NVIDIA GTX ve RTX arasındaki fark

Bir ekran kartı satın alırken şüphelenilen konulardan biri Ray Tracing’in daha fazla para harcamaya değer olup olmadığıdır. Bu nedenle, FPS’deki farkı ve olasılıkları görebilmeniz için bazı NVIDIA RTX ve GTX grafik kartlarını karşılaştırdık, çünkü özellikle dizüstü bilgisayar almak isteyenler için yararlı olabilir!

Işın İzlemenin avantajları

Işın İzleme, farklı ışık kaynaklarından gelen ışınların izlenmesine odaklanan bir işleme tekniğiyle karakterize edilen bir teknolojidir. Daha gerçekçi bir aydınlatma sağlamak için her bir ışının farklı nesneler üzerindeki yansımalarını hesaplamaya ve analiz etmeye odaklanır.

Bu teknoloji sayesinde daha gerçekçi senaryolar görüyoruz ancak Ray Tracing uygulamasının milyonlarca karmaşık hesaplama yapıldığından ciddi bir güç gerektirdiği doğru. Şimdiye kadar, video oyunu oluşturma için kullanılan teknik rasterleştirmeler ile nesneler, binlerce sanal poligondan oluşan bir ağdan oluşturulur.

Sonuç daha az gerçekçi, ancak ekran kartına çok fazla iş yükü bindirmez. Bu nedenle NVIDIA, DLSS kullanımının yanı sıra bu teknolojileri uygulanabilir kılmak için ünlü RT çekirdeklerini ve Tensör Çekirdeklerini dahil etmek zorunda kaldı. Amper mimarisinin görünümü ile Işın İzleme, Turing’den çok daha ilginç. Çünkü artık ultra ayarlarda 60 FPS’nin üzerinde iyi bir çözünürlükte sorunsuz oynamak mümkün.

Ancak bir “ama” var: oyun Işın İzleme’yi desteklemeli. Işın İzlemeyi destekleyen oyunlar var, ancak yalnızca NVIDIA için. Bu, Wolfenstein gibi belirli oyunlarda Işın İzlemeyi kullanamayacağı anlamına gelir. Ray Tracing’i destekleyen oyunların listesi 60 başlığa ulaşmıyor, ancak kademeli olarak sayı artıyor. Bu veriler çok inandırıcı olmayabilir çünkü 2018’den 2021’e kadar sunulan tüm oyunlardan yalnızca 60’ını doğrulamayı başardılar. 2022’den itibaren bu sayı 200’ü geçti.

Bununla birlikte, AMD ve NVIDIA neden Ray Tracing’e bu kadar çok yatırım yapıyor? Oyun geliştiricisinin nasıl uyguladığına bağlı olmasına rağmen, video oyununa daha fazla gerçekçilik verdiği için geleceğin teknolojisi olduğu söylenebilir. Çok iyi uygulanan RT örneklerinin yanı sıra pek inandırıcı olmayan başka örnekler de gördük.

Ve kullanıcının ikna olması gerekiyor çünkü video ayarlarında Işın İzleme uygulayarak çok fazla FPS kaybedeceğiz, bu fedakarlığa değer olmalı! Sony ve Microsoft’un (PS5 ve Xbox Series) en az 5 yıl boyunca piyasada olacak olan konsollarında bu teknolojiyi uyguladıklarını görmek RT’nin geleceğin teknolojisi olduğunu gösteriyor.

NVIDIA GTX almalı mı?

Bu çağda GTX almak için aşağıdaki bahanelerden biri veya birkaçına sahip olmalı:

 • Işın İzleme ile ikna olmadık veya favori oyunlarımız bunu desteklemiyor.
 • Kısıtlı bir bütçeye sahip olalım.
 • Az para harcayarak bir oyun dizüstü bilgisayarı veya masaüstü almak istiyoruz.
 • 1080p ve 60 FPS üzeri oynamamız bize yetiyor.
 • RTX 3050, önceki nesle göre büyük bir gelişme göstermiyor.

Bu GTX ve RTX ekran kartı karşılaştırmasından sonuç çıkarmak isteyenler için bunlar gösterge olabilir.

