LinkedIn’de nasıl iş bulunur?

LinkedIn’de iş bulmak için izlenmesi gereken yol haritasını doğru bir şekilde takip edebilmeniz için sizi bilgilendirmek amacıyla bu makaleyi hazırladık.

İş bulmanın en önemli beş anahtarı şunlardır:

  1. İş bulmanın bir iş olduğu her zaman söylenir. Ve öyle. Ama iyi bir haber var: sadece bir evete ihtiyacınız var.
  2. Dört işten üçü ilan olarak yayınlanmıyor. Ve bu pozisyonlar “torpilli” kişilere değil, doğru ortamlarda ve zamanlarda doğru kişilere verilir.
  3. Çalışmalara veya deneyimlere sahip olmaktan, onları pratik bir şekilde nasıl kullandığımızı gerçeklerle göstermeye geçmeliyiz.
  4. Şirketler/kişiler hiper kişiselleştirme arar, tüm şirketler için aynı istek değil, bazı temel fikirlere sahip olmak ve bunları her şirkete uyarlamaktır.
  5. Doğru zamanda doğru yerde olmak, yayımlanmayan her dört işten üçüne ulaşmak kolay olmadığı için, ilgimizi çeken ve değerimizi ortaya koyan şirketler ve şirketlerin departmanlarıyla iletişime geçmek zorundayız.

Yeni seçim süreçleri

Sosyal ağlar, aday seçim sürecinde temel bir araç haline geldi. Aslında, on işe alım görevlisinden yaklaşık dokuzu bunları kullanıyor. Her platformun kendi pazarı olmasına ve bazı tekliflerin önce bir platformda yayınlanabilmesine ve daha sonra başka bir harici platforma gönderilebilmesine rağmen, Linkedin baskın olanıdır.

Örneğin, Kariyernet veya diğer benzerlerinde, yayınlanan tekliflere erişmek olacaktır ve uzmanlar da bu tekliflerde bulunmayı önermektedir.

Linkedin’de başarılı olmak için üç ipucu

Hiçbir kapıyı kapatmayın. Belki de istihdam platformları seçim süreçlerine erişen ilk filtredir ve Linkedin görüşmeden önceki filtredir. Bu sosyal ağda başarılı olmak için üç temel kural var:

  1. Görüntü, birinin neye benzediğini açıklamak için güçlü yönlerimizi vurgular ve profilimizi ziyaret edenler için neler yapabileceğimizi veriler ve gerçeklerle gösterir.
  2. Günlük aktivitemizle ilgili fotoğraf veya metin olabilen içerikler, tercihen olumlu bir tonda.
  3. İletişim ağı. Konulara ve yayınlara göre filtrelemeyi ve onları iletişim kurmaya davet ederek etkileşimde bulunmayı öneririz.

LinkedIn’de iş bulmak

İnsan Kaynakları departmanlarının ekrana bakarak daha fazla saat harcadıkları doğrudur. Yeteneğin tespiti ve işe alınmasının genellikle bir düğmeye tıklanmasıyla yapıldığını. Ama kulaktan kulağa her zaman işe yaradığı da doğrudur. Ve bu her zaman işe yarayacak.

Her halükarda, eğer bir ağızdan ağıza söz varsa, size mülakat imkanı vermeden önce, kişinin buna değip değmediğini görmek için Linkedin profilinin ziyaret edilir.

Genellemelerden uzak, seçim süreçleri önemli ölçüde hem işe hem de faaliyet sektörüne bağlıdır. Bu nedenle, en nitelikli ve daha az tekrar eden işler, Linkedin aracılığıyla bulunma olasılığı en yüksek olan işler olacaktır.

Her halükarda, örneğin bilgisayar bilimcileri için, sosyal ağlar veya diğer kanal türleri aracılığıyla, işe alım görevlilerinin kapsaması gerçekten zor olan bazı teklifler var.

İş bulmanın önündeki engeller

Bugün iş bulmanın önündeki en büyük engeller hakkında biraz konuşacağız.

Şirket adına, adayın güvenilir olup olmayacağı sorusunun her zaman olduğu bilinmelidir. Pratik bir çözüm olarak soru şu: Bu kişiyle daha önce çalışmış olan meslektaşlarınıza danışmak.

İşçiler tarafında, eğer insan fazlalığı varsa, müzakerenin imkansızlığı ve kararı kesin olarak kimin vereceği konusunda net olmanın zorluğu bulunur.

Aynı şekilde, bir adaylığın neden reddedildiğini ve bu ilk izlenimin nasıl iyileştirileceğini bilmenin önündeki engeller bulunur.

Son olarak, adaylar açısından, sorunun her zaman aynı olduğuna inanmalıyız: diferansiyel değerin ne olduğunu veya nasıl iletileceğini bilmemek.

Nede iyiyiz? Nede iyiyiz? Nasıl anlatacağımızı biliyor muyuz? Bunlar, kendi gücümüzün, yeteneklerimizin ve becerilerimizin en çok satanı olmamız gerektiğinden, kendimize değer vermek için sorulması gereken bazı sorulardır.

Hakkında asla yalan söylememeniz gereken tutumlar ve yetenekler. Aslında, doğru bir cevap almak için, en yakın çevremize, hem olumsuz hem de olumlu olarak en çok neyin öne çıktığını sormak uygundur. Ve oradan, kişisel değer teklifinizi oluşturun.