JEDEC nedir?

JEDEC, RAM bellek ile ilgili teknik makalelere veya belirli ana bellek modellerinin özelliklerine vb. bir göz attıysanız, birkaç kez okuyacağınız bir terimdir. Bu eğitimde, bu kısaltmaların neye karşılık geldiğini ve bellek yongalarında ne işe yaradığını açıklıyoruz.

JEDEC nedir?

JEDEC, daha önce Solid State Technology Association olarak bilinmesine rağmen, Joint Electron Device Engineering Council anlamına gelir. Sektörde ihtiyaç duyulduğunda mikro elektronik için açık standartlar geliştiren küresel bir endüstri grubu. Şu anda dünyanın dört bir yanından 3.000’den fazla gönüllü üyesi ve yaklaşık 300 üye şirketi var.

Çalışma şekli basittir. Açık standartlar önermek ve geliştirmek için komiteler düzenlenir, güncellemeler yayınlanır ve üyeler değişen teknoloji ihtiyaçlarını karşılamak için yılda birkaç kez toplanır. Bir komite bir standardı onayladığında, yönetim kurulu o standart üzerinde oy kullanır ve her üye şirket bir oya katkıda bulunur.

JEDEC üyeleri arasında ADATA, AMD, Ampere, Arm, Cirrus, Cisco, Dell, Ericsson, Foxconn, Fujitsu, G.Skill, HP, Micron, IBM, Infineon, Intel, LG, Marvell, Qualcomm, NEC, Nokia, NXP, Samsung, Toshiba, SK Hynix, STMicroelectronics, VIA, Western Digital ve çok daha fazlası gibi tanınmış endüstri şirketleri bulunmaktadır.

JEDEC geçmişi

JEDEC, bugün bildiğimiz gibi, 1958 yılında vakum tüpleri ve yarı iletkenlere odaklanmak amacıyla kurulmuştur. Başlangıçta, farklı cihazlara seri numaraları atamaktan sorumluydu, ancak zamanla standart geliştirme ve test yöntemleri de dahil olmak üzere daha fazla işlemden sorumlu oldu.

Şu anda mobil bellekler ve flash bellekler, diğer belleklerin standartlaştırılmasından sorumlu olmalarına rağmen, JEDEC’in anahtarıdır. Ve pek çoğu bilmese de, artık uluslararası olarak tanınan elektrostatik deşarj sembolünün geliştirilmesinden ve hatta yarı iletken endüstrisinde kullanılan ortak tanımların yayınlanmış kılavuzlarından da sorumluydular.

Sektördeki rekabet arttıkça, cihazlar arasında standartları ve uyumluluğu korumak JEDEC için daha önemli hale geldi.

Öte yandan JEDEC, ihtiyaçlara göre zamana uyum sağlıyor:

  • 1970: Askeri sanayi ve iletişim için standartları yükselttiler.
  • 1981: PC dünyasına tanıtıldılar.
  • 1990: Otomotiv sektörü de işin içine girdi.
  • 1999: Uluslararası Elektroteknik Komisyonu ve Elektronik Endüstrileri Birliği ile standartların uluslararası düzeyde kullanılabilir hale getirilmesi için bir anlaşma imzalandı.
  • Günümüzde: mobil bilgi işlem, bulut vb. alanlara da genişlediler. Üreticilerden tüketicilere kadar tüm elektronik endüstrisini kapsamaya çalışıyorlar. Standartlar geliştirilirken paketleme, test, kalite ve güvenilirliğe kadar tüm zincir göz önünde bulundurulur.

JEDEC standartları

JEDEC tarafından desteklenen standartlar temel olarak SDRAM tipi belleklere, UFS gibi flash belleklere vb. yöneliktir. Bu standartlar üç ana gruba ayrılabilir:

  • Flash Bellek (JC-64): Flash belleğin yüksek yoğunluklu, düşük güçlü, yüksek performanslı ve düşük maliyetli olması kısmen JEDEC’in hatasıdır. Bu kalıcı belleklerin sektördeki tüm gerekli alanlarını kapsayacak şekilde çeşitli standartlar oluşturmuştur. Bu, SSD’ler, eMMC’ler ve diğer USB flash sürücüler vb. için standartları içerir.
  • Ana bellek (JC-42): Daha yüksek performans, kapasite ve kullanıcı dostu arayüzlere sahip olmak için SDRAM bellek için DDR gibi standartlar da vardır.
  • Mobil Bellek (JC-42.6): Bu çaba, mobil cihazlar için belleğe odaklanır ve standartları yoğunluk, performans ve arayüzlere odaklar. LPDDR ve varyantlarının veya Geniş G/Ç’nin vb. geliştirilmesi ve standardizasyonu ile devam eder.

Bellek modülü tasarımı, 3D-IC entegre devre teknolojileri veya daha çevre dostu üretim gibi JEDEC standartları için başka alanlar da vardır.