GTX – RTX ekran kartı karşılaştırması

Bugün itibariyle, dikkate alınması gereken tek GTX modelleri GeForce GTX 1660 ve GTX 1650’dir ve diğer modası geçmiş modeller göz ardı edilmektedir. Bu nedenle, aşağıdaki RTX ve GTX ekran kartlarının performansını karşılaştıracağız:

 • RTX 2060
 • RTX 3060
 • GTX 1660 SUPER
 • GTX 1650

Neden bu modelleri seçtik? Çünkü amaç bir GTX vs RTX ekran kartının sunduğu güç olan 60 FPS’nin üzerinde 1080p’de oynamak. Bu yüzden GTX 1650 ile RTX 3070’i karşılaştırmak mantıklı değil.

Nesil değişiklikleri nedeniyle, bu GTX ve RTX’te yalnızca her ekran kartında test edilmiş 4 video oyununa atıfta bulunuyoruz. Hepsi en yüksek grafik ayarlarına sahip:

 • Shadow of the Tomb Raider
 • Far Cry 5
 • Final Fantasy XV
 • Deus Ex: Mankind

1080p oyun testi

gtx-rtx-1080p

NVIDIA GTX 1650, diğer modellerin çok gerisinde kalıyor, ancak yine de oyun performansını göstermeye yardımcı olabileceğini düşünüyoruz. Bu GPU’ya sahip bir oyun dizüstü bilgisayarı düşünenler için, dizüstü bilgisayar modelinin daha az performansa sahip olduğunu, bu nedenle FPS’sinin hala altına düşeceğini bilin. Diğer modellerde, Ray İzleme olmadan 60 FPS kolayca aşılır.

1440p oyun testi

gtx-rtx-1440p

GTX 1660 SUPER, zamanı (2019) ve bu GPU’nun gücü göz önüne alındığında 1440p’de fena değil. Çok fazla iddiası olmayan mütevazı dizüstü bilgisayarlar veya masaüstü bilgisayarlar için iyi bir seçenek olabilir. Ampere’nin nesiller arası sıçraması, birkaç Turing grafik kartı tarafından geride bırakılan bir GPU olan RTX 3060 ile açıkça görülüyor. 1440p’de, bu GTX ve RTX’ten elde edilen NVIDIA ekran kartı, RTX 2060 ve 3060’a gidiyor, ancak GTX 1660 SUPER beklediğimden daha iyi çalışıyor.

2160p oyun testi

gtx-rtx-2160p

GTX 1650’yi zayıf performansı nedeniyle bu karşılaştırmadan çıkardık, ancak bence burada kazanan yok: Hiçbiri Ray Tracing olmadan 60 FPS’ye ulaşmıyor. Bu çözünürlükte RTX 2060 ve GTX 1660 arasındaki küçük fark dikkat çekicidir, aynı derecede tavsiye edilmezler!

Sadece RTX nesillerinde Ray Tracing desteklendiği için diğer ekran kartları ile performans karşılaştırması yapamıyoruz. Bununla birlikte, RTX 2060 ve 3060’ın ortak bir noktası var: daha yüksek çözünürlüklerde Işın İzleme için önerilmezler.

RTX 2060, Ray Tracing için düşük performansı nedeniyle asla ikna etmeyen bir giriş modeliydi, RTX 3060 ise 1080p’de güvenilir bir şekilde davranıyor, ancak çözünürlükte yükseldiğimizde 60 FPS’nin üzerinde kalabilmesine rağmen birçok oyunda sıkıntı çekiyor.

Bu nedenle Işın İzleme, Turing’de RTX 2060 Super’den ve Ampere’de RTX 3060 Ti’den uygulanabilir. RT için bu 2 GPU’dan hiçbirini tavsiye etmem.

Sonuç ve Karar

Fiyatlar ekran kartı kıtlığından dolayı çılgınca, 250€’dan fazla bir GTX 1660 almayı aklından bile geçirmeyin! İlk bakışta bu modellerin fiyatının 400€’dan fazla olduğunu gördüm ki bu bana suistimal gibi geliyor.

Ray Tracing olmadan 60 FPS’de 1080p oynamak için sizin durumunuzda bir GTX 1660 veya RX 5600 XT yeterlidir.

RTX’in farklılaşan yönü olan Işın İzleme, daha yüksek modellerde daha çok önerilir. 1440p’de oyun oynamak için, incelenen RTX 2000 ve 3000 iyi bir seçenektir, ancak 60 FPS’de uygun olur.

Işın İzleme için daha fazla mı harcayacaksınız? Evet, ancak her nesilde bir RTX 2060 SUPER veya bir RTX 3060 Ti ile başlayın. Umarız bu bilgiler sizin için faydalı olmuştur.