Raspberry Pi nedir ne işe yarar ?

2012 yılında piyasaya çıktılar ve o zamandan beri Raspberry Pi’ye dayalı popülerlik ve projeler hızla arttı. Dünya çapında milyonlarca kullanıcıyı fethetmiş bu cep bilgisayarı hakkında bilmeniz gereken her şeyi açıklayacağız.

Ahududu Pi nedir?

Bilgisayarı tüm kullanıcılar için erişilebilir kılmak için geliştirilmek üzere tasarlanmış kompakt bir formata sahip düşük maliyetli bir bilgisayardır. Raspberry Pi, küçük prototipler geliştirmek ve okullarda bilgisayar ve elektronik eğitimi için yaygın olarak kullanılmasıyla da karakterize edilir.

Tüm Raspberry Pi tasarımları ücretsiz donanıma dayalıdır ve GNU/Linux tabanlı ücretsiz işletim sistemleri de yaygın olarak kullanılmaktadır. Raspberry Pi OS (eski adıyla Raspbian), Debian’ın özelleştirilmiş bir versiyonu olan bu mikrobilgisayar için geliştirilmiştir. Ek olarak, daha sonra göreceğimiz bir şey olan farklı işletim sistemleri kurulabilir.

İlk Raspberry Pi, Raspberry Pi Vakfı tarafından Şubat 2012’de piyasaya sürüldü. Bu organizasyon, Birleşik Krallık’taki eğitim merkezlerinde ve üniversitelerde bilgisayar biliminin teşvik edilmesi ve öğretilmesi fikriyle doğdu. Mümkün olduğunca erişilebilir kılmak için bu küçük, düşük maliyetli, güçlü bilgisayarı geliştirdiler.

Raspberry Pi’nin büyük başarısının yattığı nokta tam olarak iyi performans ve düşük maliyettir. Ayrıca, çok çeşitli eğitim projelerinin geliştirilmesine izin veren harika bağlantılara ve GPIO bağlantılarına sahiptirler.

Raspberry Pi İşletim Sistemi Nedir?

Piyasadaki herhangi bir bilgisayar gibi, onunla kolayca etkileşime geçmek için bir işletim sistemi kurmamız gerekecek. Raspberry Pi, geleneksel bir bilgisayara kıyasla sınırlı güce ve bazı özel özelliklere sahiptir. Bunun için Raspbian olarak da adlandırılan Raspberry Pi OS işletim sistemi geliştirildi.

Raspberry Pi OS işletim sistemi, özellikle Debian olmak üzere bir GNU/Linux dağıtımına dayanmaktadır. Debian işletim sistemi açık kaynak kodlu olduğu için herkes tarafından özelleştirilebilir ve lisans veya telif ücreti ödemeden kurulabilir.

Bu işletim sisteminin iki versiyonuna sahibiz:

  • Raspberry Pi OS Pixel: İşletim sisteminin bu sürümü bir GUI’ye (Grafik Kullanıcı Arayüzü) sahiptir, menüler, pencereler, simgeler vb. Çoğu kullanıcı, kullanımı en kolay olduğu için bu sürümü tercih eder.
  • Raspberry Pi OS Lite: Grafiksel ortamın olmadığı çok daha küçük versiyon, her şey komut konsolu üzerinden yapılıyor. Bu seçenek çoğu kullanıcı için uygun değildir, çoğunlukla bu mikrobilgisayarı küçük bir sunucu olarak kullanan çok bilgili kullanıcılar tarafından kullanılır.

Raspberry Pi OS nasıl kurulur?

Bu mikrobilgisayarın resmi işletim sistemini kurmak istiyorsak, ilk işimiz onu Raspberry Pi Vakfı’nın resmi web sitesinden indirmek. Bu sayfa bize, NOOBS veya görüntü aracılığıyla Raspberry Pi OS kurulumunun iki farklı sürümünü sunar, ikincisi daha ileri düzey kullanıcılar için tasarlanmıştır.

NOOBS nedir?

Raspberry Pi için işletim sistemi kurulum sihirbazına sahip bir işletim sistemi sürümüdür. NOOBS, New Out Of Box Software’in kısaltmasıdır. Bu kurulum modunda Pixel sürümü (GUI ile) ve Lite sürümü (GUI olmadan) var.

