XLR mikrofon kablosu nedir?

XLR konektörü, müzisyenler, sanatçılar ve yapımcılar tarafından profesyonel ses alanında kullanılır. Herkes bu bağlantıyı ayrıntılı olarak bilmiyor, bu yüzden bu ünlü kabloyu derinlemesine tanımak için bir inceleme yapacağız.

Bilinmez yeni bir bağlantı değil, ancak genellikle profesyonel ortamlarda kullanıldığı için evlerde çok popüler değil. Bununla birlikte, kişiye özel oyun ve müzik sistemlerinin yükselişi, çoğu kişinin en iyi ses kalitesinin keyfini çıkarmak için bir çift monitör ve bir ses arabirimi satın almasına neden olur.

XLR kablosu nedir?

Her şeyden önce, kısaltması “X konektörü, Kilitleme konektörü, Lastik çizme” veya “Harici Hat Dönüşü” anlamına gelir. Tasarımı zamanla değişti, çünkü daha önce bir “kauçuk” parçayla gelirdi, ancak artık gerekli değil.

XLR bağlantısı, istenmeyen gürültüyü veya harici paraziti (ters polarite) önlemek için uzun mesafelerde dengeli hat sinyalleri iletmek için kullanılır. XLR kablosunun 3 pimi vardır: uç, halka ve manşon.

XLR neden oluşturuldu? Büyük elektrik akımlarını temiz bir şekilde geçirmenin yanı sıra amplifikatör, stüdyo hoparlörleri ve mikrofonlar gibi tüm profesyonel ses cihazları için çalışacak bir konektörü standart hale getirmek gerektiğinden ortaya çıktı.

 • XLR3, klasik 3 pimli bağlantı olan.
 • XLR4, mono kulaklık sinyali için 2 pin ve dengesiz mikrofon sinyali için 2 pin daha.
 • XLR5, en sık kullanımları ikili veya stereo mikrofonlar ve ayrıca ses ekipmanına güç sağlamak içindir.
 • XLR6, sahne aydınlatmasında buluyoruz; ayrıca dengeli bir mikrofona sahip stereo kulaklıklarda.
 • XLR7, valf kapasitif mikrofonlarda bunu görebiliyoruz ama çok fazla kullanılmadıklarını ve bir nebze demode hale geldiklerini söylemek gerekiyor.

Profesyonel/ev içi kullanım açısından en uyumlu olmasının yanı sıra en çok kullanılanı XLR3’tür.

Bu nedenle XLR, sinyali tüm gürültülerden yalıtarak profesyonel amaçlar için en iyi konektör haline getirdiği için yüksek kaliteli ses girişleri ve çıkışları için bir standardı ifade eder. Ortalama bir tüketici, ana amaçlar için bundan çok fazla faydalanmaz, ancak mükemmel ses kalitesi isteme konusunda artan bir ilgi vardır.

XLR özellikleri: dengeli ses sinyali

3 pininden yararlanarak 2 eşit sinyale ve üçüncüsü de toprak sinyaline sahibiz. Bir sinyal ters çevrilir ve diğeri ile birlikte tamamen gönderilir; Başka bir deyişle, 2 sinyal ters çevrilir ve birbirleriyle değiştirilir. Bu, diğer uçta gürültü iptali oluşturur.

Bu sayede herhangi bir gürültü veya dış müdahale iptal edilir ve herhangi bir şey yapmamıza gerek kalmadan otomatik olarak yapılır. XLR’nin en önemli özelliği sesi bu düzensizliklerden korumasıdır.

XLR bağlantısının sunduğu çözüm

Tıpkı bir elektrik devresi gibi, seste de “büyü”nün gerçekleşmesi için bir ses sinyalinin bir pozitif ve bir negatif tarafına ihtiyacımız var. Örneğin, bir mikrofonda elektronlar kablonun bir tarafına gider, amplifikatörden geçer ve kablonun diğer tarafına geri döner.

