Google Remote Desktop nasıl kullanılır?

Bir bilgisayara uzaktan erişim, çeşitli durumlarda yararlıdır. Örneğin, bir makinede barındırılan dosyaları, fiziksel olarak başka bir yerde olsa bile açmanıza olanak tanır. Teknik sorunları olan diğer kullanıcılara yardım sunmak için de kullanışlıdır. Her durumda, bir bilgisayara uzaktan erişmenizi sağlayan birkaç çözüm vardır. Bunlardan biri Google Remote Desktop veya Google Uzak Masaüstü. Bu yazılımı daha yakından tanımak ister misiniz?

Bu yazıda size Google Remote Desktop hakkında her şeyi anlatacağız. Her şeyden önce, ne olduğunu ve ne için olduğunu dikkatlice analiz ediyoruz. Aynı şekilde, kendi durumunuzda bundan daha fazlasını elde edebilmeniz için nasıl çalıştığını açıklıyoruz.

Google Remote Desktop nedir?

Google Remote Desktop, iki bilgisayar arasında uzak bağlantılar kurmanıza izin veren bir araçtır. Ana amacı, ikisinden birinin (istemci) diğerini (ana bilgisayar) uzaktan kontrol etmesidir. Bu sistem ile kullanıcı fiziksel olarak önünde olmasa bile bir sistemin tüm kaynaklarına erişmek mümkündür.

Esasen, Google’ın çözümü, ana bilgisayar masaüstünün tamamını kontrol etme seçeneğini etkinleştirir. Sonuç olarak, kullanıcıya aşağıdaki görevleri gerçekleştirme yeteneği verilir:

 • Uzak makinedeki mevcut kullanıcılara erişim. Sistemdeki ve kurulu uygulamalardaki farklı profillerin girilmesini sağlar.
 • Programları çalıştırın ve dosyaları görüntüleyin. Programları çalıştırmak ve bilgisayarda depolanan her şeyi görüntülemek için dosya sistemine tam erişim etkinleştirilir.
 • Arayüzün herhangi bir yönünü kontrol edin. Google Remote Desktop kullanırken, kontrol etmeniz gereken arayüzün herhangi bir alanı emrinizde olacaktır.
remotedesktop

Peki Google Uzak Masaüstü ne işe yarar? Gördüğümüz gibi, en katı anlamda, bu, bir bilgisayarı herhangi bir noktadan, önünde olmaya gerek kalmadan uzaktan kontrol etmeye yarayan bir araçtır. Ancak bu araca verilen kullanımlar çeşitlidir ve kullanıcıya bağlı olarak değişebilir. Bunlar bazı örnekler:

 • Bilgisayara işte veya okulda erişin. Bu, bu aracın en yaygın hedeflerinden biridir. Google Remote Desktop, nerede olursanız olun, işte veya okulda bilgisayarınızdaki kaynaklara erişmenizi kolaylaştırır. Bu, evden yapmanız gereken tele-çalışmayı veya özel danışmaları destekler.
 • Bir konuda başka birine yardım edin. Bu yazılım aynı zamanda teknik sorunları olan uzak kullanıcılara yardımcı olmaya da hizmet eder. Bilgisayarlarına bağlanmanıza izin verildiği için onu kontrol edebilir ve soruna gerekli çözümleri uygulayabilirsiniz.
 • Bir tablet veya cep telefonundan bir masaüstü sistemi kullanın. Cep telefonunuzda veya tabletinizde Windows, Linux veya macOS olmasını ister misiniz? Google uzak masaüstü size yardımcı olabilir. Bu yardımcı programla, herhangi bir mobil cihazdan eksiksiz bir masaüstü bilgisayarı kontrol etme olanağına sahip olacaksınız.

