük boyutlu farklı bir DIMM modülü geliştirilmiştir. SO-DIMM (Small Outline DIMM) olarak bilinir. Bu modüller ağabeylerine göre bazı farklılıkları gizler ve daha kısa oldukları için boyutların ötesine geçerler. Ayrıca, DIMM’ler kadar dik olarak oturacakları fazla yer olmadığı için anakarta paralel otururlar.

SO-DIMM’in oluşturulma amaçları dört temel noktada özetlenmiştir:

 • Modülün boyutunu azaltır, böylece yuva dizüstü bilgisayarlarda anakartın yüzey alanına ihtiyaç duymaz.
 • Pillerin doluluklarının daha uzun süre dayanmasını sağlamak için daha düşük güç tüketimi.
 • Isının da iletildiği konektörlerin sayısını azaltır.
 • Bu ekipmanın soğutma sisteminde havanın dolaştığı yolu temizler.
 • Belleği anakarta lehimleme imkanı.

LPDDR belleklerin en büyük sorunu

LPDDR bellekleri, yani ultra kompakt mobil ve taşınabilir aygıtların düşük güçlü sürümleri, genellikle ana karta lehimlenir. Herkesin bir dizüstü bilgisayar alırken ne pahasına olursa olsun kaçınmak istediği bir şey, çünkü RAM’in arızalanması durumunda değiştirebilmek veya gerekirse belleği genişletmek için modüler alternatifler var.

Ancak, kaynaklı olanlar genişletilemez ve hasar görmeleri halinde değiştirilemezler. Uzman bir atölyede çıkarılabilirler ve başka bir işlevsel parça ile değiştirilebilirler. Ancak bazen bu daha pahalı olabilir ve kullanılmayan talaşları çıkarmak ve yenilerini lehimlemek için yüksek sıcaklıklara maruz kaldıkları için PCB elemanlarının geri kalanı için zararlı olabilir Yalnızca bazı donanım modelleri, ek bir SO-DIMM yuvasıyla belleği genişletmenize izin verir, ancak tümleşik olanı kolayca değiştirmek yine de mümkün değildir.