Wifi Güçlendirici ne işe yarar, nasıl kullanılır?

2023 yılına kadar kişi başına ortalama 3, evde ise 10 cihazın internete bağlı olması bekleniyor. Bu bilgisayarların yarısından fazlası Wi-Fi üzerinden bağlanacak. Bu nedenle, sinyalin her zaman her noktada mükemmel olmayacağını göz önünde bulundurmalısınız. İyi haber şu ki, kapsama alanını iyileştirme yeteneğine sahip cihazlar var. Sinyal güçlendiricinin ne olduğunu biliyor musun?

Kablosuz teknolojiler belirli frekanslarla çalışır. Örneğin 802.11g WiFi standardı 2,4 GHz bandında çalışıyor ama günümüzde 5 Ghz frekansında çalışan yönlendiriciler var.

Frekans ne kadar yüksek olursa, bağlantının hızı ve kalitesi o kadar yüksek olur. Ancak frekansı artırdıkça penetrasyon kapasitesi azalır; mesafe, duvarlar, tavanlar ve kapılar ağ performansını sınırlayan bir engel haline gelir.

Bir sinyal güçlendirici, WiFi ağının kapsamını genişletmenize olanak tanır. Bu, sinyalin bağlantının genellikle çok zayıf olduğu yerlere ulaşmasını mümkün kılar. Bir fişe bağlanan ve yapılandırılması çok kolay olan yönlendiriciye benzer bir cihazdır.

Burada ana özelliklerinin neler olduğunu ve performansının nasıl iyileştirileceğini sunuyoruz.

Wi-Fi sinyal güçlendiricinin özellikleri

WiFi sinyal güçlendirici, sinyalin daha fazla alana ulaşmasını sağlayarak kapsama alanını genişletir; ama aynı zamanda tıkanıklığı önleyerek hızı da artırır. Evlerde bağlı cihazların sayısının arttığını hesaba katarsak bu çok önemli.

Bu işlevi yerine getiren çeşitli cihazlar vardır. Burada en son teknoloji Wifi sinyal güçlendiricilerin özelliklerini açıklıyoruz:

  • Wi-Fi ağları. İki WiFi ağına, bir 2.4 GHz ağına ve bir başka WiFi Plus 5GHz ağına sahiptir. Böylece en gelişmiş cihazlarınızı bağlayabilirsiniz.
  • Hız. 5G WiFi sayesinde maksimum hız ve kapsama alanı.
  • Dahili antenler. Ekipmanın, 2,4 GHz ve 5 GHz frekansları için ne kadar dahili antene sahip olduğudur.
  • Ethernet bağlantı noktası. Ekipman, LAN için en az bir gigabit Ethernet bağlantı noktasına sahip olur. Bazı cihazlarda daha fazla hız istiyorsanız, onu doğrudan sinyal güçlendiriciye bağlayabilirsiniz.
  • Fonksiyonlar. Çift işlevsellik, WiFi erişim noktası ve WiFi tekrarlayıcı gibi fonksiyonlar olabilir. Geleneksel bir 2,4 GHz yönlendiriciniz varsa, yeni bir 5 GHz WiFi ağı oluşturmak için Akıllı WiFi menzil genişleticiyi kullanabilirsiniz. Böylece daha yüksek hızın keyfini çıkarabilirsiniz.

WiFi güçlendirici kullanarak kapsama alanını nasıl iyileştirebilirsiniz?

Cihazın markası ne olursa olsun yönlendiricinizin sinyalini iyileştirmek için bir Wifi güçlendirici kullanabilirsiniz. Ancak amacına hizmet etmesi için uygun şekilde konumlandırılması ve kurulması gerekir. Bu nedenle, aşağıdaki ipuçlarını aklınızda tutmalısınız:

  • Amplifikatörünüzün sinyali aldığı yoğunluk düşükse, onu yeterli yoğunlukta iletemez; o zaman amacına ulaşamayacaksın.
  • Sinyal güçlendirici önce yönlendiricinin menziline yerleştirilmeli, ardından sinyalin güçlü olup olmadığını kontrol edin. Akıllı Wifi amplifikatör durumunda, üçüncü LED’in ışığı mavi olduğunda, yoğunluğun optimal olduğunu gösterecektir.
  • Merkezi konumu. Sinyal yükselticinin, işlevinden yararlanacak ekipmanın çevresinin dışında bir yere yerleştirilmesi pek işe yaramaz. Örneğin, bir köşede veya evin bodrum katında. Bu nedenle en iyi alternatif, sinyali bağlanacak cihazlara iyi dağıtacağı merkezi bir alana yerleştirmektir. Yönlendirici gibi, kendinizi parazite neden olabilecek engellerin ve cihazların olmadığı yüksek bir yere yerleştirmeye çalışmalısınız.
  • İnternete bağlı cihazların yükselişi önümüzdeki yıllarda da devam edecek. Benzer şekilde, evdeki bağlantı ihtiyaçları yoğunlaşacaktır.