WOL ve WOW ne demek? Arasındaki farklar

Wake on LAN veya WOL, birçoğunuzun muhtemelen duymuş olduğu, ancak PC’nizde olup olmadığını denemek veya hatta görmek için hiç zahmet etmediğiniz bir özelliktir. Bu yazıda nelerden oluştuğunu, hangi formlarda mevcut olduğunu ve kişisel kullanım için bilgisayarımızda gerçekten yararlı olup olmadığını açıklayacağız.

Bilgisayarımızı uzaktan uyandırma özelliği, örneğin bir güncellemeden sonra bir sunucuysa, uyku durumundan başlayan bir bilgisayarsa ve hatta bir NAS ise, belirli durumlar için çok yararlı olabilir.

WOL nedir?

WOL veya Wake on LAN, bir ağ protokolünden başka bir şey değildir, ancak Ethernet bağlantısı aracılığıyla bir bilgisayarı uyku modundan uzaktan başlatmak söz konusu olduğunda bu biraz özeldir. Bu nedenle, anakartın yalnızca gücün bağlı olduğu bir bilgisayara önyükleme komutu göndermesi gereken RJ45 konektörünü kullanır.

Bu, protokolün bilgisayarla hazırda bekletme veya askıya alma modunda çalışabileceği anlamına gelir. Bu WOL işlevi, hemen hemen hepsinde veri bağlantısı olduğundan, piyasadaki çoğu anakart ağ denetleyicisinde bulunur. Buna ek olarak, etkinleştirmek veya devre dışı bırakabilmek için BIOS üzerinden erişilebilir olması için bu seçeneğe de ihtiyacımız var.

Bu işlevin çalışması için Magic Packet adlı özel bir talimat paketi kullanılır. Bu çerçeve 6 baytlık bir uzunluğa sahiptir ve 255 değeri onaltılı olarak şu şekildedir: Yükseltmek istediğimiz ekipmanın MAC adresinin yanında “FF FF FF FF FF FF”. Çerçeve alımını sağlamak için 16 tekrara kadar gönderilir. O zaman, uyku modunda olacak olan ağ kartı, iletimi alacak ve ana karta açılış talimatını gönderecektir.

WOWLAN nedir?

Yalnızca WOL ve WOW’a sahip olmayacağız, çünkü bu protokol aynı zamanda dizüstü bilgisayarları kablosuz ağ kartları aracılığıyla kaldırabilir. Sihirli paketi almak için kablolu bir bağlantıya ihtiyaç duymadığından, WOL ile karşılaştırıldığında tek özellik bu olacaktır.

WOWLAN, artık Ethernet bağlantısı uygulamayan bilgisayarlar için çok faydalı olacaktır. Daha önce olduğu gibi, cihaz en azından kartın bağlı ve uyku modunda olması gerekir, bu nedenle pilin minimum bir kısmını hazırda bekleme veya uyku modunda harcayacaktır.

WOL ve WOW arasındaki fark

Yine de bir adım daha ileri gidebilir ve ekipmanımızı WOW veya Wake on WAN kullanarak İnternet üzerinden açabiliriz. Bu durumda protokol sadece yerel ağ ile sınırlı kalmayıp, bir adım daha ileri giderek yurt dışına çıkarak dünyanın her yerinden bize bu işlevi sağlıyor.

WOW, örneğin uzaktan yönetim gerektiren her türden sunucular gibi ağda aktif olarak yer alan cihazlar için mükemmel bir özellik olacaktır. NAS’ı (Ağa Bağlı Depolama) ve genel olarak uzaktan etkileşim kurmamız gereken bir işlevi yerine getiren diğer cihazları başlatmak için de oldukça yararlı olacaktır.

Yurtdışından gelen herhangi bir bağlantı gibi, hizmetsiz olmaları için özellikle 7 ve 9 UDP olmak üzere portların açılması söz konusu olacaktır. Bu, bağlantının güvenliğinin azaltılması anlamına gelir ve olası bir sunucu veya NAS’a sahip olma gerçeğine eklenirse, güvenlik duvarı gibi bir koruma sisteminin önüne geçmesi tavsiye edilir.

