LG OLED evo nedir?

LG OLED evo’nun sunumundan yararlanarak, her şeyin pazarlama amaçlı bir gösteri olup olmadığını anlamak için performansını analiz ediyoruz. Başlangıçta, ana iyileştirmeler televizyonların parlaklığında ve renginde olacaktı. Geçtiğimiz yıl LG’nin OLED kataloğuna OLED evo televizyonları dahil edildi. Teoride, zaten piyasada bulunan ve iyileştirmeleri parlaklık ve renge odaklanan OLED’in bir evrimidir. LG’nin OLED evo ile neler sunduğuna bir göz atalım.

OLED evo nedir?

OLED evo, parlaklığın yanı sıra renk aralığının da artırılmasına olanak tanıyan yeni bir öğeyi içeren ikinci nesil bir paneldir. Normalde televizyonlarda, bir görüntünün ihtiyaç duyduğu tüm tonları sunmak için RGB’den (kırmızı, yeşil ve mavi) oluşan pikseller görürüz. OLED’lerin arka ışığı olmadığını hatırlıyoruz, bu nedenle her piksel renk ve ışık sağlıyor. LG’ye göre, evo OLED’ler piksel başına daha fazla ışık ve daha fazla parlaklık sunuyor, bu da daha iyi görüntü kalitesi ve daha ilginç HDR anlamına geliyor.

Aslında Koreli üretici, ortalama bir OLED panel ile karşılaştırırsak, parlaklığın %20 oranında artmasını sağlayan eşit rakamlar verdi. OLED’lerle ilgili en büyük sorun, odada çok fazla ışık olduğunda, parlaklıkları çok yüksek olmadığı için yansımaları gözlemleyebilmesidir. Doğrulandığı gibi, parlaklığı onlara ulaşmadan 900 nit’e yakındır. 800 nit’i aşan OLED TV’leri görmenin nadir olduğunu söylemek gerekirse, LG’nin GX’inin 754 nit sunarak yaklaştığı bir şey. Bu sayede HDR pratikte çok daha renkli ve ilgi çekici oluyor.

OLED evo nasıl çalışır? TV’ye NanoCell veya QLED’e benzer bir kırmızı ve yeşil renk katmanı eklemek. LG’nin deyimiyle yeşil, gözün en kolay görebildiği renktir. Böylece, yeşil ve kırmızı dalga boylarında daha canlı renkler üretmek için bunu kullandılar. Prensip olarak, OLED evo “yeni” bir teknoloji olduğu için yalnızca bir dizi LG televizyonunda bulunacak.

evo OLED’lerden LG Gallery G1, 4. nesil Alpha 9 yonga seti ile donatılmıştır ve hareketli bir görüntü olduğunda üretilen titreşimi azaltmak için çalışan Cinematic Movement teknolojisini sunar. Tüm bunları mümkün kılmak için AI Picture Pro sistemini de içerir, ancak isteğe bağlıdır ve bunun için ödeme yapmanız gerekecektir. Öte yandan, oyun oynama, OLED evo ile bir seçenek olmaya devam edecek çünkü bu LG Galery 120 Hz yenileme hızı ile geliyor.

OLED’lerin arka ışığının olmaması, parlaklığın piyasada gördüğümüz VA veya IPS’den daha düşük olmasına neden oluyor. Sonunda, bir HDR görüntüsü veya videosu oldukça dikkat çekicidir, ancak OLED’lerin saf siyahlar sunan tek şey olduğu söylenmelidir.

OLED ve OLED evo farkı

Tüm bunlarla birlikte, OLED’ler yaşlanıyor ve modası geçmiş gibi görünüyor, değil mi? Pek de öyle değil, çünkü bu ekstra parlaklığın buna değmeyeceği durumlar var. TV’nin gideceği odada çok fazla ışık olup olmadığını bilmek yeterlidir:

  • Çok fazla ışık varsa, istenmeyen yansımaları görmemek için parlaklık önemlidir.
  • Çok fazla ışık yoksa veya aydınlatmayı azaltma imkanımız varsa, OLED evo’ya daha fazla harcamak zorunda kalmayacağız.