Sorun nedir? Pek çok sistem buna tek bir kablo varmış gibi davranır ve bu da ses sinyaline çeşitli türlerde gürültünün girmesine neden olur. Sıklıkla, 3 tür gürültü bulunur:

 • Alan gürültüsü. Birçok profesyonel, ciddi bir vızıltı olduğu için bunun en sinir bozucu olduğunu söylüyor, ancak birkaç düzensiz vızıltı görünebilir. Ses, amplifikatöre gitmek için 2 farklı yol izlediğinde oluşur. Bunun genellikle çok sayıda sistem söz konusu olduğunda meydana geldiğini unutmayın.
 • EMI ve RFI. Yüksek frekanslı cihazlar (transformatörler, motorlar vb.) tarafından üretilen manyetik alanların oluşturduğu uğultulardır. Bir AM vericisinin yakınında olmamaya dikkat edin, çünkü radyo sinyalleri birleştirilebilir.
 • Çapraz sapı. Bir sinyal diğerini geçtiğinde oluşur.

Tüm bu gürültü kirliliğinin çözümü, ses sinyalinin kablolardan yalıtılmasından geçiyor. Böylece pozitif ve negatif yarılar ayrı ayrı iletir ve sinyalin gürültü veya parazit oluşturmasını engelleriz. Bu 2 fayda sağlar:

 • Dengeli ses sinyali = toprak döngüsü yok, karışma yok.
 • Gürültü reddi. Manyetik alan her iki taraf için de aynı sinyali oluşturur.

Neden giderek daha fazla insan kullanıyor?

 • Güçlü bir kurulum için daha fazla kazanç. İyi bir bilgisayar ve çevre birimleri sadece iyi görünmekle kalmaz, aynı zamanda ses de güvenilirdir. XLR bağlantısı kullandıkları için ses arabirimi gerektiren monitörlerin ve TOP dinamik mikrofonun devreye girdiği yer burasıdır.
 • Akış ve podcast patlaması. Her iki alan da kullanımı arttı ve birçoğunu profesyonel sesi donatmaya zorladı. Bu nedenle, profesyonel mikrofonlar satın alırlar ve bu standardı kullanırlar.
 • Daha uygun fiyatlı monitörler. Birkaç yıl önce, aktif monitörler “profesyonel” fiyatı olan bir üründü ve bu, birçok ortalama tüketiciyi kurulumları için onları atmaktan caydıran bir şeydi. Şimdi, acımasız bir kalite-fiyat oranında çok ilginç aktif ve pasif monitörler buluyoruz. Bu da bu bağlantının daha çok kullanılmasına yardımcı oldu.

Alternatifler, TRS veya TS?

Prensipte, TRS konektörü dengeli ses sinyalleri sunar ve bir pozitif sokete (uç), bir negatif sokete (halka) ve bir toprak soketine (altta) sahip olmasıyla karakterize edilir. Orijinal olarak, TRS bir telefon jakıdır, ancak profesyonel ekipmanlarda, özellikle miksaj konsollarında yaygın olarak kullanılmaktadır.

DJ’lerde çok görüyoruz ve 3,5 mm jak fişine çok benziyor, ancak bu çok daha büyük ve dengeli sinyaller için profesyonel amaçlar için kullanılıyor.

TS kabloları ise bir müzik aletinde (elektro gitar, klavye vb.) olduğu gibi dengesiz mono sinyaller için kullanılır. Daha uzunlar çünkü müzisyenler sahnede çok hareket ediyor, birçok gitarist tarafından kullanılıyor.

Bunun nedeni, dengeli bir konektörün (TRS veya XLR) üretilmesinin çok daha pahalı olması ve gitaristlerin biraz fazladan metalik gürültüden hoşlanabilmesidir. TS’de içeride 2 ayrı kablo görüyoruz: Biri sesi taşır. Diğeri toprağı taşır. Bu nedenle TS konektörü, ses sinyalindeki parazite duyarlı olduğu için stüdyolarda kullanılmaz.