WOL ve WOW nasıl kurulur?

WOL yapılandırma süreci, işlevin önce BIOS’ta ve daha sonra ister dizüstü ister masaüstü bilgisayar olsun, ekipmanımızda etkinleştirilmesinden oluşacaktır. WOW yapmak istiyorsak, yönlendiricimizdeki bağlantı noktalarını da etkinleştirmeliyiz.

1. BIOS’ta WOL’u etkinleştirin

İlk adım hızlı, çünkü sadece BIOS’umuza girip Wake on LAN işlevini bulmamız gerekiyor. Normalde masaüstü bilgisayarlarda normalde Del veya F2 olacak olan erişim tuşuna ve dizüstü bilgisayarlarda bu veya Esc, F12 veya F11 olacak olan erişim tuşuna sürekli basarak bilgisayarı yeniden başlatarak gireceğiz.

WOL işlevi, üreticiye ve sahip olduğumuz BIOS türüne bağlı olarak normalde BIOS’un Güç veya Önyükleme bölümünde olacaktır. Seçeneği bulduğumuzda, basitçe etkinleştireceğiz.

2. Windows’ta WOL’u etkinleştirin

Bir sonraki adım, Windows’ta Wake on LAN’ı etkinleştirmek ve birkaç tane olması durumunda kullanacağımız ağ kartındaki işlevi etkinleştirmek olacaktır. Bunu yapmak için Başlat’ta sağ tuşa basarak araçlar menüsünü açarak bulacağımız Aygıt Yöneticisini açmalıyız.

Ardından, Ağ Bağdaştırıcıları ağacında kartı buluyoruz ve Özelliklerini açıyoruz. Gelişmiş Seçenekler bölümünde, seçeneği etkinleştiren Magic Packet yeniden etkinleştirme seçeneğini veya benzer bir ad bulmalıyız. Elbette WoWLAN’a daha fazla referans göreceğiz, doğru çalışmayı sağlamak için WoWLAN bağlantısı kesildiğinde Askıya Alma hariç hepsini etkinleştireceğiz.

Bir sonraki hayati derecede önemli adım, ağ kartına bilgisayarı WOL aracılığıyla uyandırma izni vermek olacaktır, çünkü önceki adımlar hala yeterli olmayacaktır ve bu pek çok kişinin gözden kaçırdığı bir şeydir. Bu yüzden tekrar Aygıt Yöneticisi’ne gideceğiz ve adaptörün özelliklerini açacağız. Şimdi Güç Yönetimi sekmesine gidiyoruz ve Bu cihazın bilgisayarı uyandırmasına izin ver ve Bilgisayarı yalnızca bir MP’nin uyandırmasına izin ver seçeneklerini etkinleştireceğiz.

WOL için ihtiyacımız olan bilgiler

Yukarıdakilerin tamamını veya bir kısmını WOL veya WOW ile yapılandırdıktan sonra, şimdi bunu uygulamaya koyma zamanı geliyor, ancak bunun için hala bilgisayara bağlantının diğer ucundan adres vermek için bazı bilgilere ihtiyacımız var.

WOL yaparsak dahili IP veya WOW yaparsak harici IP, ağ kartının MAC adresi, bağlantı noktası ve bazen alt ağ maskesi. Tüm bunları şu komutu kullanarak hızlı bir şekilde bulacağız: ipconfig /all

Komutu CMD veya PowerShell’e yerleştirerek ve bağlantının olduğu ağ kartını bularak verileri alacağız. Sonraki adım, bilgileri WOL’a göndermek için bir uygulama indirmek olacaktır. Bunun için Windows 10 için WakeOnLan veya Android için Wakeon LAN/WAN dahil olmak üzere epeyce ücretsiz uygulama var.