Raspberry Pi OS’nin NOOBS sürümüne entegre edilmiş, kurulu bir tarayıcı ve otomatik oluşturulan bir kurtarma bölümüne dayalı bir komut satırı kurtarma modu ile hızlı bir işletim sistemi kurulum yöntemidir.

NOOBS Pixel yaklaşık 2GB ve NOBS Lite sadece 32MB ağırlığa sahiptir.

Başka hangi işletim sistemleri kurulabilir?

Raspberry Pi için geliştiriciler, bu donanım için optimize edildiğinden Raspberry Pi OS işletim sistemini önermektedir. Ancak şu diğer dağıtımlardan birini kurabiliriz:

  • Ubuntu Mate: Oldukça hafif ve oldukça modern bir tasarıma sahip olan mate, ARM, x86 ve x64 işlemci mimarileriyle uyumlu olmasıyla karakterize edilir.
  • Snappy Ubuntu Core: Temel Yakkety Yak bileşenlerini içeren sadeleştirilmiş bir Ubuntu dağıtımı. Bu dağıtım, gömülü sistemlerde ve IoT cihazlarında kullanılmak üzere optimize edilmiştir.
  • Windows 10 IoT Core: Ekranlı veya ekransız küçük form faktörlü cihazlar için optimize edilmiş Microsoft Windows 10 işletim sisteminin sürümü. Bu işletim sistemi, x86 ve x64 mimarisine sahip ARM işlemcileri desteklemesiyle karakterize edilir. Bu işletim sisteminin belgeleri, diğerlerinin yanı sıra cihazları bağlama, yönetme, güncelleme ve koruma hakkında bilgiler içerir.
  • LibreELEC (Libre Embedded Linux Entertainment Center): Kodi’yi çalıştırmak için optimize edilmiş, kar amacı gütmeyen OpenELEC sürümü.
  • PiNet: Bilgisayar sınıfları için geliştirilmiş Ubuntu Server işletim sisteminin bir versiyonudur. Bir dizi komut dosyası aracılığıyla bilgisayar odasının yöneticisi veya öğretmen tarafından işletim sisteminin uzaktan kontrol edilmesini sağlar.
  • RISC OS: GNU/Linux ve Windows’tan farklı kendi çekirdeğine sahip işletim sistemi. Şu anda RISC OS Ltd tarafından sürdürülen ve bir Açık Kaynak lisansına dayanan Acorn Computers (ARM Holdings’in orijinal adı) tarafından geliştirilmiştir. Bu işletim sistemi, Raspberry Pi’de kullanılana benzer ARM mimarisi işlemcileri için özel olarak optimize edilmiştir.

Ahududu Pi nasıl çalışır?

İşlem, masaüstü bilgisayarla aynıdır, çünkü temel düzeyde aynı bileşenlere sahiptir. Raspberry Pi kartları, düşük güçlü, yüksek performanslı ARM mimarisi SoC’ye dayanmaktadır. Bunlara, kapasitesi modele göre değişen bir RAM bellek modeli eşlik ediyor. Birkaç video çıkışı vardır ve daha yeni sürümlerde mikrofon girişi ve ses çıkışı için 4 kutuplu bir jak konektörü eklenir. İşletim sisteminin kurulu olduğu bir kart okuyucusu ve birkaç USB bağlantı noktası vardır. Ayrıca çok sayıda proje geliştirebilmek için çok sayıda GPIO konektörüne sahiptir.

En modern versiyon olan Raspberry Pi 4, Gigabit Ethernet bağlantısına ve entegre WiFi + Bluetooth kartına sahip. Bu daha modern modelde USB-C tipi güç konektörü ve biri ekran, diğeri kamera için olmak üzere iki MIPI konektörü bulunur.

Çalışması için, kartı belirli bir konektörden çalıştırmalıyız. Tüm işlevselliğinden faydalanmak için SD hafıza kartına istediğimiz işletim sistemini yüklemeliyiz. Etkileşime girebilmek için bir klavye ve farenin yanı sıra bir veri görüntüleme ekranı bağlamamız gerekecek.