Google Uzak Masaüstü Gereksinimleri

Diğer benzer araçlardan farklı olarak Google Remote Desktop, Google Chrome sayesinde çalışır. Bu, şirketin tarayıcısının çalıştırılabileceği herhangi bir masaüstü işletim sisteminde kullanılabilir olmasını sağladığı için dikkate değer bir avantajdır. Şu anda bu yazılımı Windows, macOS, Linux ve Chrome OS bilgisayarlarda kullanabilirsiniz. Buna karşılık, bir makineye uzaktan erişmek için tek ihtiyacınız olan geçerli bir tarayıcı veya Android ve iOS için uygulamayı indirmek.

Tüm ilgili açıklamalardan sonra, işe koyulma ve test ekibimizi uzaktan erişimi etkinleştirecek şekilde yapılandırma zamanı.

Uzak makine görevi gören bilgisayarda, daha önce Google Chrome’u indirip yüklemiş olmanız hayati önem taşır. Tarayıcıyı en son sürümüne güncellemeniz önerilir. Hazırlanan tüm unsurlarla uzaktan erişim sisteminin konfigürasyonuna başlıyoruz.

Tarayıcı uzantısını indirin

İlk adım, uzaktan erişmek istediğimiz makineye uzak masaüstü uzantısını indirmektir.

 1. Google Chrome’u açın, Google hesabınızla oturum açın ve bu bağlantıya erişin.
 2. Uzaktan erişimi yapılandır bölümünde göreceğiniz indirme düğmesine tıklayın (yukarıdaki resme bakın).
 3. İlgili uzantıyı yüklemek için açılır pencerede Chrome’a ​​Ekle’yi tıklayın. Uzantı ekle düğmesiyle üst iletişim kutusunda onaylayın
 4. Hemen ardından chromeremotedesktophost.msi dosyasının indirilmesi başlayacaktır.
 5. İndirdikten sonra, Google Chrome yükleyiciyi açmak isteyip istemediğinizi soracaktır. Evet cevabını verin ve kurulumu tamamlayın.

Bu adımlarla, bilgisayarınıza uzaktan erişmek için gerekli tüm yazılımları zaten yüklemiş olacaksınız. Başka ne yapmalısın?

Uzaktan erişimi etkinleştirin

Bulunduğunuz sayfayı kapatmadan, Uzaktan erişimi yapılandır bölümünde bulunan bir düğme olan Etkinleştir’i tıklayın.

Bu nedenle, burada belirtilen talimatları izleyin:

 1. Takımınız için bir isim seçin.
 2. Yeni bir erişim PIN’i oluşturun.
 3. Başlat’a tıklayın.

Windows, daha önce yüklediğiniz uygulamaya yönetici erişimi vermenizi isteyecektir. Yapılandırma web sitesinde Çevrimiçi kelimesi görünmelidir.

Bilgisayara uzaktan erişmenin zamanı geldi.

Google uzak masaüstü ile bir bilgisayara katılın

Google’ın uzak masaüstüne erişmek için bir iPad Air 2022 kullanacağız. Bu nedenle, ilgili uygulamayı App Store’dan indirdik. Başka bir masaüstünden bir bilgisayarda oturum açmak istiyorsanız, bağlantıyı kurmak için lütfen bu bağlantıyı ziyaret edin.

 1. Uygulamada işlem sırasında kullandığımız aynı Google hesabı ile giriş yaptık.
 2. Konfigüre ettiğimiz bilgisayarın ismine dokunuyoruz.
 3. Son olarak, daha önce belirlediğimiz PIN’i girdik.

Lafı fazla uzatmadan iPad’imiz Windows’a bağlandı ve bilgisayarın tam kontrolünü bize verdi. Uygulama, işaretçiyi ekran etrafında hareket ettirmeyi kolaylaştırmak için bir dokunma modu içerir. Uzak bir bilgisayara erişmek için aynı ağa bağlı olmanın gerekli olmadığını unutmayın. Bizim durumumuzda, yapılandırılmış makineye, mobil verileri kullanarak İnternete bağlı bir cep telefonuyla da eriştik. Son olarak, Uzak Masaüstü’nün ana sayfasına bilgisayar eklemenin ve buradan bilgisayar kaldırmanın mümkün olduğunu unutmayın.