Mts ölçü birimi nedir?

MT/s, baud birimidir, Hz cinsinden saat frekansı, B/s cinsinden bant genişliği, saniyenin alt katlarında gecikmeler gibi ölçümlerde kullanılır. Bu eğitimde, ürün özelliklerinde çokça gördüğünüz transfer terimini, nasıl hesaplandığını ve ne için kullanıldığını öğreneceksiniz.

MT/s nedir?

MT/s, saniye başına MegaTransfer veya saniye başına mega aktarım anlamına gelir. Başka bir deyişle, saniyede milyonlarca veri aktarımı. Ayrıca T/s, GT/s (Giga) vb. diğer büyüklükler de görülebilir. Bir veri yolunun saat frekansından farklı olarak, etkin transferlere atıfta bulunan birimler.

MT/s ne için kullanılır?

Veri aktarım yolu söz konusu olduğunda, Hz birimi, söz konusu veri yolunun hızını ölçmek için katlarından herhangi birinde (Khz, Mhz, Ghz) kullanılabilir. Ancak, çalıştığı bir saat frekansıdır, aktarım hızının bir ölçüsü değildir. Yalnızca saniyedeki döngü sayısını ifade eder, ancak bu döngülerin her birinde aynı anda birkaç veriyi hareket ettirebilir.

1990’ların sonlarındaki SDR-SDRAM, her saat döngüsünün yükselen kenarı ile aktarıldı, böylece Hz cinsinden hız doğru gösterilebildi. Örneğin 100 Mhz’lik bir bellek saniyede yaklaşık 100 milyon aktarım yapabilir. Ancak bu, 2000’den sonra tanıtılan yeni DDR’ler için işe yaramıyor. Çift veri hızlı bellek olmak, yani her döngünün yükselen ve düşen kenarında meydana gelen, saat döngüsü başına aktarım sayısını iki katına çıkarıyor.

Bu nedenle, bir DDR belleğin 3200 Mhz olduğunu belirtirsek, kullanıcı o cihazın aktarım potansiyelinin ne olduğunu tam olarak görselleştirmeyecektir. Bu yüzden MT/s (saniyede Mega Aktarım) veya GT/s (saniyede Giga Aktarım) kullanılmasına karar verildi. Bu şekilde yapılan transferlerin sayısını daha kesin olarak öğrenebilirsiniz. Örneğin, bu 3200 Mhz DDR belleğin MT/s değeri 6400 MT/s olacaktır.

Alternatif birimler

Diğer birimler, bir veri yolu veya aygıtın aktarımı için de kullanılabilir. Örneğin, saniyedeki bit sayısı veya bunun herhangi bir katı bant genişliği için de kullanılabilir. Her saat döngüsünde 1 bit aktaran, 1000 Mhz’de çalışan 64 bit genişliğinde bir veri yolunuz olduğunu hayal edin. Bu durumda 64000 b/s veya aynısı, 8000 B/s (8 bit = 1 bayt) veya 8 kB/s olurdu. Yani formül şöyle olacaktır: b/s = döngü başına bit sayısı F veri yolu genişliği

Öte yandan, bir aktarım birimi olarak baud da vardır. Diğerlerinin yanı sıra bazı seri transfer türlerinden popülerdir. Ancak dikkatli olun, çünkü baud saniye başına bit ile eşanlamlı olarak kullanılır ve bunlar aynı şey değildir. Bir sistemdeki baud hızını hesaplamak için aşağıdaki formül kullanılabilir: Baud = Bit hızı / Temel iletişim birimi başına bit sayısı

Bit hızı, birim zaman başına aktarılan bit sayısı ve temel iletişim birimi başına bit sayısı, verilerin bir sistemde temsil edildiği uzunluktur. Örneğin, saniyede 50 bit aktaran bir cihazımız varsa ve birim veya paketler 4 bit ise, 12,5 baud hızına sahibiz.

MT/s nasıl hesaplanır

Saat döngüsü başına sadece bir transfer yapan sistemlerde MT/s = Mhz veya GT/s = Ghz diyebiliriz. Ancak DDR örneğinde olduğu gibi, döngü başına birkaç aktarımla bant genişliğinin artırılmasının amaçlandığı modern sistemlerde bu artık doğru değildir. Herhangi bir veri yolunun MT/s’sini hesaplamak için aşağıdaki formülü uygulamanız gerekir: Hz Döngü başına aktarım = T/s

Örneğin, bir veri yolu her saat döngüsünde 4 kez iletim yapabiliyorsa ve 1 Ghz hızında çalışıyorsa, 1 Ghz x 4 aktarım = 1GT/sn. Veya aynı şey nedir, 1000 MT/s veya 1.000.000.000 T/s.