Odada ışık olduğunda OLED paneller gerçekten o kadar kötü mü? Hiç de değil, yine de mükemmel performans veriyorlar; başka bir durum da ışığın çok güçlü olması ve doğrudan panele çarpması olabilir. Bu son durumda, bu teknolojinin birkaç zayıf noktasından birini görebiliriz.

Buna, OLED evo ve OLED’in stokunu veya kullanılabilirliğini eklemeliyiz. OLED evo yalnızca LG G1 TV’lerde bulunur. Aksine, birçok televizyonda ve farklı markalardan normal OLED’ler var! LG, Sony, Panasonic, Philips, Grundig, Toshiba, Metz, Loewe veya Hisense.

lg oled evo

Sonuç olarak, fiyat tamamen farklıdır. LG G1 Gallery’nin 2.000 ila 4.000 avro civarındadır, ortalama bir kullanıcı için 1.000 ila 2.000 avro arasındaki OLED seçeneklerini fazlasıyla yeterli buluyoruz. Fiyatları TL olarak vermedik, çünkü TL’nin değeri sürekli düşüyor. Makalenin güncelliğini yitirmemesi için Euro olarak verdik.

Bugün bir panel ile diğeri arasında seçim yapmak zorunda kalsaydım, normal bir OLED’i tercih ederdim çünkü ihtiyaçları fazlasıyla karşılıyor ve ayrıca çok daha kapsamlı bir fiyata sahip.

OLED, mini LED veya mikro LED’e alternatifler

Mini LED, geleceğin teknolojisi gibi görünse de bir zorlukla yüzleşmesi gerekiyor: üretim fiyatı. Hem LG hem de Samsung, yüksek aralıklarında mini LED panelleri tercih etti, ancak neden OLED evo’ya bir alternatif olsun?

OLED evo hakkında konuşursak, ana gelişme olarak parlaklığı vurgularız ve bu açıdan mini LED’ler piyasaya hakim olacaktır. 0,32 mm’den daha küçük LED diyotların dahil edilmesi, yerel karartmayı acımasız hale getirir, aydınlatma kontrolü daha hassas ve inanılmaz kontrast elde edilir.

Öte yandan, daha küçük LED’ler (100 mikrondan daha az) içermesiyle karakterize edilen mikro LED’leri buluyoruz. Çözünürlüğün yol açtığı soruna ek olarak, üretim maliyeti daha da yüksektir. 4K ekran, yaklaşık 25 milyon mikro LED gerektirir. Montaj süreci karmaşıktır ve acımasız bir hassasiyet gerektirir.

Mini LED’ler uygun olsa ve halihazırda perakende olarak satılıyor olsa da, mikro LED’ler yalnızca setlerdeki ekranlar, stadyumlar vb. gibi profesyonel amaçlar için kullanılabilir. Bu 2 teknoloji neler sunuyor? Hala “saf siyah”ın dışında olmalarına rağmen inanılmaz parlaklık ve acımasız hassasiyet. Tabii ki, LED ve OLED arasındaki farklar, hangisinin en iyi olduğunu seçme konusunda şüphe uyandıracak kadar büyük ölçüde azaltılacaktır.

Tüm yenilikçi teknolojiler gibi, piyasaya sürüldüğü sırada kalite-fiyat açısından asla ilgi çekici değildir. Buna yeni bir teknoloji olduğu için oluşabilecek arızaları da eklemeliyiz. İlk OLED’lerin birçok arıza, özellikle de yanmalar sunduğunu hatırlamakta fayda var.

En yenisini istiyorsanız, LG OLED evo’yu seçin. Bütçeniz çılgın değilse, geleneksel bir OLED’i tercih edin.