AMD SAS nedir?

AMD SAS, bellek erişimlerinin üretilme biçiminde devrim yaratan ve özellikle oyun dünyasındaki deneyimi iyileştirmeyi amaçlayan yeni bir teknolojidir. Ve bu teknolojinin mikromimaride nasıl çalıştığını, hangi işlemcilerin desteklediğini, bu teknolojinin ne olduğunu ve nasıl çalıştığını merak ediyorsanız sizi okumaya devam etmeye davet ediyorum.

AMD SAS nedir?

AMD SAS, şirketin detaylandırdığı ve kendi sürümleri için çalışan Intel ve NVIDIA gibi şirketlerin yaptığı diğer işlerin aynısını izleyen oyuncuların ihtiyaçlarını karşılamaya çalışmak için bir çabadır.

AMD SAS, API Microsoft DirectStorage’ın muadili/koadjuvanı olacak ve gecikmelerden sonra çoktan başını kaldırdı. Ve bir sonraki bölümde gösterileceği gibi, gerçekte ne olacağına dair hala şüpheler olduğunu koydum / koydum.

AMD SAS (Akıllı Erişim Depolama), oyun deneyimini geliştirmeye odaklanan bir teknolojidir. Buradaki fikir, GPU’nun ikincil depolama ortamına, yani SSD/HDD’ye, CPU’nun böyle bir sipariş vermesine gerek kalmadan doğrudan erişebilmesidir. Bu, o zamanki DMA gibi, dokuları veya yerel dosyaları yüklerken erişim süresini ve genel sistem gecikmesini azaltır.

Ve bu, depolama ortamından en fazla bilgiyi yüklemesi gereken ağır video oyun motorları ve ayrıca açık dünya oyunları için önemli olacaktır. Aslında garip görünse de yavaş bir ortama sahip olmak FPS kaybetmenize neden olabilir.

AMD SAS nasıl çalışır?

AMD SAS’ın nasıl uygulanacağı bilinmiyor. GPU tarafından kullanılacak bir API şeklinde yazılım tarafı mı yoksa bu kısayollara izin verecek donanım tarafı bir işlev mi olacağı bilinmiyor.

Hatta başka bir seçenek de konuşuldu ve bu, AMD SAS’ın tamamen aynı şeyi yapan ünlü Microsoft DirectStorage API’sini hızlandırmanın bir yolu olduğudur. Bununla birlikte, Windows oyun için en çok kullanılan işletim sistemi olmasına rağmen, tek olmadığı ve Linux’un artan sayıda oyun desteği olduğu için bunu yapmak birçok kullanıcı için olumsuz olacaktır.

Bununla birlikte, uygulama ile elde edilen şey, ikincil bellekteki dosyalara erişim gecikmesini azaltmaktır. CPU bu verileri GPU’ya teslim etmek için devreye girdiğinde daha fazla gecikme döngüsü eklemek yerine, GPU’nun kendisi verilere ikincil medyadan erişir ve kullanım için VRAM’de depolar.

Geçmişte AMD’nin, sonunda kodunu yayınlayan ve şimdi Vulkan olarak bilinen, DirectX 3D’ye rakip olan ve şu anda The Khronos Group tarafından yönetilen güçlü grafik API’si olan Mantle API ile çabalarını gördük.

Konu hakkında bilinmeyenler ne zaman ortaya çıkacak? Öyle görünüyor ki, Computex 2022’de AMD, bu harika teknoloji etkinliğinin izleyicilerine SAS ile ilgili ayrıntıları göstereceği zaman, bununla ilgili daha fazla ayrıntı olacak.

Yenilik ya da değil: işte bütün mesele bu

Veri eksikliği nedeniyle, bunun bir devrim mi olacağını yoksa sadece NVIDIA’nın bir süre önce duyurduğu GPUDirect Storage gibi bir teknolojiye benzer bir teknoloji mi olacağını hala bilmiyoruz. Prensipte aynı görünen bir teknoloji. Ayrıca ikincil depolama ortamından verilere erişirken CPU ve ana bellekten geçme ihtiyacını ortadan kaldırma fikrine dayanmaktadır.

Kısacası, GPU’nun potansiyelinden daha iyi yararlanmanın ve onu her zaman meşgul tutmanın ve CPU’nun diğer görevlere odaklanabilmesi için çalışmasının bir kısmından kurtulmasına izin vermenin ve böylece genel olarak performansı iyileştirmenin bir yolu. Örneğin, bir video oyununda, GPU grafiklerle ilgilenecek ve CPU, GPU’ya erişimde yardımcı olmak için durmadan mantığa odaklanacaktır.

AMD SAS’ı destekleyen ekran kartları

AMD SAS’ı destekleyecek GPU mimarileri veya ekran kartlarına gelince, ilk haberleri aldık. Örneğin, her şey Amerikan firmasının ilk oyun dizüstü bilgisayarı Corsair Voyager’ın AMD SAS’ı ekipmanına ilk dahil eden olacağını gösteriyor gibi görünüyor. Bu modelin Haziran ayında piyasaya sürülmesi planlanıyor ve Computex sırasında duyurulacak.

Yeni nesil RDNA’nın bu teknolojiyi destekleyenler olması bekleniyor ve şu anki verilere göre daha önce piyasaya sürülen ekran kartlarıyla geriye dönük uyumluluğa sahip olacak gibi görünmüyor. Ve bu, yazılımın bir parçası olarak değil, donanımda uygulanan teknolojiye işaret edebilir.